İşçi ve Tüketici Avukatı

Her çalışanın işe başlamadan önce ve başladıktan bir süre sonda güncellemesi gereken sözleşmeleriyle ilgili olarak bazı maddelere çok dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle de çalışanı ağır tazminatla işe veya kuruluşun şartlarına uymaya zorunlu hale getiren maddeler, karşılıklı olarak çalışana da avantaj sağlatmak durumundadır. Sürekli olarak tazminatlardan bahsedilen ve bu tazminatların kuruma ödeneceği yolları anlatan sözleşmeler karşılıklı bir şekilde belirlenmediği taktirde imzalanma zorunluluğu yoktur. Hem işçinin hem de işverenin korunması ve her ikisinin de kazanç sağlayabileceği şartlar oluşturulması gerekir ve buna uygun bir şekilde de işi yapma süreci, hazırlanışı, iş hakkında konuşma ve gizlilik şartları gibi maddelere değinilmelidir. Tüketiciler için de aldıkları ürünlerin sözleşmelerinde kendilerinin uymaları gereken bölümde ürünü nasıl kullanmaları gerektiği ve hangi şartlarda geri iadesi kabul edilmeyeceğine dikkat edilerek tüketim sağlanmalıdır.

Tüketicilerin Alışverişteki Hakları Neler?

  • Firmada Güvende Olma Hakkı

Tüketicilerin herhangi bir mağazaya girdiklerinde, içerisinde bulundukları ortamın sorumlulukları ve kuralları doğrultusunda hareket etmek zorundadır. Bunun için de her zaman için firmanın güvenlik ortamı yaratması ve hem temizlik hem satış hem de üretim kurallarını buna bağlı olarak belirlemesi gerekiyor. Çalışanlardan veya firmadan doğabilecek zararlardan ötürü direkt olarak kurum suçlu olarak addedilebilir ve dava açılma hakkı ortaya çıkabilir. Üzerine kahve dökülen bir müşterinin dahi günümüzde üzerine kahve dökülmesi halinde Maltepe tüketici avukatı aracılığıyla dava açması mümkündür. Bunun pek çok farklı kanun tarafında desteklenen sebebi olacağı gibi, tazminat kazanma olasılığı da sunulan gerekçeler ve hasarın durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor.

  • Ürünleri Seçme Hakkı

Herhangi bir ayakkabı veya farklı bir market olarak tanımlanacak mağazaya girdiğiniz taktirde sadece bir ürünü değil, mağazada bulunan her türlü ürünü seçmekte ve temin etmekte özgür olursunuz. Maltepe tüketici avukatı ile ise, eğer size sunulmayan bir ürün başka bir müşteriye sağlanıyorsa da ayrıcalık yapıldığı ve haklarınızın ihlal edildiği gerekçesiyle dava açma hakkınız doğacaktır.

Çalışanların Hakları ve Sözleşmeleri

  • Çalışma Sözleşmesi Nasıl Hazırlanmalı?

Firmayla görüşmeye gittiğinizde ve işe başlama sürecinde yapacağınız anlaşmalara bağlı olarak da işinizin durumuna, çalışma saatinize ve mesai yapıp yapmayacağınıza göre maaşınız değişir. İşçilerin çalışma sürecinde herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmaması için sözleşmelerin detaylandırılması gerekiyor. Ödenecek olan ücretin ortalama değerini ve yapacağınız işi öğrenerek gittiğiniz için de, özel eklentiler yapılmasını veya çalışma vasfınızın değiştirilmesini istediğinizde de sözleşmeye ekleyebilirsiniz. Buna bağlı olarak da hafta içerisindeki belirli çalışma sürecini hafta sonundakine uygun bir şekilde aranızdaki anlaşmaya bağlı olarak ayarlama hakkınız bulunuyor. Maltepe işçi avukatı da bu nedenle Mehmet Ali Helvacı olduğu için, maddelerin lehinize mi yoksa aleyhinize mi olduğunu bildirecektir. Bilgi edinmek için iletişime geçebilir, iş hukuku doğrultusunda aldığınız maaştan her türlü maddeye kadar düzenleme yapılması için başvuruda bulunabilirsiniz.

  • İşyeri Satılırsa Kıdem Tazminatını Kim Öder?

Eğer çalıştığınız işyeri sahibini değiştirirse ve siz de bir yıldan uzun süre aynı işyerinde çalışmaya devam ettiyseniz, kıdem tazminatınızı da sigortanızı da her türlü sorumluluğunuzu yeni işvereninizden sormanız gerekiyor. İşyerlerinin satın alım ve satış süreçlerinde de devir faaliyetleri esnasında bu tarz eklentiler bulunduğu için de herhangi bir şekilde boşta kalmanız veya kıdem tazminatınızın yanması gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır. Maltepe işçi avukatı sayesinde de herhangi bir şekilde sizi devre dışı bırakmak istemelerini hissettiğiniz taktirde de

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/istanbul-tuketici-haklari-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/istanbulda-tuketici-haklari-davasi-nasil-acilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tuketici-hukuku-is-hukuku.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/maltepede-tuketici-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tuketicilerin-karsilastigi-sorunlar.html

Yorum yapın

Hemen Ara