Boşanma Süreci ve Kadın Hakları

Boşanma süreci belki de kadın haklarının sosyal hayatta ihlal edilmesinden sonra en çok sıkıntıya sebep olan aşamalardan bir tanesidir. Siz de bu boşanma süreci ile alakalı olarak kendi haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız Maltepe boşanma avukatı ile iletişime geçebilirsiniz. Boşanma konu başlığında erkek egemen bir toplum kapsamında bulunulduğu için kadınların daha da geri planda olmasına sebebiyet verebilmektedir. Kadın olarak eşiniz ile yollarınızı ayırma kararı aldıysanız ve bunun akabinde hukuki olarak da bu evliliğin bitmesi gerektiğini düşünüyorsanız avukatınız ile görüşerek konu hakkında gerekli olan süreci başlatma imkanını elde edebilirsiniz.

Nafaka Talebi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Maltepe avukat ile iş birliği içerisinde olan kişilerin en yakın vadeli hedeflerini genel olarak karşı taraftan nafaka alabilmek olduğu bilinmektedir. Siz de kadın ya da erkek olarak karşı taraftan bir nafaka talep edecekseniz muhakkak bu miktarın eski eşinizin ödeme kapasitesi ile uyumlu olması gerektiği unutulmaması gereken noktalardandır. Nafaka mahkemenin önemli bir parçası olarak düşünülmese bile taraflardan herhangi biri bu nafakanın tahsil edilmesinde sıkıntı yaşarsa durumun icraya kadar gidebileceği konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Durumun bu denli uzamaması ve olumlu olarak çözülmesi için kesinlikle taleplerin makul seviyelerde tutulması gerekmektedir.

Boşanma Süreci ve Çocukların Velayeti

Maltepe boşanma avukatı seçimizi tamamladıktan sonra ve konuya hakim olan bir profesyonel ile iş birliği kurduktan sonra belki de boşanma sürecinin en ciddi aşamalarından biri olan çocukların velayeti konusuna da giriş yapmanız gerekmektedir. Çocukların velayeti anne ve babanın salık durumuna elde edecekleri gelire ve yaşam seviyesine göre değişim gösterebilmektedir. B süreç içerisinde özellikle dikkatli olmak ve avukatınızın sizi sağlıklı bir biçimde yansıttığından da emin olmanız gerekmektedir.

Çocukların velayetini almak isteyen annelerin özellikle çocuk küçük yaşlarda ise şansının çok daha yüksek olduğu dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Bakım açısından annesine bağımlı bir yapısı olan çocukların özellikle minikken annelerinden ayırmamaya özen gösterildiği de eklenmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Yaş büyüdükçe çocukların bu konuda nasıl bir tercih yaptıkları da giderek önem kazanmaktadır. Hele ki ergenlik dönemi içerisinde bulunan bir çocuğun velayetini alabilmek için hakimin bu çocuk ile yapmış olduğu minik görüşme akabinde olumlu sonucun çıkması gerektiği eklenmesi gereken noktalardandır. Avukatınızın da bu süreç içerisinde oldukça profesyonel ve işin ehli bir şekilde davranması gerekmektedir.

Tehdit Durumunda Koruma Talep Etme Hakkı

Maltepe avukat başlığı kapsamında özellikle kadınların dikkat etmeleri gereken alt başlıklardan biri de koruma ile alakalıdır. Son dönemlerde hem sosyal medyada hem de günlük haberlerde kadınların tam boşanma süreci içerisindeyken erkek terörüne maruz kaldıkları görülebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek ve boşanma sürecinde sağlığınıza fiziksel ya da psikolojik manada bir sıkıntı gelmesini engellemek için koruma talep etme ve buna ek olara şikayetçi olma imkanınızın bulunduğunu ayrıca eklemek gerekmektedir. Tabi ki korumanın size sağlanması için veya eşinizin evden uzaklaştırılması için haklı sebepleriniz ve haklı sebepten de öte kanıtlarınız olması gerekmektedir. Örneğin size şiddet uygulayan bir adam olduğu için boşanmak istiyorsanız kesinlikle size uyguladığı darbın direkt olarak raporunu almanız gerekmektedir. Eğer ki profesyonel ve alanında uzman bir kişi ile iş birliği kurarsanız bu aşamada nelere dikkat etmeniz gerektiği zaten açıkça belirtilecektir. Kadınların bu uygulamadan faydalanmasının yanı sıra aynı şekilde erkekler için de geçerli olan koruma hizmetlerinin bulunduğunun ek bir bilgi olarak verilmesi gerkemektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-surecinde-kadin-ve-erkek-haklari.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davasinda-koruma-karari-nasil-alinir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/en-onemli-isci-haklari-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/maltepe-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davalarinda-nafaka-2.html

“Boşanma Süreci ve Kadın Hakları” üzerine 4 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara