Zina Nedeniyle Boşanmak İsteyenlere Gerekli Bilgiler

Zina insanın evli olduğu eşini aldatarak başka bir kişiyle cinsel ilişki içine girmesidir. Evlilikte hem erkekler hem de kadınlar zina yaptığı gerekçesiyle boşanma davaları açılabilir. Zina boşanma sebepleri arasında mutlak bir nedendir. Zina mutlak bir boşanma sebebi olduğu için eşlerden birisi eşinin zina yaptığını iddia edip bunu da kanıtlarıyla desteklerse hakim boşanma davasını olumlu şekilde bitirmek zorundadır. Kısacası zina kanıtlandığı takdirde hakim çiftleri boşamak zorundadır. Maltepe avukat bürosundaki avukatlar da aldıkları davada bir zina olayı varsa direkt olarak karşı tarafın yaptığı bu zinayı kanıtlamaya çalışırlar. Bu sayede kendi taraflarınca istenen boşanma durumunu gerçekleştirmiş olurlar.

Türk Medeni Kanunu’nda Zina

Zina Türk Medeni Kanununun 161. Maddesinde geçmektedir. Mutlak bir boşanma sebebi sayılan zina kanunda nasıl geçiyor isterseniz bir bakalım.

 • Eşlerden biri zina ederse diğer eş boşanma davası açabilir.
 • Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.
 • Zinayı affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Yukarıda geçen maddeler Türk medeni kanununun 161. Maddesinde zinayla alakalı geçen kanunlardır.

Türk Hukukunda Zinanın Gerçekleşmesinin Şartları Nelerdir?

Maltepe avukat bürosunun avukatı olarak sizlere şunu söylemeliyim ki zinanın gerçekleşmesi için bir takım şartlara ihtiyaç vardır. Türk hukukunda bu şartlar açıkla belirtilmiştir. Türk hukukuna göre zinanın kelime anlamı evli bir şahsın eşinden başka bir kişiyle cinsi münasebette bulunmasıdır anlamına geliyor. Bu tanımın oluşması için 3 temel şart vardır.

 • Evlilik koşulu
 • Cinsel ilişki koşulu
 • Kusur koşulu

Eğer zina diye bir şey varsa yani bunun varlığı için ortada bir evli çift olması gerekiyor. Türk hukukunda nişanlı evlilik dışında birlikte yaşamak ve eş cinsel birliktelikler için zinadan söz edilemez. Ortada bir evlilik olmadığı için zinanın varlığı da geçerli değildir.

İkinci bir koşul olan cinsel ilişki koşulu ise illa sürekli olmasına gerek yoktur. Bir kez bile yaşanan cinsel yakınlaşma ya da buna teşebbüs Türk hukukunda zina olarak kabul görür. Ancak aynı cinsle kurulan cinsel ilişki bir hayvanla kurulan cinsel ilişki yapay döllenme ve aşıkane hareketler zinadan sayılmıyor. İstanbul Maltepe boşanma avukatı Av. Mehmet Ali Helvacı olarak bana en çok sorular sorulardan birisi de aşıkane davranışların ne anlama geldiğidir.

Aşıkane davranışlar karşı bir cinsi okşamak ellemek öpmek öpüşmek kucaklaşmak gibi hareketlerdir. Eğer bu şekilde bir davranış söz konusuysa bu zinaya girmiyor.

Son olarak da zina için ortada bir kusur gerekiyor. Kişinin isteyerek yapması durumu devreye giriyor. Zorla kaçırılarak tecavüz edilen bir kadın zina yapmış olmuyor.

Türk Hukukunda Zinanın Kanıtlanması

Zinanın ne tür kanıtlara dayandığını Maltepe boşanma avukatı olarak sizlere bahsedeyim.

 • Kadının kocası ile cinsel ilişkide bulunması ancak gebe kalmasının mümkün olmayan durumlarda gebe kalmış olması zinanın bir kanıtıdır.
 • Zinayı kanıtlayacak nitelikte çekilmiş olan fotoğraflar önemli bir kanıttır.
 • Mektuplar bilgisayar kayıtları telefon kayıtları ve ses kayıtları gibi belgeler zinayı kanıtlar.
 • Tanık anlatımları da mahkemede zinayı kanıtlayacak unsurlardan birisidir. Ancak diğer kanıtlara oranla düşük seviye bir kanıttır.

Eğer zina eylemi kesinleşmişse ve zina yaptığı iddia edilen taraf bunu kabul ediyorsa zinanın kanıtlanmasına gerek kalmaz.

Zina Nedeniyle Boşanma Şartları Nelerdir?
Zina sebebiyle boşanmak isteyen bir kişinin ilk öncelikle davasını bu sebebe bağlı olarak açması gerekir. Aksi takdirde kişilerin davalarında zina bir önem teşkil etmez. Bunun yanında kişiler zina sebebine bağlı kalarak açtığı davalarda, davalı konumunda olan eşinin zina yaptığını kanıtlaması gerekir. Bu kanıtlar hâkimleri ikna eder nitelikte olmalıdır. Aksi takdirde kişilerin sebepleri geçersiz sayılacaktır.
Hpv Virüsü Aldatma Delili Midir?
HPV virüsünün vücudunda bulunduğu kişiler, boşanma davaları esnasında bu durum bir delil olarak kullanılabilmektedir. Bunun sebebi HPV virüsünün cinsel yolla bulaşan bir hastalık olmasından kaynaklanmaktadır. Şayet davacı olan tarafta bu virüs bulunmuyorsa, davalı tarafın bu virüsü taşıyan bir kimseyle ilişkiye girdiğine kanaat getirilmektedir. Bu sebeple kişiler zina işlemiş sayılarak, boşanma davalarında tam kusurlu sayılacak hareketlerden bir tanesini işlediğine kanaat getirilir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/zina-sebebiyle-baslatilan-bosanma-surecinin-islenisi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/zina-nedeniyle-bosanma-davasi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davalarinda-nafaka.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/aldatan-esin-sevgilisinin-resmi-nikahli-ese-manevi-tazminat-odemesi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/resit-olmayanla-cinsel-iliski-sucu-ve-cezasi.html

“Zina Nedeniyle Boşanmak İsteyenlere Gerekli Bilgiler” üzerine 5 yorum

 1. Eşim cep telefonuna şifre koydu biriyle mesajlastigindan supeleniyorum meskendir mesajlarını öğrenmem mumkunmu öğrenmem için ne yapmam gerek

  Yanıtla

Yorum yapın

Hemen Ara