0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

Türk Medeni Kanunu’na göre evlenme ve boşanma işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için her iki tarafın haklarının da gözetildiği maddelere uygun hareket edilmesi gerekiyor. Aldatma, zina, yüz kızartıcı suçlar, evi terk etme, akıl hastalığı, şiddetli geçimsizlik gibi durumlar nedeniyle evliliğinizi bitirmeniz mümkün oluyor. Evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olan bu tarz eylemlerle karşı karşıya kalındığı taktirde mağdur olduğunuzu öne sürerek dava açabilirsiniz. Mağduriyetinizin giderilmesi için Aile Mahkemesi veya Asliye Mahkemesine gitmeniz gerekecektir.

Eşler Anlaşamazsa Dava Ne Olur?

Eşlerin boşanma sürecini birlikte başlatmaları, ikisinin de boşanmaya karar vermesi gibi durumlar görülebiliyor. Bu tarz durumlarda direkt olarak her konuda anlaşılması mümkün olmayabilir. Eşler ayrılma sürecinde aynı fikirde olabilir fakat anlaşılması gereken bazı temel dağıtım sürecinde ikisinin de farklı görüşleri olabilir. Eğer mal paylaşımında mahkemenin yapacağı dağıtım size uygun olmayacaksa, bunu avukatınızla belli başlı kanıtları öne sürerek gösterebilirsiniz. Her ev eşyasının parasını siz ödediyseniz fakat eşiniz %50 – %50 bir paylaşım talep ediyorsa, buna karşı çıkma hakkınız bulunuyor. Bu tarz durumlarda ise sadece çocuğun velayetiyle ilgili anlaşmada istenen sonuçlara ulaşılması değil, direkt olarak mal paylaşımı nedeniyle dahi dava çekişmeliye dönebilir. Avukatınızla görüşmeli ve sizden istediği bilgiler doğrultusunda hareket ederek davanın sizin lehinize olacak biçimde ilerlemesini sağlamalısınız.

Çekişmeli Dava Ne Kadar Sürer?

Çekişmeli davaların Türkiye’de ortalama 1 yıl ila 2 yıl arasında sürdüğüne şahit olunuyor. Ortalama bir süre olarak bu süreç ortaya çıkıyor. Çekişmeli davaların çok büyük bir bölümü mal paylaşımından ziyade doğrudan çocuğun velayetiyle ilgili farklı davaların ortaya çıkmasına neden olan bir yapıya sahip. Boşanma sürecinde istenen sonuca ulaşılabilmesi, malların ve diğer faktörlerin göz önünde bulundurularak davada adaletli bir şekilde paylaşılabilmesi isteniyor. Mahkemeye başvurulma durumunda sizi başarılı bir şekilde savunacak avukat da gerekiyor. Çekişmeli boşanma davalarında doğrudan şiddetli geçimsizlik, hayata kast ve terk gibi durumlarda tazminat – nafaka alınmasıyla ilgili süreç değişiklik gösterir. Bundan dolayı doğrudan davaların başarılı bir şekilde sonuçlanabilmesi amacıyla Mehmet Ali Helvacı ile iletişime geçmeniz avantajınıza olacaktır.

Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Çocuğun velayetinin alınması ile ilgili süreçte doğrudan pek çok farklı işlem gerçekleştirilebiliyor. Çekişmeli boşanma davalarında çocukların velayetinin alınabilmesi mümkün oluyor. Doğrudan maddi durumu kötü olan ve çocuğun zihinsel ve fiziksel gelişimini başarılı bir şekilde gerçekleştiremeyen ebeveynin çocuğu alması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Eğer eşlerin ikisi birden çocuğun velayetinin alınmasıyla ilgili süreçte gerekli şartları karşılayabilen bir yapıya sahip değillerse, bu gibi durumlarda velayeti ikisi de alamayabilir. Fakat ülkemizde genellikle bebek olarak sayılabilecek çocukların velayeti anneye veriliyor. Kocanın maddi durumuna, sosyal çevresine ve doğrudan velayeti almaya uygun olup olmamasına bağlı olarak velayet belirli bir yaştan sonra kocaya da verilebiliyor.

Call Now Button