Boşanma Davasında Velayet

Boşanma davaları evliliklerinin olumsuz sonuç alması ile gerçekleşecek olan hukuki bir sistemdir. Boşanma davalarında iki tarafın da birçok hakka sahip olması ve kurallar çerçevesinde bu işlemlerin gerçekleştirilmesi tarafların mağdur olmasına engel olabilir. Boşanma davalarında Avukat ihtiyacı çoğu kimse tarafından gözetilmese de tarafı savunan bir avukatın bulunuyor olması hakların talep edilmesinde oldukça önemli bir durumdur. Maltepe avukatı Mehmet Ali Helvacı boşanma avukatı olarak biliniyor olup boşanma işlemlerinin gerçekleştirilmesinde yardımcı olmaktadır. Boşanma davalarının olumlu sonuçlanması için ilk olarak Anlaşmalı boşanma davası açmaları daha iyi olacaktır.

Velayet İşlemleri Nasıl Olur?

Boşanma davaları evliliklerde hukuki bir şekilde sonlanmaya yardımcı olan durumlardan biridir. Velayet işlemleri gibi bir çok çeşitte boşanma hakkının bulunuyor olması tarafların avukatlarının için önemli unsurlardır. Boşanma davalarında çocukların ya da çocuğun velayeti anneye mi babaya mı geçeceği hakim tarafından belirlenirken çocuğun menfaatleri gözetilmektedir. Velayet işlemlerinden gözetilecek olan maddeler ise Annenin ya da babanın yanında yaşam şartlarının iyi olmasına dikkat edilmektedir. İki tarafta da yaşam şartları iyi ise çocuğun menfaatleri göz önüne alınarak evli olan tarafa çocuğun verilmesi büyük olasılıklardan biridir. Velayet işlemlerinde boşanma dava sürecinde çocuktan da ifade alınacak olup istediği tarafta kalma özgürlüğü tanınabiliyor. Velayet işlemlerini almak isteyen baba ya da anne çocuklarına aile ortamı sunarak velayeti üzerlerine alabilirler.

Velayet işlemleri boşanma davasında çocuğun annede ya da babada kalacağını belirleyen bir unsurdur. Velayet anlaşmalı Boşanmalarda anlaşılarak yapılan bir işlem olsa da hakim bu işlemi tam tersine çevirebilme hakkına sahiptir. Boşanma davasında velayet işlemlerini anlaşarak tamamlasanız da Eğer hakim tersi yönünde karar verirse bu yöndeki karar uygulamanız gerekir. Velayet konusundan üzerinde durulan çocuk kavramı hakim tarafından oldukça önemli bir kavramdır. Çocuğun menfaatleri üzerinde durulan bir konu olduğu için eğer velayeti siz almak istiyorsanız çocuğun sizle yaşadığında ne gibi avantajlara sahip olacağını açıklamalısınız. Geçici velayet ise boşanma sürecinde çocuğun kimde kalacağına karar verilmektedir. Yine geçici velayette de çocuk annede ya da babadan kalabiliyor olup çocuğun menfaatleri doğrultusunda kimde kalacağı hakim tarafından belirlenir.

Velayet Kararını Neler Etkiler?

Velayet kararı yasalara uygun olarak hakim tarafından verilen bir karardır. Velayet almak isteyen taraf çocuğun menfaatlerini göz önünde bulundurarak onunla yaşadığında nasıl bir avantaj içerisinde olacağımı Hakime belirtmeli. Boşanma davasında hakim çocuğa sorular sorarak annesinde ya da babasını da kalıp kalmak istemediğini anlamaya çalışır. Çocuğun velayet kararına Çocuğun üzerindeki menfaatler yönettiği için sizinle yaşadığında ne kadar iyi bir yaşama sahip olacağı hakim için önemli bir unsurdur. Velayet kararını etkileyen bir diğer unsur ise çocuğun eğitim öğretim ya da temel ihtiyaçlarını nasıl sağlandığı olacaktır. Çocuk kötü şartlar altında büyüyecek ise hakim çocuğun velayetini daha iyi şartlara sahip olan tarafa sunmaktadır. Maltepe avukatı Mehmet Ali Helvacı ise Boşanma davalarında velayetin Davacı tarafından nasıl isteniyor o şekilde yönlendirmek için çaba gösterir.

Boşanmak isteyen kişiler eğer çocukları var ise velayet davasını açabiliyor olup aynı zamanda çocukları var olurken bir taraf velayeti istemiyor ise velayet Hakkı isteyen tarafa geçer. Velayet almak isteyen taraf çocuğun menfaatlerini göz önünde bulundurarak daha iyi bir yaşam alanı sunarsa hakim iyi yaşam alanı sunan tarafa daha çok yönelecektir. Maltepe boşanma avukatı Mehmet Ali Helvacı Boşanma davalarında yardımcı olabilecek bir avukat olup velayet işlemlerinde de sormak istediklerinizi danışabilirsiniz.

Boşanmada Velayet Hangi Durumlarda Anneye Verilmez?
Boşanma esnasında anneye velayet verilmemesinin sebepleri; annenin iyi davranışlarda bulunmaması, çocuğun şiddet görmesi, annenin çocuğu istememesi ve çocuğun annenin yanında güvende olmaması durumları olarak sıralanabilir.
16 Yaşındaki Çocuğun Velayeti Kime Verilir?
16 yaşındaki bir çocuk kendi fikirlerini söyleyebilecek bir yaştadır. Bu sebeple çocuklar kime gideceğine kendisi karar verebilir. Ancak gitmek istedikleri yerde güvende olacakları kanaatine varılmaz ise hâkimler bu kararı reddedebilmektedir.
Boşanmada Çocuğun Velayeti Kaç Yaşında Babaya Verilir?
6 yaşından büyük çocuklar nerede güvende olacaksa velayetleri oraya verilmektedir. Örneğin bir çocuk babanın yanında güvende ve mutlu olacaksa çocuğun velayeti bu yaştan sonraki çocuklarda babaya verilebilmektedir.
Boşanma Davasında Baba Velayeti Nasıl Alır?
Boşanma davalarında babanın velayeti alması için hâkimi çocuğa iyi ve doğru bir şekilde bakacağına dair ikna etmesinden geçmektedir. Aksi takdirde çocuk babaya verilmez. Bunun yanında anne doğru davranışlar içerisinde değilse ve çocuk babayı istiyorsa 6 yaşından büyük çocuklar babaya verilir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davasinda-cocuk-velayeti.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davasi-ve-velayet-hakkinda-bilgi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davalarinda-velayet-hakki-kime-birakilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-surecindeki-cocuk-velayeti-konusu.html

“Boşanma Davasında Velayet” üzerine 12 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara