Boşanma Davalarında Çocuğun Menfaati Hakim İçin Ön Plandadır

Artık boşanmak da en az evlenmek kadar doğal bir süreç olduğu için herkes tarafından doğal karşılanıyor. Ancak doğal karşılansa da taraflar için yıpratıcı bir süreç olduğu gerçeği değişmiyor. Bu nedenle boşanma sürecinden en az zararı almak için Maltepe boşanma avukatı olarak kurumumuza başvurduğunuz zaman size gereken her türlü desteğin verileceğini garanti edebiliriz. Uzman bir görüş ve destekle boşanma süreci her zaman daha hızlı ilerleyecek ve daha doğru bir şekilde sonuçlanacaktır.

Öncelikle nasıl dava açmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir. Kanunlar kişilerin bir avukat tutmasını zorunlu kılmasa da  böyle bir süreçte hukuku ve protokolü doğru takip edememeniz normaldir. En sağlıklısı avukat tutmak olduğu için bize başvurduğunu takdirde süreçle ilgili detaylar konuşulacaktır. Ancak burada tarafların bize karşı açık olması mühimdir. Çünkü bazı durumlarda davalar reddedilebilir ve kusurlu olan davayı açtığı için avukatın da buna bir müdahalesi olmayabilir. Boşanma nedenini dürüst bir şekilde ifade etmek her zaman daha akıllıca olacaktır.

Çocuklu Boşanma Davalarında Önemli Olan Hususlar Nelerdir?

Boşanma sürecinde en çok yıpranan belki de çocuklardır. Özellikle de çekişmeli bir boşanma söz konusuysa ve hem anne hem baba çocuğu almak istiyorsa hakimin buna karar verme sürecinde çocuğun psikolojisi zarar görebilir. Bu nedenle genelde çocuğunun psikolojisini ön planda tutan aklı başında bireyler anlaşmalı boşanma talebinde bulunarak çocuk hakkında da ortak bir fikir birliğine varır. Ancak bu her zaman söz konusu olmadığı için Maltepe boşanma avukatı olarak bizim desteğimizle de çocuğun durumunu en kısa sürede çözebilirsiniz.

Hakim her zaman çocuğun menfaatini düşünecek ve kararı da buna göre verecektir. Çocuğun yaşı, yaşantısı, eğitimi, psikolojisi ve benzeri unsurlar düşünülerek bir karar verilir. Türk boşanma davalarında çocuğun velayeti genelde annede kaldığı için annelerin daha avantajlı olduğunu söylemek de yarar vardır. Ancak annenin çocuğa yeteri kadar bakamayacağının kanıtlanması, annenin psikolojik olarak zarar görmüş olması ve benzeri durumlarda bu durum değişir. Bahsettiğimiz durum sadece anlaşmalı boşanmalar için geçerli olabilecek bir ihtimaldir. Maltepe avukat bürosu olarak velayet anlamında da içinizi rahatlatacağımızı söyleyebiliriz. Ayrıca 6 yaşına kadar ne olursa olsun çocuğun annede kalması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu tamamen taraflara ve davaya bağlıdır.

Anlaşmalı Boşanma ve Çekişmeli Boşanmanın Farkları Nelerdir?

Anlaşmalı boşanmalar daha kavgasız ve gürültüsüz, iki tarafın da anlaştığı ve genelde çocuk varsa bunun da zarar görmediği, kısa sürede sonuçlanan boşanmalardır. Birtakım ön şartları taşısa da medeni insanların tercih ettiği ve çocuklarının zarar görmemesi için gerçekleştirdiği bir boşanma şeklidir diyebiliriz.

Anlaşmalı boşanmalarda çiftlerin en az bir sene evliliği devam ettirmiş olması gerekir. Daha kısa sürede dava açılamamasının sebebi de evlilik kurumuna verilen değerden kaynaklanmaktadır. Yani çiftlerin bir süre daha ilişkiyi sürdürmek için zaman vermeleri beklenir. Anlaşmalı boşanmalarda taraflar maddi konularda ya da çocuğun kimde kalacağı konusunda hem fikir olur.

Maltepe avukat danışmanınız olarak her süreçte yanınızda olsak da anlaşmalı boşanma için davaya bizzat gelerek hakime boşanmak istediğinizi kendi ağzınızdan beyan etmeniz zorunludur. Hakim ancak çiftlerin gerçekten boşanmak istediğine ikna olursa onları boşayacaktır.

Çekişmeli davalarda da taraflardan biri boşanmayı istemeyebilir ya da davayı bir intikam unsuru olarak bunu bilerek uzatabilir, karşı çıkabilir. Genelde maddi durumu yetersiz olan bir tarafsa, tazminatı yükseltmek için bilerek boşanmak istemediğini de söyleyebilir ancak hepsi uzman görüşle sonuca ulaşacak davalardır.

Yeni velayet yasası 2022
Velayet yasaları çocuğun belirli yaş grubu içerisinde olması durumunda anneye ihtiyaç duymasına göre şekillenir. Anneye ihtiyaç duymayıp baba ile birlikte yatılı olarak kalma yaşına geldiği takdirde ise bu doğrultuda bir yasa işlenir.
Yeniden evlenme Nedeni ile velayet değiştirilebilir mi
Velayetin bulunduğu taraf tekrardan evlendiği takdirde velayetin değiştirilmesi gibi bir durumun söz konusu değildir. Çocuk annesinde ya da babasında hangi yaşam koşullarında bulunuyorsa yeniden evlenme bu durumu değiştiren bir nitelik olarak görülmez.
TMK velayet hükümleri
Türk Medeni Kanunu’nun velayet hükümleri içerisinde belirli yasalar bulunur. Bu yazılar hem çocuk hem anne hem de baba için geçerlidir. Yasalar çocuk ön planda tutularak dikkate alınır.
Velayeti annede olan çocuğun babasının Hakları
Velayeti annede olan çocuğun babasının da belirli hakları bulunur. Babası çocuğu belirli zaman dilimleri içerisinde kesinlikle görmeli. Çocuğun ilerideki yaşamına ilişkin hayatı için anneye nafaka ödemesi gerekir.

İlginizi Çekebilir;

Anlaşmalı Boşanmalarda Çocuk Menfaatleri Ön Planda

Nafaka ve Velayet Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Boşanma Davasında Velayet

Yakacık Yeni Mahallesi Ölümlü Trafik Kazası Avukatı

Topselvi Mahallesi İş Kazası Avukatı

“Boşanma Davalarında Çocuğun Menfaati Hakim İçin Ön Plandadır” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara