0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Zina Sebebiyle Başlatılan Boşanma Sürecinin İşlenişi

Zina boşanma davası açabilmek için mutlak ve özel sebeplerden birisidir. Türk medeni kanununda zinanın tanımı olarak evli bir şahsın eşinden başka birisiyle bir cinsel münasebetlerde bulunmasıdır olarak geçiyor. Bu tanıma uyacak bir durum yaşarsanız eşinize boşanmak için dava açabilirsiniz. Ancak tabi ki de yapılmış şeyin Türk medeni kanununda zina olarak değerlendirilmesi gerekir. Aynı zamanda mahkeme sunacağınız delillerle de bu zinayı kanıtlamanız şarttır. Aksi takdirde zina yapılıp yapılmadığı konusunda bir karar alınamaz. Hakim de doğal olarak boşanmak isteyen kişinin reddinde bir yanıt vermek durumunda kalır.

İstanbul Maltepe avukat bürosunda da yer alan bilgilere göre ortada bir zina durumu söz konusuysa ve davayı açan eş bu zinayı kanıtlayabiliyorsa hakim davayı eşleri boşayarak sonlandırmak zorundadır. Türk hukukunda hakimler için de bu şekilde bir karar alma zorunluluğu var.

Türk Medeni Kanununda Zinanın Yeri

Türk medeni kanununun 161. Maddesinde zinayla alakalı açıklamalar yapılmıştır. Zina mutlak bir boşanma nedenidir. Şimdi bu duruma göre Türk hukukunda zinanın yeri nasılmış ona bir bakalım.

  • Eşlerden birisi zina yaparsa diğer eş bu konuda dava açma hakkına sahiptir.
  • Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmesiyle dava hakkı ortadan kalkar.
  • Karşı taraf zina yaparsa ve bunu affederseniz dava hakkınızı da kaybedersiniz.

Aynı şekilde Türk hukukuna göre zinanın gerçekleşmesi için bir takım şartların sağlanması gerekiyor. Türk medeni kanunu bu şartları 3 şekilde açıklamıştır.

  • Evlilik koşulu
  • Cinsel ilişki koşulu
  • Kusur koşulu

Maltepe boşanma avukatı olarak sizlere bu koşulların detaylarından bahsedelim. Öncelikle evlilik koşulundan kastı zinanın olması için ortada evli bir çift olması gerekiyor. Eğer taraflar evli değilse zinadan söz edilemez. Bu nedenle nişanlılık durumunda evlilik dışı birlikte yaşama durumunda ya da hem cinsleriyle ilişki yaşama durumlarında zinadan söz dahi edilemez.

Zinanın kabul görmesi için ikinci şart ise cinsel ilişki koşuludur. Yani bireyin evliliğindeki eşi dışında bir kişiyle cinsel ilişki içinde olması gerekir. Bu ilişki bir kez bile yapılmış olsa zina sayılır. Doğal olarak sürekli olmasına gerek yoktur. Üstelik zina teşebbüs aşamasında bile olsa geçerli sayılır. Aynı cinsle kurulan ilişkiler hayvanla kurulan cinsel ilişkiler yapay döllenme ve aşıkane hareketler zina olarak kabul görmez. Maltepe avukat bürosunun bir avukatı olarak size aşıkane hareketlerin neler olduğundan bahsedelim. Bir başka kişiyle okşama kucaklaşma ve öpüşme benzeri hareketlerde bulunmanız durumunda bu zina olarak kabul görmez.

Son şart olan kusur koşulu ise zinanın bir kusura dayandırılıyor olmasıdır. İstemsizce yapılmış şey zina değildir. Örneğin bir kadının kaçırılıp zorla tecavüz edilmesi zina olarak sayılmıyor.

Zinadan Açılacak Olan Dava

Maltepe boşanma avukatı olarak size zinadan dolayı sadece bir dava açmadığınızı söyleyelim. Eşlerden bir tanesi zina yaptığı takdirde diğer eş zinadan dolayı eşine dava açabiliyor. Aynı zamanda zina evlilik içindeki temelleri de sadakati de sarsıyor. Bu nedenle zina yapmamış olan eş isterse eşine evliliğin temellerinden sarsılması sebebiyle de dava açabilir. Yani göreceğiniz üzere birey zina yapan eşine isterse iki dava birden açabiliyor.

Call Now Button