Ölümlü Trafik Kazaları Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Konular

Karayolları üzerinde en az bir motorlu aracın katıldığı ve bir insanın yaralanmasına ya da ölmesine bunun yanı sıra üçüncü şahısların mülklerine zarar verilmesine trafik kazası denir. Yaşanan bu trafik kazaları sebebiyle insanlar ölebiliyor ya da ölmeseler bile bir daha hayatları boyunca çalışamayacak şekilde yaralanabiliyorlar. Bu gibi durumlar hukuk alanında ölümlü trafik kazası olarak bilinmektedir.

Yaşanan trafik kazası sonucunda eğer bir kişi ölürse bu durumda devreye ölümlü trafik kazası tutuklama kararı girer. Ceza mahkemelerinde yapılan davalarda ölüme sebebiyet verecek şekilde trafik kazasında suçlu olan kişi 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılır. Bunun yanı sıra ölen kişinin ailesi maddi tazminat ve manevi tazminat davası da açarak suçludan tazminat talep edebilir.

Ölümlü Trafik Kazalarının Davaları Hangi Mahkemelerde Yapılıyor?

Ölümlü trafik kazası sonucunda kişinin ölmesi ya da çalışamayacak halde yaralanması gibi durumlarda dava açılarak suçlu kişiden tazminat alınabilir. Açılacak olan bu manevi ve maddi tazminat davası için asliye hukuk mahkemelerine gitmeniz gerekiyor. Asliye hukuk mahkemeleri trafik kazası sonucunda açılacak davalara bakıyor. Bu mahkemede ölümlü trafik kazalarında verilen cezalar da tazminat açısından belirleniyor.

Bunun yanı sıra trafik kazasında ölen kişi varsa ağır ceza mahkemelerine de dava açılabilir. Bu mahkemeler ölümle sonuçlanan trafik kazasını çıkaran kişiye hapis cezası verir.

Sigorta Şirketine Dava Açmak; Sigorta şirketleri araçların trafik sigortalarını ve kasko sigortalarını yaparlar. Bundan dolayı oluşacak bir trafik kazasında sizin yaralanmanız ve ölmeniz durumunda sorumlu olurlar. Yaralanan ya da ölen kişinin ailesi sigorta şirketine manevi tazminat açabilir. Bunun için asliye hukuk mahkemelerini değil asliye ticaret mahkemelerini kullanmalıdır.

Neredeki Mahkemelerde Trafik Kazası Tazminat Davası Açılıyor?

Ülkemizde her bölgeye ayrı şekilde bakan asliye hukuk mahkemesi var. Sizin yaşadığınız trafik kazasından dolayı açacağınız tazminat davası da her asliye mahkemesinde açılamaz. Bunun için uygun mahkemelere giderek ölümlü trafik kazalarında tazminat davası açılabilir.

  • Ölen kişinin ikamet ettiği bölgeyle ilgilenen asliye hukuk mahkemesi
  • Trafik kazasına sebep olan kişinin ikamet ettiği bölgedeki asliye hukuk mahkemesi
  • Kazanın gerçekleştiği yere en yakın olan asliye hukuk mahkemesi

Kimlere Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası Açılabiliyor?

Trafik kazası sonucu ölen bir kişi olduğunda ölen kişinin ailesi bazı kişilere tazminat davası açabiliyor. Ölümlü trafik kazası tazminat 2018 yılında farklı şahıslara açılabiliyor. Gelin ölümle sonuçlanan bir trafik kazası sonrasında kimlere maddi ve manevi açıdan trafik kazası açabiliyorsunuz söyleyelim.

Aracın Sürücüsü; Trafik kazasını o an yapan araç sürücüsüne karşı hem maddi hem de manevi yönden tazminat davası açabilirsiniz.

Aracın İşleteni; Kaza yapmış olan bir aracın sürücüsü suçlu olduğu kadar o aracın işleteni de her zaman mahkemeler karşısında suçludur. Bundan dolayı aracın işletenine da tazminat davası açılabilir.

Aracın Sahibi; Bir arkadaşınıza verdiğiniz aracınızla arkadaşınız kaza yaptı. Arkadaşınız sürücü olarak suçlu olur siz de aracın sahibi olduğunuz için tazminat davalarını için uğraşırsınız.

Sigorta Şirketi; Araçlara yapılan sigortalardan ötürü her türlü trafik kazalarında sigorta şirketlerine de manevi ve maddi tazminat açılabilir.

Ölümlü Trafik Kazalarında Karşı Tarafa Açılan Davalar Nelerdir?

Ölümlü trafik kazaları cezaları tazminat davaları ve hapis cezası olarak bilinir. Yapılmış olan trafik cezasında ölen ya da yaralanan kişinin ailesi karşı tarafa tazminat davası açabilme hakkına sahiptir. Bu bağlamda trafik kazasına sebebiyet veren kişiye hem manevi tazminat hem de maddi tazminat açabilirsiniz.

Manevi Tazminat; Geçirdiği trafik kazasında ölmüş olan kişinin yakın ailesi ölen kişiden dolayı duyduğu üzüntü keder ve acıyı simgeleyen manevi tazminatı açabilir. Aynı zamanda trafik kazasında yaralanan kişiler de karşı tarafa manevi tazminat açabilirler.

