Boşanma Davalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boşanma eşlerin hayatlarına daha iyi devam edebilmeleri için kendi adına aldıkları bir karardır. Bu kararın içinde çocuklarında olması ve onların hayatta en güvenli gördükleri aile kavramının bozulacak olması psikolojileri anlamında önemli bir süreçtir. Anne ve babalara düşen ise bu süreci sağlıklı bir şekilde yürütmek ve çocuklarının bu durumdan en az etkilenecekleri şekilde sonuçlandırmaktır. Maltepe boşanma avukatı olarak bizlerden bu konuda destek alabilirsiniz. Davanızın en kısa sürede sonuçlanması ve hukuki açıdan sorunsuz gerçekleşmesi için sizlere yardımcı olmaktayız.

Boşanma Davalarının Süreçleri

Boşanma davalarında en fazla etkilenen çocuklar olmaktadır. Boşanmadavanın sonuçlanma süreci de evlilik içinde yaşanılan sorunlarla birlikte davanın uzaması ve eşler arasında gerginlikler olması çocukları daha da etkilemektedir. Öncelikle boşanma davası açmadan önce eşlerin karşılıklı oturup konuşması beklenir. Maddi ve manevi olarak paylaşımları nasıl yapacakları, boşanma sonrasında oluşan hakların ne şekilde ödeneceği konularında görüş birliğine varmaları boşanmayı da hızlandırmaktadır. Bu tarz boşanmalara anlaşmalı boşanma davaları denilmektedir.

Boşanma sürecinde yapılması gereken bir diğer önemli husus çocuklara bu kararı ebeveyn olarak anne ve babanın vermesidir. .evreden duyacakları yanlış bilgiler sonrasında çocuklar daha fazla etkilenerek ruhsal anlamda bir takım sorunlar yaşayabilirler. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için eşlerin çocuklarına bu durumu kendileri uygun bir dille açıklamaları gerekir.

Boşanma Sonrası Yaşanılanlar

Boşanma sonrasında yaşanılacak sorunlar eşleri ve çocukları olumsuz etkileyebilmektedir. Bu durumun oluşmasını ortadan kaldırmak için yapılması gereken boşanma kararının alınasına neden olan etmenler üzerine eşlerin karşılıklı oturup konuşmasıdır.

Çocuklara bu durumun dikkatli bir şekilde anlatılması ve boşanma sürecinin mümkün olduğunca kısa sürmesi sağlanmalıdır. Bu süreçte Maltepe avukatbürosu olarak bizler sizlere hukuki anlamda destek olmaktayız. Sizin ve çocuğunuzun haklarını koruma konusunda, boşanma dilekçesinin yazılması, protokollerinhazırlanması süreçlerinde titizlikle çalışarak davanızın istenilen şekilde sonuçlanmasını sağlıyoruz. Yurt için boşanmadavalarıdışındayurt dışı boşanma davalarına da bakabiliyoruz.

Boşanma Davaları Türleri

Boşanma davalarının altında yatan nedenler değişkenlik göstermektedir. Eşlerin birbirlerine hakaret içerikli cümleler sarf etmeleri, zina, suç işleme, güç kullanımı gibi nedenler boşanmaya neden olabilirken evlilik kurumuna olan inancın sarsılması, şiddetli geçimsizlik gibi nedenlerden de eşler evliliği sonlandırmak istemektedirler.

Aile için huzurun kalmaması iş ve sosyal hataları etkilediği gibi özellikle çocuklu ailelerde çocuklarında ruhsal gelişimlerini etkilemektedir. Bu durum karşısında yapılması gereken iki medeni birey olarak hukuki yollara başvurarak evliliği sonlandırmaktır.

Boşanma sürecinde eşlerin karşılıklı tüm şartlar üzerine anlaşarak boşanması neticesinde anlaşmalı boşanma davası gerçekleşmektedir. Maddi ve manevi doğan tüm haklarda iki tarafında anlaşması üzerine dava daha kısa sürede sonuçlanmktadır. Burada boşanma dilekçensin özel olarak hazırlanması ve boşanma protokolünün titizlikle oluşturulması gerekir. Yapılacak en ufak bir hata davanın reddedilmesine ve bir daha dava açılma sürecinin 3 yıl ötelenmesine neden olmaktadır. Bu aşamada büromuzda bulunan uzman avukatlardan konuyla ilgili yardım alabilirsiniz.

Bir diğer boşanma türü çekişmeli boşanmadır. Burada eşler maddi ya da manevi konulardan en az birinde uzlaşmamaya varamamaktadırlar. Bu da boşanma seyrini değiştirmektedir. Anlaşmalı boşanma davaları 7 gün gibi bir süre içinde sonuçlanabilirken çekişmeli boşanma davaları 8 ila 12 ay gibi sürelerde sonuçlanmaktadır. Sürecin uzaması bireyleri ve özellikle de çocukları olumsuz yönde etkilemektedir. Şiddetli tartışmaların yaşanılmaya devam etmesi de ruhsal anlamda boşanmayı daha da zor hale getirmektedir. Hukuki olarak avukatların tavsiyesi eşlerin karşılıklı olarak anlaşarak boşanmaya yanaşmaları ve süreci her iki taraf için ve çocuklar için zorlaştırmamalarıdır.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davasi-acmak-icin-gerekenler.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tuketici-hukuku-is-hukuku.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/anlasmali-bosanma-davasi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/atasehir-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tek-celsede-nasil-bosanilir.html

“Boşanma Davalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara