Hacizden Kurtulmak İçin Meskeniyet İddiası İşe Yarıyor

İlk olarak meskeniyet iddiası sayesinde gelen haczi durdurma hakkınız saklıdır. Bunun için yapılması gereken en önemli şey memur işlemleri için şikayette bulunmak olacaktır. Bu belirli bir süre içerisinde yapılmalıdır. 7 günü geçmemesi gerekiyor. Haciz işlemlerinin başlatılması ile birlikte 7 gün içerisinde şikayette bulunursanız dava açılacaktır. Bu dava açılma konusunda sizler ile tecrübelerimi paylaşacağım. Bu işlemlerin en kısa süre içerisinde sonuçlanması adına da işlemleri hızlandırarak hizmet vereceğim. Olumlu bir yanıt çıkabilmesi adına elimden gelenin en iyisini yapacağım.

Meskeniyet İddiası Nedir?

Genel olarak burada herhangi bir şartı yerine getirmek zorunda değilsiniz. O nedenle de hemen başvuru yapma hakkınız vardır. Öncelikle tek bir şart aranıyor o da borçlunun borcu mesken için yapmamış olmasıdır. Eğer ki borç ve haciz durumu ev ile ilgili bir durumdan kaynaklanıyorsa o zaman ne yazık ki dava açılamaz. Geri kalan tüm borçlar önemsizdir. Bunun yanında ilk olarak borçlu kişi ile ilgili bilgi toplanacaktır. Bu bilgilerin temeli gelir durumu ile ilgili olacaktır. Burada borçlunun ve bakmaya yükümlü olduğu kişilerin gelirleri hesaplanıyor. Bu hesaplamadan sonra ise raporlar hazırlanıyor. Raporlar sayesinde de bilirkişi durumun haline münasip olup olmadığına karar veriyor. Eğer ki haline münasip kararı çıkar ise o zaman borçlu üzerindeki haciz kaldırılır. Çıkmazsa da borçlunun evi satışa çıkar. Gelen paranın haline münasip bölümü ayrılır ve gerisi de alacaklı olan kişiye verilir.

Konut Üzerindeki İpotek

Eğer ki konut üzerinde yapılan bir ipotek bulunuyorsa o zaman dava açma hakkınız yoktur. Bu ipotek eski zamanlara dayalı bile olsa bu dava düşer. Bunun nedeni de meskeniyet iddiası evi kaybetmemek için yapılır. Ama ipotek evi gözden çıkarabileceğinizin en büyük kanıtıdır. O nedenle de mahkemelerde bazı konular dışına ipotek kabul edilemez. Bu konular da mesken kredileri, zirai krediler ve aynı zamanda esnaf kredileri olabiliyor. Bu krediler için eğer ki ipotek durumu yaşandıysa o zaman kabul edilebilir bir konu oluyor.

Aile Konutu Şerhi Eşitlik Sağlar mı?

Elbette ki aile konutu şerhi sayesinde eşler arasında konut ile ilgili olarak da eşitlik sağlanmış olur. Medeni Kanunun 194.maddesine göre yasalaşmış bir durumdur. Aynı zamanda Yargıtay da bu durumu kabul etmektedir. Evli olan çiftlerin bir arada hayatlarını sürdükleri konut aile konutu olarak kabul edilir. Ama bu durum için uyulması gereken kurallar söz konusudur. Halen evliliğin devam ediyor olması çok önemlidir. Aynı zamanda eşlerin de aynı ev içerisinde yaşıyor olması gerekiyor. Genel olarak aile konutu ile ilgili kararlar tek taraflı verilemiyor. Devir işlemleri yapılacaksa burada eşlerin her birinin imzası önemlidir. aynı zamanda üçüncü bir kişiye kiraya verme ya da kira sözleşmesini iptal etme gibi durumlarda da yine eşlerin her ikisinin de imzasının olması önemli bir konudur.

Aile Konutu Şerhi İçin Gerekli Belgeler

Genel olarak eşler arasında eşitlik söz konusu olması adına aile konutlarının da bir olarak kabul edilmesi gerek. Aile konutu şerhi yapılarak bunu sağlamak çok kolay bir konu oluyor. o nedenle de öncelikle aile konutunu oluşturabilmek adına nüfus kayıt örneğinin bulunuyor olması gerekiyor. Bunun yanında bir de ikamet belgesi alınmalıdır. Bu şekilde aile konutu söz konusu olur ve insanlar da birbirine bağlı olarak konut ile ilgili işlem yapmaya başlar. Aile bütünlüğünün sağlanması adına önemli bir konu oluyor.

Meskeniyet İddiası Takibi Durdurur Mu?
Takibin durdurulması için icra mahkemesinden buna ilişkin bir karar çıkması gerekmektedir. Bu takibin durdurulması için meskeniyet yani haczedilmezlik şikâyeti yeterli olmamakla beraber bu kanunlarda net bir şekilde belirtilmiştir.
Haline Münasip Ev Satılır Mi?
Kişilerin genel durumlarını net bir şekilde karşılayan ve hatta üzerine çıkan mülkler haczedilerek satılabilme olasılığı bulunmaktadır. Ancak kendilerine uygun bir evi alabilmeleri için satış miktarının bir kısmının borçlu durumunda olan kişilere verilmesi şarttır.
Devlet Mallarının Haczi Ve Haline Münasip Evin Haczi Durumunda Şikayet Süresi Ne Kadardır?
Bir kişi bu duruma şikâyet etmek istiyorsa, haciz kararının öğrenilmesinden itibaren geçecek olan 7 günlük süreç içerisinde itirazını yapabilmektedir. Bu süreçte kişilerin itirazları icra mahkemesi tarafından incelenir.
Meskeniyet Şikayeti Nedir?
Bir kişi meskeniyet iddiasından bulunur ise, bu kişinin evini satış miktarından bir kısmı borçluya verilerek satılması anlamına gelmektedir. Bu durumun ortaya çıkabilmesi için kişilerin evlerinin durumlarının çok daha üzerinde bir fiyata sahip olması gerekmektedir. Bu miktar alınarak kişiler kendilerine uygun bir ev bulabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/hacizden-kurtulmak-adina-meskeniyet-iddiasi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/aile-konutu-serhi-ne-ise-yariyor.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/meskeniyet-iddiasi-ile-hacizden-kurtulma.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/haciz-icra-kurtulusu-meskeniyet-iddiasinda-saklidir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/aile-konutu-serhi-sayesinde-hacizden-kurtulma.html

“Hacizden Kurtulmak İçin Meskeniyet İddiası İşe Yarıyor” üzerine 4 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara