Tüketici Hukuku – İş Hukuku

Alışveriş merkezlerinden, esnaflardan her türlü alışverişi yaparken sizin onlara olan sorumluluğunuz kadar, onların da size sorumluluğu bulunuyor. Aynı şekilde tüketicilerde olduğu gibi çalışanlarda da işveren ve işçi arasındaki etkileşim kanunlarla belirli sınırlar içerisine alınmıştır. Bu sınırları da Mehmet Ali Helvacı ile öğrenebilirsiniz.

Tüketicilerin Alışveriş Sürecindeki Hakları

  • Tüketicilere Satılan Ürünlerin Niteliği

Müşterilerin alacağı hizmet doğrultusunda kendilerine ifade edilen özelliklere, ebatlara, kaliteye ve hizmet değerine uygun biçimde ürünü temin edebilmesi gerekiyor. Ancak bu sayede tüketimle ilgili herhangi bir sorun ortaya çıkmaksızın yapılan sözleşmeler, ürün alındıysa da onun garantisi ve kullanım süreci tam olarak karşılanabilecektir. Eğer size taahhüt edilenin çok daha altında bir değerle veya kaliteyle ürünlere, abonelik sürecine tabii tutulursanız da Maltepe tüketici avukatı aracılığıyla mahkemede hakkınızı arayabilirsiniz. Yaşadığınız mağduriyet ve kurumun size taahhüt ettiği değeri tam olarak karşılayamaması nedeniyle karşılaştığınız maddi veya manevi sorunlar nedeniyle hakların kanuna göre ölçülmesi istenecektir.

  • Ayıplı Hizmet Verilmesi Nasıl Anlaşılır?

Hasarlı veya üretim hatası oluştuğu taktirde ürünün kaydedilmesi ve buna göre değerlendirilmesi şartı bulunuyor. Defolu olarak da tanımlanan ve bu nedenle çok daha ucuza satılan ve herkesin ufak tefek de olsa sorunları olduğunu bildiği ürünlerin sorunsuz gibi satışının yapılması nedeniyle müşteriler mağdur olabiliyor. Maltepe tüketici avukatı sayesinde sizin yaşayabileceğiniz bu tarz mağduriyetler nedeniyle hem ürün bedeli, hem de herhangi bir maddi veya manevi olarak yaşadığınız sorunun giderilmesiyle ilgili sürecinde de yüklü miktarda dahi tazminat alınabilmesi mümkündür. Ayıplı olmadığına ve tamamen kullanıcı hatası olduğuna dair ispatı yapılmış ve kanıtları oluşturulmuş olan bir ürün için ise tüketici davayı kazanmak için girişimlerde bulunamaz.

Çalışma hukuku Genel Kuralları

Çalışma hukukuna göre işte bulunulduğu süre zarfında işveren ve işçi arasındaki her türlü etkileşim kağıt üzerinde değerlendirilmek zorundadır. İlk görüşme sürecinde eğer işe alım gerçekleşecekse, karşılıklı olarak şartların belirlenmiş olması gerekiyor. İşçinin işe ihtiyacı olduğu kadar, işverenin de işçiye ihtiyacı olduğu unutulmamalı ve tamamen işverenin lehine veya tamamen işçinin lehine olacak şekilde değerlerden yararlanmak istenmemelidir. Bu tarz durumlarda taraflardan bir tanesi hakkının ihlal edildiğini ve kanun dışı bir madde eklendiğini, karşılıklı görüşme sağlanmadan bir madde eklendiği taktirde de bunu belirterek Maltepe işçi avukatı sayesinde mahkeme yolunu tutabilir. Bu süre zarfında kendinden habersiz bir şekilde şartların düzenlendiğini ve değiştirildiğini ispat etmesi, işverenle arasında geçen görüşme ve belirlenen sözleşme dışında bir liste çıkarılmışsa da bunun ortaya çıkarılması gerekiyor.

  • Sözleşme Hazırlama ve Tazminat

Çalışma kurallarının sözleşmeyle belirlenen değerlerine bağlı olarak da tüm uygulamalarına uygun biçimde eğer karşılıklı olarak hazırlandığında hemfikir olunmuşsa da imzaların atılması mümkün olabilir. Fakat eğer iş hukuku doğrultusunda bir girişimde bulunulması gerekiyorsa ve bunun için de karşılıklı olarak yaptırımların belirlenmesi istenirse de, tazminat belirleme süreci başlanabilir. İki yıllık bir anlaşma için masaya oturulduğunda işverenin amacı, çalışanını en az 2 yıl daha onunla birlikte kalmaya ikna etmektir. Bu süre zarfında çalışanın amacı ise olabildiğince yüksek ücret ve hak talep ederek, bunların çoğunluğuna sahip olarak sözleşme hazırlanmasını sağlamak olacaktır. Sözleşme hazırlama faaliyetlerinde isteklerinizin önce sözlü olarak dile getirilmesi ve karşılıklı olarak not edilmesi gerekiyor. Sonrasında ise yapılacak olan görüşme sonucunda iki tarafında da birbirine vereceği tavizler sonucunda maaş, yıllık izin, haftalık izin, mola günleri, avans alınma işlemi Maltepe işçi avukatı aracılığıyla da karşılanabilir ve değerlendirilebilir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/istanbulda-tuketici-haklari-davasi-nasil-acilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tuketici-haklari-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/en-onemli-isci-haklari-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/trafik-kazasinda-maddi-ve-manevi-tazminat-davasi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tuketici-ve-iscilerin-haklari.html

Hemen Ara