Eşler Arasındaki Çekişmeli Boşanma Davalarında Çıkan Sorunlar

Evliliğini ilk günkü gibi yürütemeyen ve belirli sebeplerden ötürü evlilik temeli sarsılmış olan çiftler boşanma kararı alabilirler. Biz de boşanma kapsamında Maltepe avukat hizmeti vererek siz değerli müvekkillerimizin boşanma davalarında profesyonel şekilde yanında oluruz.

Boşanma davaları genel itibariyle çekişmeli boşanma davaları ve anlaşmalı boşanma davaları olmak üzere ikiye ayrılır.

Anlaşmalı Boşanma Davaları; Eşlerin her ikisin de boşanmak için ortak bir noktada buluştuktan sonra boşanma davası açmasıdır. Bu sayede eşler kendi aralarında bazı durumları netleştirip mahkeme karşısına öyle çıkarlar. Ancak anlaşmalı boşanma davası açabilmek için eşlerin en az 1 sene evli kalmış olması gerekiyor.

Çekişmeli Boşanma Davaları; Genel olarak eşlerin birisinin boşanmak için karar aldığı davalardır. Eşlerden birisi boşanma davası açar ve diğer kişi mahkeme sırasında bu durumu öğrenir. Eşler boşanmak için bir türlü orta noktayı bulamadıkları için birçok sorun baş gösterir. Bundan dolayı oldukça uzun süre dava sonuçlanmaz.

Çekişmeli Boşanma Davaları Hangi Sebeplere Bağlı Olarak Açılır?

Çekişmeli boşanma davalarının açılmasında genel itibariyle belirli sebepler vardır. Kişi eşinde gördüğü bazı hareketlerden ve kendisine olan muamelesinden dolayı boşanmak ister.

  • Eşinden evlilik boyunca kötü muamele görmek ve sonunda da hayatına kast edilmesi
  • Eşinin zina yaptığını öğrenmek
  • Terk etme ya da fiilen ayrı yaşamak durumu
  • Eşinin yüz kızartıcı bir suç işlemesi ve bu da sizin ahlaki değerinizi toplum önünde küçük düşürmesi durumu
  • Eşinizin akıl sağlığının yerinde olmaması

Yukarıdaki sebeplere bağlı olarak aile mahkemesine giderek çekişmeli boşanma davası açılabilir. Çekişmeli boşanma davası açarken Maltepe avukat rolünde ben Av. Mehmet Ali Helvacı’dan yardım isteyebilirsiniz. Sizlere boşanma sürecinde gerek danışma açısından gerekse de avukatlık açısından hizmet veririm.

Çekişmeli Boşanma Davalarında Mal Paylaşımı Konusu

Çekişmeli boşanma davalarında ortaya çıkan en büyük sorunlardan bir tanesi de mal paylaşımıdır. Genel olarak boşanma davalarında mal paylaşımı %50 olacak şekilde paylaştırılır. Ancak çekişmeli boşanma davalarında bazen erkek bazen de kadın bu oranı beğenmez. Bundan dolayı da evlilik süresinde elde edilen gelirlere daha çok katkıda bulunduğu kanıtlayarak bu mal paylaşımını kendisini avantajlı hale getirecek şekilde ayırmak ister. İşte burada da devreye  Maltepe boşanma avukatı girer.

Helvacı hukuk bürosu olarak müvekkillerimizin mal paylaşımı sırasında hakkını almasını sağlamak için yasalar çerçevesinde çalışmalar yürütürüz. Bu bağlamda en önemli kanıt da evlilik sırasında elde edilen ortak malda müvekkilimizin daha çok katkıda bulunduğunu sağlamaktır. Böylelikle %50 – %50 olan oran müvekkilimiz nezdinde daha fazla hale gelebilir.

Çekişmeli Boşanma Davalarında Çocuk Velayeti Konusu

Çekişmeli boşanma davalarının en büyük sorunlarından bir tanesi de çocuğun velayetinin kime verileceği konusudur. Genel olarak insanlar boşanırken çocuklarının velayetlerini almak ister. Bunda bir ortak nokta bulunmazsa da gitgide dava süresi uzar.

Maltepe boşanma avukatı olarak ben ve Helvacı hukuk bürom sizlere çekişmeli boşanma davalarında çocuk velayeti konusunda profesyonelce yardımcı oluruz. Çocuk velayeti konusunda sadece çocuğun yaşı ve cinsiyeti gibi unsurlar velayetin kime verileceğini belirlemez. Aynı şekilde anne ve babamın kendi ekonomik durumları ve kendi sosyal yaşantılarının çocuk için uygunluğu da son derece önemli kriterlerdir. Aynı zamanda anne ve babanın çocukla olan ilişkileri de çocuğun velayetinin kime verileceğinde önemli bir unsurdur. Bu yüzden velayeti almak isteyen kişi avukatıyla güzel bir şekilde hazırlanır ve bunları mahkemede hakime sunarsa velayet durumunda bir adım öne geçer.

Çekişmeli bosanma davasında ilk duruşma nasıl olur?
Çekişmeli boşanma davasında ilk duruşma tarafların sözlü olarak ifadelerine göre başlar. Sözlü olarak ifadeler çekişmeli boşanmada tartışmaya doğru ilerlediği takdirde deliller ve ispatlar ortaya çıkar.
Eşlerin uzun süre ayrı yaşaması boşanma sebebi mıdır?
Eşlerin uzun süre ayrı yaşaması kesinlikle boşanma sebebidir. Bu durum fiili ayrılık şeklinde sonuçlanır.
Kadın boşanmak isterse erkek istemezse ne olur?
Kadın boşanmak isteyip erkek bu durumu kabul etmediği takdirde dava çekişmeli boşanma davası olarak devam eder. Bu durum içerisinde avukatların rolü önemlidir.

İlginizi Çekebilir;

Tüketicilerin Karşılaştığı Sorunlar

Bağcılar Bağlar Mahallesi Avukat

Boşanma Davasında Mal Paylaşımı

Ataşehir Yenişehir Mahallesi İşçi Avukatı

Cevizli Mahallesi Kira Hukuku Avukatı

“Eşler Arasındaki Çekişmeli Boşanma Davalarında Çıkan Sorunlar” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara