0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanmak İsteyenler İçin Boşanma Sürecini Ele Aldık

Evli çiftin Türk medeni kanunları önünde evliliklerini yasal olarak bitirmesi işlemine boşanma deniyor. Evlilik nasıl çok doğal bir durumsa boşanmak da o derece doğal bir durumdur. Boşanma kararı bazen tek taraflı bir şekilde alınırken bazen ise her iki taraf da en doğru kararın boşanmak olduğunu düşünebiliyor. Ancak Türk hukukunda boşanmak isterseniz mahkemeye bir takım sebepler sunmanız gerekiyor. Bu sebepler sayesinde boşanma davasını başlatabilirsiniz.

Şimdi İstanbul Maltepe avukat bürosundan Av. Mehmet Ali Helvacı olarak sizlere boşanma sürecinin nasıl geliştiğiyle alakalı tüm detaylardan bahsedeceğim.

Boşanmak İçin Sunulması Gereken Sebepler Nelerdir?

Türk medeni kanununa göre eşinizden boşanmak isteyebilmeniz ve bunu resmiyete dökebilmeniz için bir takım sebeplere sahip olmanız gerekiyor.

  • Karşı tarafın zina yapması
  • Size evlilik boyunca çok kötü bir muamele göstermesi
  • Hayatınıza kast etmesi
  • Eşinizin yüz kızartıcı bir suç işlemesi
  • Eşinizin akıl hastası olması
  • Sizi terk etmesi
  • Evlilik birliğinizin temellerinden sarsılmış olması
  • Anlaşmalı boşanmaya karar vermeniz
  • Kağıt üzerinde evli gibi gözükseniz de gerçekte ayrı yaşıyor olmanız

Yukarıdaki bu nedenleri kullanarak eşinize boşanma davası açabilirsiniz.

Boşanma Davası Nasıl Açılıyor?

Maltepe avukat bürosundan bir avukat olarak sizlere nasıl boşanma davası açabileceğinizi anlatayım. Öncelikle ikamet ettiğiniz yere en yakın olan aile mahkemesine gidiyorsunuz. Ardından boşanma davası açabilmek için gerekli boşanma davası dilekçesini dolduruyorsunuz. Sizlere bahsettiğim sebeplerden hangisinin sizin için geçerli olduğunu basit bir şekilde dilekçeye yazıyorsunuz. Ardından da dava için harç parası ve masrafları hallettikten sonra mahkemeden size yanıt gelmesini bekliyorsunuz. Eğer mahkemeden olumlu bir yanıt gelirse boşanma davanız istediğiniz gibi açılmış olur.

Boşanma Davası Türleri Nelerdir?

Boşanma davası genel olarak ikiye ayrılıyor. Birincisi anlaşmalı boşanma davasıdır. İkincisi ise çekişmeli boşanma davasıdır.

Anlaşmalı boşanma durumunda eşler her konuyu aralarında konuşarak halletmişlerdir. Maddi ve manevi tazminat durumunu nafaka durumunu mal varlığının paylaşılması ve çocuk velayeti konuları eşler arasında çözülmüştür. Bu nedenle bu davalar ortalama 2 ay kadar sürer.

Çekişmeli boşanma davalarında ise bir taraf boşanmak isterken diğer taraf boşanmak istemez ya da taraflar boşanmak için bir türlü mal varlığı çocuk velayeti konularında uzlaşamamışlardır. Bu tip davaların daha zamana ihtiyacı olduğu için 1,5 2 sene kadar sürebilir.

Boşanma Davasına Taraflar Katılmak Zorunda Mı?

Anlaşmalı boşanda davaları dışında taraflar boşanma davasına katılıp katılmamakta serbesttirler. Bu durumda tarafında olduğum kişi Maltepe boşanma avukatı olan bana vekaletini vererek davaya sadece benim katılmamı isteyebilir. Bu şekilde kişiler davaya katılmazlar ancak gerekli bilgileri avukatları aracılığıyla alırlar. Ancak anlaşmalı bir boşanma davası söz konusuysa her iki tarafın da davaya katılması gerekir. Aksi takdirde dava düşer ya da hakim davayı ilerleyen bir tarihe erteler.

Çocuk Velayeti Kime Verilir?

Boşanma davaları sırasında çocuğun velayeti bir kişiye verilirken çocuğun üstün yararı göz önünde bulundurulur. Bu durum hassas bir noktadır. İstanbul Maltepe boşanma avukatı olarak davada çocuk velayeti hangi durumlar göz önüne bulunarak verilir onlardan bahsedeyim.

Çocuğun yaşı cinsiyeti ebeveynleriyle olan ilişkisi ve ebeveynlerin sosyal ile ekonomik hayatı çocuğun velayeti için kilit unsurlardır.

Call Now Button