Meskeniyet İddiası İle Hacizden Kurtulma

Genel olarak herhangi bir kuruma ya da kişiye borçlanmış olabilirsiniz ve bu nedenle de hacizlik durum söz konusu olmuş olabilir. Ama burada yapılması gereken meskeniyet iddiası olacaktır. Çünkü bu sayede haciz işlemlerini durdurma hakkına sahip olabiliyorsunuz. İlk olarak İcra Kanunu sayesinde memur işlemleri şikayet etme hakkınız söz konusudur. Ama bunu yapabilmek adına sadece 7 gününüz bulunuyor. 7 gün içerisinde şikayet edilirse o zaman dava açılıyor ve bu dava sonucunda da araştırmalara gidiliyor. 7 gün haciz işlemlerinin yapılacağını öğrendiğiniz günden itibaren başlayacaktır. Eğer ki bir gecikme söz konusu oluyorsa o zaman dava açma hakkınız söz konusu olamaz.

Meskeniyet İddiası Şartları Nedir?

Genel olarak bakıldığı zaman belirli bir ön şartı söz konusu olmayacaktır. Bu aşamada mahkemelerin inceleme yapması çok önemlidir. Genellikle borçlunun neden borçlandığı önemli bir neden değildir. Sadece burada bir istisnai durum söz konusudur. Bu duruma göre eğer ki borç konutun kredisi ile ilgili ise o zaman ne yazık ki dava açma hakkınız olmayacaktır. O nedenle de borçlanma durumunun neden olduğu da araştırılacaktır. Bunların yanında mahkemelerin hemen borçlu olan kişilerin araştırılmasına karar vereceği bir gerçektir. Borcu olan kişinin gelir düzeyi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin gelir düzeyleri araştırılarak bir karar veriliyor. Bu karardan sonra da bilirkişi inceleme yapıyor. Eğer ki haline münasip kararı çıkarsa o zaman hacizlerin durdurulması söz konusu olacaktır. Eğer ki haline münasip karar çıkmıyorsa konut satılır. Satılan konutun haline münasip bölümü alınırken geri kalanı da alacaklı olan kişiye sunulur.

O nedenle de öncelikle meskeniyet iddiası yapacaksanız daha öncesinde hiçbir şekilde ipotek durumunun olmaması gerekiyor. İpotek ancak zorunlu durumlarda yapılabiliyor. Zorunlu durumlar ise mahkeme tarafından belirleniyor. Eğer ki burada esnaf, zirai ya da mesken kredileri alınırken bir ipotek durumu oluşuyorsa bunlar zorunlu ipotek olarak kabul ediliyor. Genel olarak söz konusu icra hukuku oluyorsa tüm bilgi ve tecrübelerimle haciz işlemlerini kaldırmak için her türlü yolu sizler için deneyeceğimden emin olabilirsiniz.

Aile Konutu Şerhi Ne Demek?

İlk olarak ailelerin bir arada yaşamış oldukları konutların özellikleri olmalıdır. Bu özellikle de Medeni Kanun ve Yargıtay tarafından ifade edilmiştir. Eğer ki bir konut eşler tarafından alınıyorsa, eşler ve çocuklar bu konut içerisinde barınıyor ve vakit geçiriyorsa o konut aile konutu olarak kabul edilir. Dolayısıyla da ailenin dokunulmazlığından konut da dokunulmaz olarak kabul edilecektir. Bu aşamada eşlerin birbirlerine haber vermeden konut ile kararlar alabilmesinin önüne geçiliyor. Genel olarak devir ya da ipotek işlemleri yapılacaksa iki eşin de imzası söz konusu olacaktır. Evin aile evi olarak kabul edilmesi için ille satın alınmış olması gerekmez. Kirada oturanlar için de bu yasa geçerlidir. Bu sayede bireysel olarak gelen icra takiplerinden aile konutları kurtulmuş olabilir.

Aile Konutu Şerhi İçin Belgeler

Öncelikle iki eşin de eşitlik durumunun oluşabilmesi için mutlaka aile konutu şerhinin yapılması gerekiyor. Bu sayede insanlar çok daha rahat bir hayat sürüyor. Aile konutu şerhi yapacaksanız elinizde aile kayıt nüfus örneğinin olması gerekiyor. Aynı zamanda köy ya da mahalle muhtarından alınan bir ikamet belgesi ile birlikte oturduğunuzu ispat etmeniz de çok önemli bir konudur. Bu sayede konutun aile konutu olduğunu ispat edebiliyorsunuz. Eşlerin birbirlerine çok daha fazla güvenebilmesi için en uygun yöntemlerden biri aile konutu şerhi oluyor.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/aile-konutu-serhi-sayesinde-hacizden-kurtulma.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/hacizden-kurtulmak-adina-meskeniyet-iddiasi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/hacizden-kurtulmak-icin-meskeniyet-iddiasi-ise-yariyor.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/haciz-icra-kurtulusu-meskeniyet-iddiasinda-saklidir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/meskeniyet-iddiasi-yapabilme-sartlari-nedir.html

“Meskeniyet İddiası İle Hacizden Kurtulma” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara