Boşanma Davalarında Sonucun Doğruluğu Süreçten Daha Önemli

Boşanma sürecinde yalnız olduğunuzu düşünmek sizi çok fazla yıpratabilir ve davayı olumsuz yönde etkileyebilir.  Bizim desteğimiz ve uzman görüşümüzle hızlı ve en doğru sonuca ulaşan bir dava süreci geçirebileceğinizi, maddi ve manevi olarak yıpranmadan bu süreci atlatabileceğinizi bilmelisiniz. Türk Medeni Kanunu içerisinde boşanma nedenleri belirtilmiştir ve hakim kararıyla bunların kesinleşmesi için tarafların bir dava sürecine girmesi gerekir.

Boşanma davaları iki ana sebeple açılabileceği için davayı iyi yönetebilmek açısından, neden boşanmak istediğinizi bilmeli ve süreci buna göre şekillendirmeliyiz. Genel olarak iki sebepten bahsedebiliriz. Bunlar genel boşanma davalarında yer alan, aile birliğinin zedelenmesi başlığında toplanan sebeplerdir. Kesin ve net olarak belirtilmediği için her ailenin hikayesine göre bu nedenler değişir ve karar hakime bırakılır. Boşanma davalarının çoğu genel boşanma davalarıdır. Maltepe boşanma avukatı olarak, eğer boşanma nedenleriniz arasında zina, terk etme, yüz kızartıcı suç işleme, cana kast etme gibi sayabileceğimiz sebepler varsa o zaman özel boşanma davaları sınıfına girdiğini söyleyebiliriz.

Boşanma Davalarının Süreci Ne Kadar Önemli

Boşanmak isteyen pek çok taraf, sonucun ne olacağından çok sürecin ne zaman sonuçlanacağını merak eder. Ancak tarafların ne şekilde boşandığı, çocuk varsa bunun kimde kalacağı, alınacak maddi ve manevi tazminatlar gibi sonuçların, süreçten çok daha önemli olduğunu söylemek gerekir.  Maltepe boşanma avukatı olarak bu süreci en iyi şekilde değerlendirmek için yanınızda olacak ve davayı da çözüme de en hızlı şekilde ulaştıracağız.

Anlaşmalı boşanmalar çekişmeli boşanmalara kıyasla daha kısa sürmektedir. Anlaşmalı boşanmalarda iki tarafta ortak bir fikir birliğinde olduğu için hakimin onayıyla 2-3 ay içerisinde boşanma gerçekleşmiş olacaktır. Ancak çekişmeli davalar için süre vermek yanlış olabilir. Çünkü bu davalarda tarafların süreç boyunca nasıl bir tutum izlediği, boşanmanın nedeni ve benzeri etkenler süreç için önemli rol oynar. Bu tür boşanmaların yıllar sürebileceğini bilmeniz gerekir. Maltepe avukat anlamında işinde kaliteli bir ekip olarak bu süreci mümkün olduğu kadar kısaltmak için çaba gösterdiğimizi bilmeniz gerekmektedir.

Boşanma Davalarına Tarafların Gelmesi Zorunlu mudur?

Boşanma davaları için avukata vekalet verilmiş olsa da durumun anlaşmalı boşanma sürecinde farklı işlediğini belirtmek gerekir. Çünkü anlaşmalı boşanmalarda tarafların hakim karşısına geçerek bizzat boşanmak istediklerini bildirmeleri şarttır. Ayrıca yasal olarak bir avukata danışmak ya da davayı yürütmesi için bir avukata başvurmak zorunlu değildir. Ancak yukarıda tek tek anlattığımız sürecin ne kadar önemli olduğu konusuna değinecek olursak, bu süreci yönetecek bir profesyonele herkes ihtiyaç duyacaktır. Bu nedenle ekibimizle birlikte boşanma sürecini en doğru şekilde yürütebileceğimizi bilmenizi isteriz.

Eğer çekişmeli bir boşanma evresi yaşıyorsanız, davaya bizzat gelmenize gerek yoktur. Dava sürecinin düzenli takibi tarafımızca yapılacaktır. Çeşitli hukuki işlemlerin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için uzman yardımının şart olduğunu herkes bilir. Bu süreç avukat tarafından yürütüldüğü takdirde hem daha kısa sürede sonuçlanacak hem de daha doğru şekilde bir çözüme ulaşacaktır.

Maltepe avukat yardımı sayesinde maddi ve manevi anlamda da daha az zarar görecek ve alabileceğiniz tazminatlar, boşanma sonrası da açabileceğiniz davalar hakkında fikir edinebileceksiniz. Ayrıca Türkiye Hukuk sistemi içerisinde boşanma davalarının süreçleriyle Avrupa’da işleyen sürecin çok benzer olduğunu da bilmelisiniz. Bu nedenle dava ve temyiz süreçleri de birbiriyle benzer olacaktır. İster psikolojik anlamda bu süreci kolay atlatmak, ister maddi anlamda hasar görmemek için bize başvurarak, davanız için en doğru olanı yapabilir ve süreci kısaltabilirsiniz.

Boşanma davasına gitmezsek ne olur?
Boşanma davasına çeşitli sebepler doğrultusunda katılınmadığı takdirde Avukat gönderilebilir. Ancak avukat da gönderilmediği zaman kişinin boşalmak istemediği anlaşılır. Bu durum çekişmeli boşanma davası olarak ilerleyiş gösterir.
Boşanma celbi kaç günde gider?
Boşanma davasının kaç celsede ya da kaç günde biteceğini ilişkin net bir durum söylenemez. Çekişmeli boşanma davası oldukça uzunca bir zamana yayılabilir Anlaşmalı boşanma davası ise her türlü konuda anlaşmaya varılmış da tekbir celsede de sonuçlanır.
Kadın boşanma davası açarsa hakları nelerdir 2020?
Kadının boşanma davasında yasal olarak belirli hakları bulunur. Bu haklardan yasal boyutta yararlanabilir. Boşanma davası açtığı için yararlandığı haklar gibi bir durum söz konusu değildir.

İlginizi Çekebilir;

En Önemli İşçi Hakları Nelerdir?

Boşanma Davalarında Avukat Seçiminin Önemi

Boşanma Süreci

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

Boşanma Davası Açmak İçin Gerekenler

Yorum yapın

Hemen Ara