Maddi Tazminat; Trafik kazası sonucunda ölmüş olan ya da çalışamayacak duruma gelen kişilerin yakın ailesi karşı tarafa maddi açıdan bir tazminat davası açabilir. Ölen kişinin bakmakla yükümlü olduğu ve maddi destek sağladığı kişiler artık bir yerden maddi destek alamazlar. Bundan dolayı bu maddi zararı kazaya sebebiyet veren kişiden karşılarlar.

Ölümlü Trafik Kazalarında Manevi Tazminat Hangi Şartlara Göre Belirlenir?

Trafik kazası sonrasında ölmüş kişinin ailesi ya da yaralanmış kişinin kendisi kazanın gerçekleşmesine sebebiyet veren şahsa manevi tazminat davası açabilir. Açılacak olan bu manevi tazminat insanların duyduğu acı ve üzüntüyü simgeler. Mahkemede manevi tazminat belirli kriterlere göre belirlenir.

  • Her iki tarafın da sosyal ve ekonomik özellikleri
  • Trafik kazasının meydana geliş şekli
  • Gerçeklemiş olan trafik kazasında tarafların kusur oranları
  • Hak ve nesafet kuralları

Yukarıdaki unsurlara göre manevi tazminatın bedelinin ne kadar olduğu belirlenmiş olur.

Ölümlü Trafik Kazalarında Maddi Tazminat Nasıl Belirlenir?

Ölümlü kazalarda kan parası denilen maddi tazminat vardır. Ölen kişinin geride bıraktığı ve maddi açıdan destek vermek zorunda olduğu annesi babası eşi ve çocukları suçlu kişiye maddi tazminat davası açabilir.

Gerçekleşmiş olan bu trafik kazalarında kişinin maluliyet oranı önemlidir. Ciddi şekilde yaralanan kişilerin maluliyet oranı %50 ile %90 arasındadır. Ölen bir kişinin maluliyet oranı ise %100 olarak kabul edilir. Buna ek olarak ölen kişinin yaşı da maddi tazminatın belirlenmesinde önemlidir. Trafik kazası ölüm tazminat hesaplama tablosu verilerine göre bir insan 65 yaşına kadar aktif şekilde sonra 72 yaşına kadar da pasif şekilde çalışabilir. Bundan dolayı 30 yaşında ölen bir insanın 42 yıl daha çalışma süresi 50 yaşında ölen bir insanın 22 yıl daha çalışma süresi vardır.

Tüm bunlara ek olarak ölen kişinin ya da yaralanan ve bir daha çalışamayacak olan kişinin aylık geliri de önemlidir. Kişinin aylık geliri trafik kazasındaki kusur oranı kadar azaltılır. Ardından da ortaya çıkan değer maluliyet oranı ile çarpılır. Bu yaralanmış ya da ölmüş olan kişinin aylık geliri olarak bir yere yazılır. Ardından bu kişinin yıllık getireceği gelir hesaplanır. Son olarak da daha kaç sene çalışabilecekse o değerler yıllık geliri çarpılır ve maddi tazminat tutarı belirlenmiş olur.

Ölümlü Trafik Kazalarında Hangi Avukat Profesyonel Şekilde Hizmet Verir?

2006 yılında kurulmuş olan Helvacı avukatlık ve hukuk danışmanlığı bürosu insanların her türlü davalarında onlara avukatlık hizmeti verir. Ölümlü trafik kazalarında da profesyonel anlamda başarılı olan bu hukuk bürosunun kurucusu Av. Mehmet Ali Helvacı’ dır. Av. Mehmet Ali Helvacı sayesinde ölümlü trafik kazası avukat ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

İlgili avukat daha önceden avukatlık yaptığı ölümlü trafik kazası davalarında müvekkilleri için geniş kapsamlı araştırmalar yaparak hukuk çerçevesinde müvekkillerinin haklarını sonuna kadar aradı. Ölen kişilerin ailelerinin avukatı olduğu zaman karşı taraftan hem manevi tazminat hem de maddi tazminat kapsamında hak ettikleri tutarları karşı tarafa kabul ettirmeye çalıştı ve bunu bir çok kez başardı. Aynı zamanda ağır ceza hukuku mahkemelerinde de ölümlü trafik kazasına yol açan sürücülere 7 yıla kadar hapis cezası aldırttı. Bundan dolayı ölümlü trafik kazalarında profesyonel hizmet isteyenler Av. Mehmet Ali Helvacı ile iletişime geçmeli.

Trafik kazasında ölen olursa ne olur?
Trafik kazasında taraflardan birisi hayatını kaybettiği takdirde diğer taraf kusurlu ise maddi tazminat davası açılır ya da çeşitli niteliklere göre kusurlu olan taraf hapis cezası ile cezalandırılır.
Ölümlü trafik kazalarında tutuklama olur mu?
Ölümlü trafik kazalarında tutuklama olabilir. Fakat hayatını kaybeden kişi kusurluysa tutuklama gibi bir durum karşı taraf için geçerli olmaz.
Ölümlü trafik kazalarında kimler tazminat alır?
Ölümlü trafik kazalarında kan parası yani diğer bir ifade ile maddi tazminat ödenir. Ölen kişinin geride bıraktığı ailesi için maddi açıdan destek olmak adına maddi tazminat davası açılabilir.

İlginizi Çekebilir;

Beykoz Göztepe Mahallesi İşçi Avukatı

Göçbeyli Mahallesi İş Kazası Avukatı

Bağcılar Avukat

Mahkemede Ölümlü Trafik Kazasına Dair Cezalar

ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI

“Ölümlü Trafik Kazaları Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Konular” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara