0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davası Ücretli Midir?

Boşanma davası açmak isteyen bireylerin en çok merak ettiği konulardan biridir boşanma davasının ücretli olup olmadığı. Boşanma davasının ücretini belirleyen farklı nedenler bulunmaktadır ve dolayısıyla bu konuda net bir ücret söylemek yanlış olur çünkü boşanma davasının ücreti, boşanma davasının hususları netleştikten sonra anlaşılabilir.

Boşanma davasının ücreti konusunda belirleyici olacak olan en önemli etken açılacak davanın türüdür. Boşanma davası çekişmeli mi yoksa anlaşmalı mı olacak soruları, bu davanın türünü oluşturacaktır. Çekişmeli boşanma davası gerek süre gerek de sürecin gerektirdiği hukuki işlemlerin çok fazla olması sebebiyle birey için daha masraflı olabilmektedir. Boşanma davasının ücretine etki eden ikinci önemli etken ise davanın bireysel mi yoksa uzman bir boşanma avukatı ile mi açılacağı hususudur. Bireysel olarak açılan boşanma davalarında ücreti, dava için gereken belgelerin hazırlanması, dava harcı, yargılama giderleri gibi ücretler oluşturmaktadır. Eğer bir avukatla açılacak boşanma davasında ise ücrete yukarıdaki giderler dışında avukata vereceğiniz ücret de eklenecektir.

Anlaşmalı Boşanma Davası ve Ücreti

Anlaşmalı boşanma davası ile dava açacak bireyler bu süreç içinde “anlaşmalı boşanma dilekçesi” ve “anlaşmalı boşanma protokolü” belgeleriyle birlikte davayı açmak zorundadırlar. Bu belgeler, boşanma davasını şekillendirecektir ve hukuki hakların yer alacağı çok önemli belgeler olarak bilinmektedir. Dolayısıyla bu belgelerin uzman avukatlar ve hukuki bilgisi yüksek kişiler tarafından hazırlanması gerekmektedir. Bu konuda Maltepe boşanma avukatından yardım alabilirsiniz. Eğer uzman bir boşanma avukatı ile davayı yürütmek istemeseniz bile, bu belgeleri avukatlara hazırlatmanız son derece önemlidir. Bazı bireyler, davanın ekonomik olacağını düşündükleri için bazen adliye çevresinde yer alan dilekçecilere veya başka kişilere bu işlemi yaptırmaktadırlar ancak unutulmaması gerekir ki, bu belgelerde alınacak olan tazminat, çocuğun velayeti, nafaka, mal paylaşımı gibi çeşitli bilgiler yer alacaktır ve bu durum bireyi direk olarak etkileyebilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davası açacak kişiler avukat tutmak istedikleri takdirde, dava için gerekli giderlerin yanında avukata da avukatlık ücreti ödeyebilmektedirler. Anlaşmalı boşanma davası için avukata verilecek olan ücret, avukatın tecrübesi ve deneyim bilgisine göre değişebilmektedir. Her şehirde bulunan barolar, boşanama davasının ücreti hususunda tavsiye olarak bir taban ücret belirlemektedirler. Bu ücretler tamamen tavsiye olup avukatlar çoğu zaman düşük veya yüksek miktarlarda ücret talep edebilmektedirler. Maltepe avukatından ücret konusunda bilgi alabilirsiniz.

Çekişmeli Boşanma Davası ve Ücreti

Çekişmeli boşanma davası ücreti, anlaşmalı boşanma davasına göre daha çok bir maliyeti beraberinde getirmektedir. Çekişmeli boşanma davalarını açarken ve süreç içerisinde karşınıza pek çok gider çıkabilmektedir. Mesela, boşanma sebebinin ispatı için atanan bilirkişinin ücreti gibi…

Çekişmeli boşanma davası ücretlerini bireyler merak etmektedir. Eğer davanın avukatla yürütülmesi durumunda şehirlerde bulunan barolar çekişmeli boşanma davası için tavsiye ücretler belirlemektedirler. Çekişmeli boşanma davası, boşanmayı getiren hadiseler bakımından hangi eşin daha çok kusuru olduğunun belirlenmesi hususunda çok önemli olmaktadır. Çünkü boşanmada tazminat, nafaka, velayet gibi sonuçlara doğrudan etki yapabilmektedir. Dolayısıyla çekişmeli boşanma davası için çoğu zaman avukat tutulması tavsiye edilir. Maltepe boşanma avukatından bu konularda yardım alabilmeniz mümkündür.

Avukatlık Ücreti

Avukatlık ücreti serbest piyasa olduğundan dolayı kimi avukattan kimi avukata göre farklılıklar göstermektedir. Dolayısıyla boşanma davası açacağınız avukatla avukatlık ücreti için bilgi almak için iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ücret konusunda Maltepe avukatından bilgi alabilirsiniz. Avukatlık ücretleri anlaşmalı boşanma davalarına nazaran daha yüksek olabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarının avukatlık ücreti daha düşüktür.

Call Now Button