Ölümlü Trafik Kazalarında Profesyonel Avukatlık Hizmeti

Karayollarında en az bir adet motorlu taşıtın katıldığı kazada ölüm yaralanma bedensel bir zarar alma durumuna ve üçüncü bir kişiye ait ev araba arazi gibi mal ve mülke gelen zarara trafik kazası deniyor. Yaşanan trafik kazasında bedensel olarak zarar almış olan kişi trafik kazasına sebebiyet veren kişiye dava açabilir.

Birçok yaşanan trafik kazasında sonuç insanların ölümü oluyor. Bu şekildeki ölümlü trafik kazalarında ölen kişinin yakın ailesi kazaya sebebiyet veren kişiye maddi ve manevi açıdan mahkemelerde tazminat davası açabiliyor. Bunun yanı sıra kazaya sebep olan kişi ölümlü trafik kazası tutuklama durumundan dolayı da ağır ceza mahkemelerinden hapis cezası alır.

Trafik Kazalarında Görevli Olan Mahkeme Hangisidir?

Karayollarında yaşanan ve sonucu ölüm ya da yaralanma ile biten trafik kazaları için mahkemeye giderek dava açabilirsiniz. Bu sayede kazaya sebebiyet veren kişinin gerekli cezaları almasını sağlarsınız.

Ülkemizde ölümlü ya da yaralanmalı trafik kazalarına asliye hukuk mahkemeleri bakıyor. Ölümlü trafik kazalarında verilen cezalar ise ağır ceza mahkemesinde belli oluyor. Kazaya sebep olan ve size gerek bedensel olarak gerekse de madden zarar vermiş olan kişiye tazminat davasını asliye hukuk mahkemesinde açarsınız. Ancak ölümle sonuçlanmış davada suçlu kişi ölen kişinin ailesinin ağır ceza mahkemesinde açacağı dava ile cezalandırılır.

Trafik Kazalarında Yetkili Olan Mahkeme; Yaşanmış olan trafik kazasında açılacak olan maddi ve manevi tazminat davası birçok mahkemede açılabilir. Şimdi sizlere trafik kazalarına bakmakla yetkili olan mahkemeler hangileri onlardan bahsedelim.

 • Trafik kazasının gerçekleştiği yerde bulunan mahkemelerde dava açılabilir
 • Yaşanan trafik kazasında zarar gören kişinin ikamet ettiği bölgede bulunan mahkemede tazminat davası açılabilir
 • Trafik sigortası şirketinin bulunduğu merkezdeki mahkemede dava açılabilir
 • Yaşanmış olan trafik kazasında suçlu olan tarafın ikamet ettiği bölgedeki mahkemede dava açılabilir

Trafik Kazalarında Sigorta Şirketine Dava Açılabiliyor Mu?

Yaşanmış olan ölümlü trafik kazaları cezaları kapsamında sigorta şirketine de tazminat davası açılabiliyor. Sonuçta sigorta şirketi de ölüm ve yaralanma gibi durumlarda olaya dahil ediliyor. Eğer sigorta şirketine dava açmak isterseniz asliye hukuk mahkemesine değil asliye ticaret mahkemelerine gitmeniz gerekiyor.

Sigorta şirketlerinin yaptığı sigortalar ticari bir işlem olduğu için bu tip davaları açmak için asliye ticaret mahkemesine gitmek gerekiyor.

Ölümlü Trafik Kazasında Açılabilecek Tazminat Davaları Nelerdir?

Sonucu ölümle gerçekleşmiş olan trafik kazalarında suçlu kişiye ölen kişinin anne ve babası ile birlikte eşi tazminat davası açabilir. Ölümlü trafik kazalarında tazminat davası olarak genelde maddi ve manevi tazminat davası açılıyor. Buna ek olarak ölüm sırasındaki giderler için de dava açılabilir.

Manevi Tazminat Davası; Trafik kazasında ölen kişinin annesi babası eşi nişanlısı teyzesi halası amcası dayısı gibi yakınlarının ölümden dolayı duydukları acı ve ızdıraptan kaynaklı açtığı davaya manevi tazminat davası deniyor. Yasalardaki ölümlü trafik kazası tazminat 2018 düzenlemelerine göre mahkeme gerekli tutarı belirler.

Maddi Tazminat Davası; Bu açılan tazminat davasına aynı zamanda destekten yoksun kalma davası da deniyor. Bekar bir kişinin annesi ve babası evli bir kişinin ise eşinin açabileceği bir davadır. Ölen kişinin ölmeden önce bakmakla yükümlü olduğu ve bakımlarını karşıladığı kişilere maddi destek sağlanması için açılan tazminat davasıdır. Anne baba ve eş dışındaki akrabalar da ölen kişinin kendilerine maddi destek sağladıklarını belgeleyebilirlerse trafik kazasına sebebiyet veren kişiye maddi tazminat açabilir.

Cenaze Gideri Davası; Trafik kazası sonucunda ölen kişinin tüm cenaze masraflarının karşılanması için ölümle sonuçlanan trafik kazasına sebebiyet veren kişiye dava açılabilir.

Tedavi Giderleri Davası; Yaşanmış olan trafik kazasında kişi eğer daha hemen ölmediyse tedavi masraflarının karşılanması için suçlu kişiye tazminat davası açılabilir.

Trafik Kazasında Kimlere Dava Açılabilir?

Yaşanan trafik kazası sonucunda aslında hem maddi hem de manevi tazminat davalarını farklı şahıslara açabilirsiniz.

