İş Kazaları Sonrasında Hangi Davalar Açılır?

İş kazalarının oluşmasıyla birlikte hem işçinin kendisi hem de ailesi için son derece büyük zorluklar ortaya çıkabilir. Bu sorunların bir nebze de olsa giderilebilmesi, açılabilecek davalarla ilgili özel kanıtlar öne sürülmesi ve mevzuata göre hareket edilmesi gerekiyor. Mehmet Ali Helvacı aracılığıyla kazadaki mağduriyetinizi giderebilmek için özel girişimlerde bulunabilir, avukatınızın istediği bilgileri vererek tüm faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz. Yaralanmalı davalarda farklı durumlar göz önünde bulundurulacak, bir yakınınızın yaşamış olduğu iş kazası sonucunda ölümde ise farklı bir süreç ortaya çıkacaktır.

Yaralanmalı İş Kazalarında Dava Süreci

Yaralanmayla ve uzuv kaybıyla veya direkt olarak bedensel – zihinsel işlevsellik gösterilemiyor olması halinde dava açılabilir. Özellikle maddi ve manevi tazminat davalarında ve ceza soruşturma ve ceza davasıyla ilgili süreçte en çok da yaralanmalı kazalarda süreç doğrudan etkilenebiliyor. Tedavi giderleri, ekonomik kayıplar, maddi ve manevi kayıplar nedeniyle yaralanmalı iş kazaları için davanızı açabilirsiniz.

Ölümlü İş Kazalarında Yakınların Alabileceği Tazminatlar

İşçinin hayatını kaybetmesi halinde alınabilecek dört farklı kalemde tazminatlar bulunuyor. Bedensel veya zihinsel problemlerin ortaya çıktığı işlerde bakıma muhtaçlık ve benzer süreçlerde doğrudan işçiye ve birinci derecede yakınlara ödeme yapılıyor. İş kazasında direkt olarak aşağıdaki durumlar göz önünde bulundurularak gerekli olan maddi ve manevi durumlar doğrultusunda kayıpların giderilmesi amacıyla özel faaliyetler gerçekleştirilebilecektir.

  • İşçinin hayatını olay yerinde kaybetmemesi, belirli bir süre boyunca hastanede bakımının yapılmasıyla birlikte her türlü kalemin doğrudan işverene ödetilmesi mümkündür. Hastane ücretleri direkt olarak faturayla birlikte avukata verilmeli, diğer kalemlerde olduğu gibi tazminata eklenmelidir?
  • Hayatını kaybeden işçinin cenazesiyle ilgili yaptığınız tüm masrafların kalem kalem not edilmesi ve avukata verilmesi, bununla ilgili tazminata ekleme yapılması gerekecektir.
  • İşçinin birinci derece yakınlarının, işçi hayatını kaybettikten sonra ekonomik sorunlar yaşayacak şekilde girişimlerde bulunması halinde özel işlemler gerçekleştirilebiliyor. Eve gelen maddi değerlerin kaynağı eğer işçiyse ve hayatını kaybettiyse mutlaka yaşanan kayıpların tazminatta talep edilmesi gerekecektir.
  • Kazanç kaybıyla ilgili süreçte ailenin ne kadar zararla karşı karşıya kaldığı iş kazası avukatı tarafından hesaplanır ve mahkemede lehinize tazminatta kullanılabilir.

İş Kazasında Açılabilecek Davalar Nelerdir?

İş kazasında eğer işçi ölmüşse, çalışanın birinci derece yakınlarının açabileceği en önemli davaların başında manevi davalar gelir. buna ek olarak, işçinin kaç yaşında olduğuna, aylık gelirine bağlı olarak yoksulluğun giderilmesine yönelik bir dava açılabilir. Emeklilik yaşına kadar yaşama ihtimali göz önünde bulundurularak, çalıştığı iş yerinde emekli olana dek kıdemi de dahil olmak üzere ne kadar kazanabileceğine dair bir inceleme yapılacaktır. Böylelikle, işçinin birinci derece yakınları işçinin ölümü sonrasında yoksun kalan kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması için dava açılabiliyor. Böylelikle geride kalan eş ve çocuklar bulunuyorsa, çocuklar için geçimlerini sağlayabilmeleri amacıyla gerekli tüm incelemeler yapılarak ölüm sonrası manevi tazminat davası sayesinde süreç değerlendirilebiliyor.

Iş kazası sonucu hayatını kaybeden bir işçi için kaza sonrası hangi davalar açılır?
Iş kazası sonrasında işçi hayatını kaybetmiş ise ardında kalan kişiler tazminat davası açabilir. İşçinin hayatını kaybetmesi üzerine ailesinin geçimini sağlayabilmesi için tazminat davası avukatla birlikte açılmalı.
Işverene karşı açılacak davalar nelerdir?
Iş kazası sonucu işverenden kaynaklı bir ölüm gerçekleşmiş ise işverene, ardında kalan ailesinin yaşamına devam edebilmesi adına tazminat davası açılabilir.
Iş kazalarından doğan tazminat davası olayın meydana gelmesinden sonra kaç yıl içinde açılabilir?
Iş kazalarından doğan tazminat davası belirli bir süreç içerisinde açılmalı. İş kazasının yaşandığı günden itibaren yaklaşık 1 yıl kadar süreç içerisinde tazminat davası açılmalı.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazasinda-olum-halinde-hangi-davalar-acilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/girne-mahallesi-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/beykoz-goksu-mahallesi-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/trafik-kazasi-tazminat-davasi-detaylari-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/altintepe-mahallesi-is-kazasi-avukati.html

“İş Kazaları Sonrasında Hangi Davalar Açılır?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara