İstanbul Tüketici Hakları Avukatı

Tüketicilerin de her zaman için istedikleri ürünü alabilmeleri ve parasını ödedikleri hizmeti tam olarak firmanın belirttiği şekilde elde edebilmesi gerekiyor. Hamburger satışları yapılan bir kuruluş bünyesinde gösterilen fotoğraflardaki ürünlerin bire bir aynılarının satılması da normalde tüketiciler için bir hak olarak tanımlanır ve bunun için de gerekli olan davalar da Maltepe tüketici avukatı ile rahatlıkla, haklı bir şekilde açılabilir.

Tüketicilerin Sahip Olduğu Haklar

  • Örgütlenme ve Firma Boykotu

Müşteriler bir araya gelerek gerek sosyal medya üzerinden, gerekse firmanın mallarının alışverişinin yapılmasıyla ilgili süreçte fikir birliğine varması ve boykot etmesi de yasal güvence altına alınmıştır. Kamuya aykırı işlerde bulunan veya bir kesimi ağır derecede rencide etmiş olan kuruluşlar için Maltepe tüketici avukatı aracılığıyla da davalar açılabilir ve direkt olarak toplumsal fikir birliğine varılarak bu hak kullanılabilir.

İşçilerin Sahip Olduğu Haklar

İşçilerinçalıştıkları kurumun bünyesinde hem kendilerine, hem işverenlerine hem de müşterilerine karşı sorumlulukları bulunuyor. Üçüncü şahıslara çalıştıkları kurumla ilgili bilgileri aktaramayacakları gibi, aynı zamanda işle ilgili aşağılama, küçümseme, diğer çalışanlara hakaret veya müşterilerle problem yaşama gibi durumlara izin verilmiyor. Bu tarz durumlarda yapılan sözleşme gereğinde işverenin derhal sözleşmeyi feshetmesi ve sahip olunan haklarını kullanarak da işçiyi işten çıkarması mümkün oluyor.

  • Altı Ay İçerisinde İki Toplu Çıkarma Gerçekleşemez

Altı ay boyunca çalıştırılan fakat sonrasında 100 ila binlerce kişiyle birlikte işten çıkarılan kişilerin haklarının da korunması için kanunlar oluşturulmuştur. Bunlara bağlı olarak da eğer bir işyeri toplu çıkarması 01.01.2020 tarihinde yapmışsa, 01.07.2020 tarihinden önce hiçbir şekilde tekrar toplu çıkış vermesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Böylelikle de işçileri kullanması ve kıdem tazminatı vermekten de kaçınması amacıyla atılan adımlarda artık çalışanların hakları da korunabiliyor.

  • İş Sözleşmesi Derhal Nasıl Feshedilebilir?

İş sözleşmesinin işveren tarafından derhal feshedilebilmesi için oluşması gereken durumlar arasında çalışanlardan birinin veya işverenin ailesine, sevdiklerine, kamuya mal olmuş kişilere, hakaret veya saldırı olması gerekiyor. Bu tarz durumlarda yasal yollardan direkt olarak işçinin işinin sonlandırılması hatta hakaret veya saldırı bulunuyorsa da gerekli olan yasal yaptırımın mahkeme aracılığıyla uygulanması için de önemli bir adım atılabilir.

  • Çalışandan 3 Günlük Kesinti Yapılabilir Mi?

Çalışanların kazandığı ücret üzerinden belirli sebepler, geç kalma gibi durumlar nedeniyle yapılabilecek kesintinin de maksimum 2 günlük olabilmesine izin veriliyor. Üç günlük bir kesintiye yasal olmadığı gerekçesiyle izin verilmediği gibi, yapılan sözleşmenin durumuna bağlı olarak da geç kalma veya işi tehlikeye atması halinde de kesinti yerine işten çıkarma işlemi yapılabiliyor. Bu hakkın sözleşmeler bünyesinde yer alması sayesinde de üç günlük kesinti yapılması yerine tarafların birbirleri üzerindeki haklarını da olabildiğince net maddelerle belirlemeleri sağlanıyor. Maltepe işçi avukatı aracılığıyla dava açabileceğiniz durumlar arasında ödemenin eksik yapılması bulunuyor fakat sözleşmenizde hangi durumlarda maaşın azalabileceği detaylı olarak geçirilmiş ve imza atmışsanız da, kurallara uymanız şarttır.

  • Grev Hakkı Nasıl Kullanılabilir?

Ödeme yapılması gereken gün ayın 1’i olarak belirlenmişse ve işveren de mücbir bir sorun ortaya çıkmamasına rağmen ayın 21’ine kadar ödeme yapmamışsa, işçiler de işlerini aksatabilirler. Bu konuda gerekli olan hakları yasalar tarafından da desteklendiği için, performans düşüşü vb. bir durum bahane edilerek işçinin işten tazminat ödenmeksizin veya maaşı ödenmeksizin çıkarılması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Maltepe işçi avukatı da bu süreçte artık tamamen işçinin yanında olan bir tavır sergiliyor.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/istanbulda-tuketici-haklari-davasi-nasil-acilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/calisan-ve-tuketici-haklari-kanunlari.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/en-onemli-isci-haklari-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/istanbul-avukat-mehmet-ali-helvaci.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tuketici-haklari-nelerdir.html

“İstanbul Tüketici Hakları Avukatı” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara