0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Manevi Anlamda Yıpranmamak İçin Boşanma Sürecinizi Biz Takip Edelim

Aile birliğinin bozulması anlamına gelen boşanmalar, son yıllarda ülkemizde maalesef sayıca artmıştır. Boşanmanın bu kadar çok olduğu bir ortamda, süreci doğru sonuçlandırmak ve hukuksal prosedürleri yerine getirmek için uzman yardımına muhakkak ihtiyaç duyarsınız. Bu nedenle Maltepe boşanma avukatı olarak hukuki süreçlerinizi doğru yönetebileceğimizi söyleyebilir ve boşanma sürecinde beklediğiniz desteği bizden alabilirsiniz.

Üçe ayırabileceğimiz boşanma davalarında gerekçeler genelde boşanmaların nasıl sonuçlandığını da etkileyecektir. Ayrıca boşanma davaları için bir dilekçe yazmanız gerektiğini ve karmaşık belgelerin artık istenmediğini de bilmelisiniz. Artık her bilgiye internet üzerinden erişilebildiği için nüfus cüzdanınızı iletmeniz yeterli olacaktır.

Boşanma Gerekçeleri Nelerdir?

Türk Medeni Kanunu içerisinde boşanmaların nedeni açık bir şekilde yazıldığı için bu nedenlere göre boşanmanın gerçekleşeceğini ve hakimin buna göre karar vereceğini unutmamalısınız. Özel boşanma nedenleri açık bir şekilde belirtilmiş olsa da bazı gerekçelerin net tanımlar halinde yer almadığı için hakime bırakıldığını söyleyebiliriz.

Anlaşmalı boşanma olarak tabir ettiğimiz boşanmanın tarafların fikir birliğinden doğduğunu söyleyebiliriz. Bu boşanmalarda çocuk varsa çocuğun kimde kalacağı ve mali konuların nasıl sonuçlanacağı da bellidir. Ancak anlaşmalı boşanma için bilmeniz gereken en önemli konu tarafların her birinin dava günü mahkeme salonunda olması gerektiğidir. Çünkü boşanma beyanını ancak kişi kendisi yapabilir ve bu beyaz avukat tarafından belirtilemez. Maltepe boşanma avukatı olarak boşanma gerekçeleri için her prosedürü size bildireceğimiz için hiçbir ayrıntıyı kaçırmayacaksınız.

Genel boşanma dediğimiz gerekçe, aslında az önce belirttiğimiz ve kanunlar içerisinde kesin çizgilerle belirtilmeyen boşanmalardır. Bunu şiddetli geçimsizlik olarak duymuş olma ihtimaliniz de yüksektir. Davayı açan herhangi bir kusuru olmadığını, ancak sadece evlilik birliğinin devam etmemesi gerektiğini söyler. Eğer tanık varsa tarafların şiddetli geçimsizliğine dair tanıklarla durumu kanıtlaması karar verilmesi açısından önemli olacaktır.

Özel boşanma dediğimiz gerekçe için de kanunda açık ifadeler kullanıldığını söyleyebiliriz. Terk etme, aldatma, akıl hastalığı, cana kıyma, yüz kızartıcı ya da onur kırıcı suç işleme, fena muamele ve benzeri durumlar özen boşanma nedenlerine girer. Ayrıca bahsettiğimiz gerekçelerin en az 6 ay süreyle devam ediyor olması gereklidir. Maltepe avukat danışmanı olarak boşanma sebebinizi bildiğimiz zaman sürecin çok daha kolay işleyeceğini söylememiz gerekir.

Boşanma Davasının Reddedildiği Durumlar Nelerdir?

Davalarda son kararı veren hakim, tüm deliller toplandıktan sonra davayı kabul edebilir ya da reddedebilir. Kanunlara baktığınız zaman kusurlu tarafın dava açma gibi bir hakkı olmadığını anlarsınız. Bu nedenle davanın sağlıklı işlemesi için, hakimin kimin kusurlu taraf olduğunu araştırması gerekecek, bunun için de tanıklara başvuracaktır. Eğer davayı açan taraf kusurluysa bu dava reddedilebilir.

Az önce yukarıda saydığımız özel boşanma sebepleri geçerli ise bunların aksinin kanıtlanması durumunda da dava reddedilecektir. Örnekle anlatmak gerekirse, akıl hastalığı olduğu söylenen kişi doktor tarafından akıl hastası değildir raporu alırsa da bu dava düşecektir. Terk edilen kişi geri dönerse de dava düşmüş sayılır ve geri çekilir. Eğer üç sene önce düşmüş bir boşanma davanız varsa da o zaman Maltepe avukat ofisimize gelerek bu konuda yardım alabilirsiniz. Çünkü üç sene sürmüş ayrılıklar için bunun ispatlanması durumunda da boşanma gerçekleşecektir. Aile birliğinin sağlanamamasının kanıtlanması durumunda hakim boşanmayı onaylayacaktır.

Bahsettiğimiz tüm boşanma davaları ayrı hikayeler, ayrı tanıklar ve taraflar barındırdığı için süreç olarak da birbirinden çok farklı olacaktır. Bu nedenle süreci kısaltmak için bize başvurabilir ve doğru sonuca en kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Call Now Button