 • Aracın sürücüsü; Trafik kazasına karışmış ve suçlu olan araç sürücüsüne manevi tazminat açılabilir
 • Aracın sahibi; Kural olarak aracın sahibi aracın işleteni olarak kabul edilir. Bundan dolayı kazayı o yapmasa dahi aracın sahibine manevi tazminat davası açılabilir
 • Aracın işleteni; Aracın işleteni yaşanan bir trafik kazasında gerekli maddi açıdan gerekse de manevi açıdan her türlü zarardan sorumludur. Bundan dolayı davaları araç işletene açabilirsiniz
 • Sigorta şirketi; Trafik kazasına karışmış olan aracın trafik sigortası ve kasko sigortası hangi sigorta şirketi tarafından yapıldıysa ona dava açabilirsiniz

Ölümlü Trafik Kazalarında Maddi Tazminatın Hesaplanması

Yaşanmış olan ölümlü trafik kazası sonucunda ölen kişinin yakınları kazanın gerçekleşmesine sebebiyet veren kişiye maddi açıdan tazminat davası açabilir. Bu bir nevi ölümlü trafik kazalarında kan parası olarak da bilinir. Kazaya sebebiyet veren birçok kişi de bu maddi tazminatı kabul eder ve ölen kişinin geride bıraktığı ailesine bu parayı öder.

Şimdi sizlere bir örnek üzerinden trafik kazası ölüm tazminat hesaplama tablosu gösterelim. Örneğin ölen kişinin maluliyeti %100 olarak hesaplanır. Yaşı 35 trafik kazasındaki kusur oranı %20 ve aylık maaşı da 2000 TL olsun diyelim.

 • Ölen kişinin yasalarca 65 yaşına kadar aktif 72 yaşına kadar da pasif çalışma gücü olduğu belirlidir. Bizim örneğimize göre kişinin 30 yıl aktif 7 yıl da pasif çalışma süresi var.
 • Öncelikle aldığı 2000 TL maaştan %20 oranındaki kusur oranı düşürülür. Geriye 1600 TL kalır. Kalan bu 1600 TL de maluliyet oranı ile çarpılır. Bu da her ay için 1600 TL gelir kaybı demektir. Yıllık toplam gelir kaybı ise 12 x 1600 TL den 19.200 TL yapar.
 • 200 TL ölen kişinin toplam 37 yıl kalan çalışma süresi ile çarpılır. Böylece 710.400 TL gibi bir meblağ belirlenir.
 • Mahkemede iskontolama yöntemi ile bu parada %25 ceza indirimi uygulanır. Böylece toplam maddi tazminat bedeli 532.800 TL olarak belirlenmiş olur.

Ölümlü Trafik Kazalarında Profesyonel Avukatlık Hizmeti

Helvacı Avukatlık bürosu kurulduğu günden beridir. İstanbul ilinde ve özellikle de Maltepe Kartal ve Pendik ilçelerinde müvekkillerine ait çeşitli davalara bakar.Buna ek olarak müvekkil adaylarına ölümlü trafik kazası avukat hizmeti kapsamında da yardımcı olur. Bu tarz bir durum içerisinde gerek ölen kişinin yakın ailesini gerekse de ölen kişiye sebebiyet veren kişi müvekkil olarak kabul edilir.

Uzunca bir süredir ölümlü trafik kazalarında kaliteli bir hizmeti müvekkillerimize sunar. Mahkeme karşısında gerekli tüm maddi ve manevi tazminat davalarını açıyor ve sizlerin hakkını sonuna kadar korur. Eğer siz de bu tarz bir dava için profesyonel avukatlık hizmeti almak isterseniz Av. Mehmet Ali Helvacı’ dan gerekli tüm avukatlık ve danışmanlık hizmetlerini alabilirsiniz.

Bu anlamda tazminat davası açmadan önce, dava açma süresini ve ne zaman sona erdiğini dikkate almanız gerekir.Haksız fiilin işlenmeye başladığı gün tazminat davası zaman aşımına uğrar. Dolayısıyla bu konularda da avukat desteğine başvurabilirsiniz.

Trafik kazasında ölen olursa ne olur?
Trafik kazasında hayatını kaybeden kişiye sebebiyet veren bir kaza durumu yaşanmışsa hayatını kaybeden kişinin ailesi karşı taraftan maddi tazminat talebinde bulunabilir.
Ölümle sonuçlanan trafik kazası cezası kaç yıl?
Ölümle sonuçlanan trafik cezaları 7 yıl kadar hapis cezası ile sonuçlar. Ancak bu sürenin daha uzaması ya da en aza indirgenmesi gibi etmenler kusur durumuna göre farklılık sağlar.
Ölümlü trafik kazalarında tazminatı kim öder?
Ölümlü trafik kazalarında tazminatı kusurlu olan taraf öder. Kusurlu olan taraf karşı tarafın ölümüne sebebiyet veren bir kusura sahip ise karşı tarafın ailesine tazminat ödemesi yasal bir gerekçedir.

İlginizi Çekebilir;

Trafik Kazasında Maddi ve Manevi Tazminat Davası

Mahkemede Ölümlü Trafik Kazasına Dair Cezalar

Ölümlü Trafik Kazaları Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Konular

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası Süreci Nasıl İşler?

ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI

“Ölümlü Trafik Kazalarında Profesyonel Avukatlık Hizmeti” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara