Mehmet Ali Helvacı Tüketici ve İşçi Avukatı

İstanbul’da Mehmet Ali Helvacı tarafından 2006 yılında kurulan Helvacı hukuk bürosu aracılığıyla, toplum içerisinde yaşamış olduğunuz problemleri hukuk yoluyla giderebilirsiniz. Kendi girişimlerinizden dolayı veya size karşı yapılan haksızlık ve hukuksuzluklardan dolayı başvurabilir ve dava açılması için olayı tam olarak anlattıktan sonra da mahkeme yoluna gidebilirsiniz.

Tüketicilerin Haklarını Arayabileceği Durumlar

  • Satıştan Kaçınmaya Özel Şartlar

Eğer bir ürünü almak istiyorsanız ve girmiş olduğunuz mağazada o ürün çalışanlara ait değil, teşhir edilmek için koyulmamış, numunedir ibaresi barındırmıyor veya mağazanın demirbaşları arasında yer almıyorsa satın alma hakkınız bulunur. Mağaza sahibinin hiçbir şekilde o ürünü, ne olursa olsun satıştan çekmesi veya daha yüksek fiyat veren bir müşteriye belirlenmiş olan değerinin üzerinde satması mümkün değildir. Tüketiciyle herhangi bir şekilde müzakere etmeden koyulan maddelerde de kullanım hakları belirtilirken, satış sürecinde bu tarz durumlarda iki tarafın da anlaşması gerektiği vurgulanıyor. Satıştan kaçınma sürecinde ise haksız olan taraf her zaman için işyeri sahibi olacağından dolayı Maltepe tüketici avukatı ile dava açma hakkınız da saklı tutulur.

  • Taksit Bedeli Yasal Olmak Zorundadır

Bir mağazadan ürün alırken onun fiyatı fark etmeksizin eğer taksit yapılması için başvuruyorsanız, ödemenizi kartla veya mağazaya aylık olarak gidip ödeyeceğiniz şekilde belirleyebilirsiniz. Kanunlar doğrultusunda o ana kadar en fazla verilen taksit izni doğrultusunda alım işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kanunun verdiği izinden bir ay fazla taksit yapılsa dahi sözleşmede işyerinin gereken kurallara uyum sağlamaması nedeniyle cezayla karşı karşıya kalması da ihtimaller dahilindedir. Maltepe tüketici avukatı da eğer taksitlerin birikmesi halinde olağanüstü faiz eklenirse ve sözleşmeye faiz oranı dolandırılarak, küçük şekilde eklenirse de dava açılmasına imkan tanıyor.

İşçilerin Avukata Başvurması Gereken Durumlar

  • 18 Yaşından Küçükler Gece Çalıştırılır Mı?

Hiçbir iş yerinde 18 yaşından küçük olanların, işin vasfı ne olursa olsun çalıştırılması gibi bir durum söz konusu olamaz. Kanunlarla önü tıkanan bu durum sayesinde vardiyalı ağır işlerde çalıştırılan insanlar arasında çocukların olmasının da önüne geçilmek isteniyor. Yine de hem gündüz hem de gece vardiyaları düzenli olarak denetleniyor ve reşit olmayanların çalıştırılmasına da hiçbir şekilde izin verilmiyor. İşe alan ve ağır işleri yükleyen kişilere ise çok yüksek miktarda ceza uygulanıyor. Bu tarz durumlar hakkında bilginiz olduğu taktirde Maltepe işçi avukatı ile iletişime geçebilir ve gerekli tüm faaliyetlerde bulunulmasını sağlayabilirsiniz.

  • Kadın İşçi Doğum Sonrasında İzin Alabilir mi?

Normalde doğum öncesinde ve sürecinde verilen izinlerde de ücretli olarak her türlü ihtiyacınızı gidermeniz destekleniyor. Fakat eğer istenirse ve işverenle anlaşma gerçekleştirilirse de kadın işçinin Maltepe işçi avukatı ile de görüşerek kendine toplamda en fazla 6 aya varacak biçimde ücretsiz bir şekilde izin alma olanağı bulunuyor. Genellikle 16 hafta olarak izin alınıyor fakat eğer iki veya daha fazla bebek dünyaya gelmişse de bu iznin tutarında artış gösterilebiliyor.

  • Mevsimlik İşçi Yıllık İzin Alabilir Mi?

Mevsimlik olarak tarlalarda veya benzer ortamlarda çalışan kişilerin herhangi nedenden ötürü 1 yıl boyunca devamlı hale gelmiş bir çalışma süreci bulunmuyor. Bundan dolayı da çoğu zaman zaten 1 yıla ulaşamadıkları için de yıllık izinlerini almaları mümkün olmuyor ve işverenler tarafından da ücretli bir şekilde iznin yapılmasına da izin verilemeyebiliyor. Mevsimlik olarak veya sadece kampanyaya özel bir şekilde işyerinde başlayan yaşı ne olduğu fark etmeksizin herkesin yıllık izin olmadan çalışmalarını kampanya bitene kadar sürdürmeleri zorunluluğu bulunuyor.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/istanbulda-tuketici-haklari-davasi-nasil-acilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tuketici-hukuku-is-hukuku.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/maltepe-avukat-mehmet-ali-helvaci.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tuketici-haklari-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/maltepe-isci-avukati.html

“Mehmet Ali Helvacı Tüketici ve İşçi Avukatı” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara