En Önemli İşçi Hakları Nelerdir?

Ücret karşılığında mesai yapan ve belirli hakları olan çalışanlara işçi denir. İş kazasıda dahil olmak üzere çalışanların yer aldıkları kurumlara karşı maddi ve manevi tazminat davası açma hakkı bulunmaktadır. Anayasa tarafından güvence altına alınan ve genel çerçevesi belirlenen en önemli işçi hakları arasında ise maaş, sosyal sigorta, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai ücreti, yıllık ücretli izin, hafta tatili, maddi ve manevi zararların tazmini, işe iade hakkı ve iş kazası maddeleridir. Bu konularla ilgili olarak da ofisimize gelerek Maltepe işçi avukatı seçebilir ve bu haklarınızı korumak için dava açabilirsiniz. Maltepe işçi avukatı, Anayasa maddeleri gereğince haklarınızı ve şikayetçi oldunuz konuda lehinize karar çıkması için çalışmalara başlar.

Başlıca Avukatlık Hizmetleri

Maltepe tüketici avukatı da tüketici olarak yaşadığınız sorunların hukuksal çerçevede çözüme kavuşmasını sağlıyor. Bunun için de 1995 yılında Anayasaya eklenen Tüketici Hakları Koruma maddesinden yola çıkılıyor. Maltepe tüketici avukatı, yaşadığınız mağduriyetlerin giderilmesi başta olmak üzere örneğin bankaların kestiği yıllık kart ücretlerinin iadesini alma gibi konularda da isteklerinizi yerine getiriyor.

Ölümlü ve Yaralanmalı Trafik kazaları

Ölümlü trafik kazası sonrasında tazminat davası açabilirsiniz. Manevi tazminat, hastane giderleri için tazminat, çocuk ölümü sonrasında destekten yoksunluk tazminatı, destekten yoksun kalma gibi tazminatı konularında karşı tarafa dava açabilmek için ölümlü trafik kazası dilekçesi ile avukatlık bürolarımıza gelebilirsiniz. Dosyaya ibraz edilen raporların da incelenmesiyle birlikte dava süreci başlatılmış olur.

Işten Çıkarılan Kişi Nereye Başvurmalı?
Kişiler ilk olarak arabulucularla beraber işverenleri ile görüşme sağlayabilmektedirler. Ancak bu görüşmeler olumsuz bir sonuçla biterse kişiler haklarını korumak amacı ile yetkili yerlere başvuruda bulunarak iş davalarını açabilme hakkına sahiptir. Bu nokta da kişilerin davalarının sorunsuz bir şekilde devam edebilmesi amacıyla kişilerin doğru ve kanıtlanabilir sebepler aracılığıyla davalarını açması gerekmektedir.
Çalışan Hakları Hangi Yasa İle Belirlenmiştir?
Çalışan, işçi konumunda olan kişilerin hakları belirli yasalarla koruma altına alınmaktadır. Örneğin bunlardan bir tanesi 1982 Anayasası’nda bulunan 49. Madde’dir. Bu maddede çalışmanın her bireyin hakkı ve ödevi olduğuna değinildiği gibi Devlet’in de bu hakları korumasına, çalışma hayatının geliştirmesine, kişilerin hayat seviyelerinin yükselmesine ve işsizliği önlemeye karşı çalışmaları olması gerektiği vurgulanmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/istanbulda-tuketici-haklari-davasi-nasil-acilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/ihbar-tazminati-nedir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/trafik-kazasinda-maddi-ve-manevi-tazminat-davasi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tuketici-haklari-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/anlasmali-bosanma-davasi-nasil-ortaya-cikar.html

“En Önemli İşçi Hakları Nelerdir?” üzerine 5 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara