0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Meskeniyet İddiası Yapabilme Şartları Nedir?

Haciz durumlarında yaşamış olduğunuz aile konutunu kurtarma hakkınız vardır. Ama bunun için kapsamlı bir araştırma yapılacağından emin olabilirsiniz. Meskeniyet iddiası yaparak haciz durumunu yok ederken belirli kurallara da uyum sağlamalısınız. Bu süreçte bilgi ve tecrübelerim sayesinde sizlere kaliteli bir hizmet sunmak benim en önemli görevimdir. İlk olarak şikayet etmeniz gerekiyor. Bunun için de 7 gün kadar süreniz vardır. Şikayetlerinizi memur işlemlerine karşı yapmalısınız. 7 günlük süre ise haciz haberini almanız ile başlıyor. Eğer ki bu süre geçerse o zaman büyük bir sıkıntı yaşamak söz konusudur.

Meskeniyet İddiası İçin Şartlar Var mı?

İlk olarak belirli bir ön şartın bulunmuyor olması önemli bir ayrıntıdır. Yani borçlanmış olabilirsiniz ve neden borçlandığınız da çok önemli değildir. Sadece burada istisnai tek bir durum vardır. O da meskeniyet iddiasında bulunduğunuz konut için yapılan bir harcamadan ötürü borçlu iseniz o zaman bu davanın açılması söz konusu olamaz. Borçlunun mahkeme tarafından araştırılması gerekiyor. Bu araştırma işlemlerini yaparken ise öncelikle gelir düzeyinin ortaya çıkarılması gerekiyor. Gelir düzeyinin çıkarılması için de zabıta araştırması gerekiyor. Bakılmakla yükümlü olan kişilerin de gelir durumları çok önemlidir. Sonuç olarak hazırlanan tüm raporlar bilirkişilere aktarılacaktır. Bu bilirkişiler sayesinde de hemen bir karar veriliyor. Bu karar haline münasip ise o zaman haciz durumunun kaldırıldığını görebiliyorsunuz. Ama değil ise o zaman haciz uygulanacaktır.

Genel olarak ipotek durumları mahkemeden çıkan karara etki edecektir. Öncelikle bu meskeniyet iddiası evden vazgeçmemek için yapılır. Ama ipotekli bir ev ya da daha öncesinde ipotek edilen bir ev vazgeçilmiş anlamına geliyor. Bu nedenle sadece mahkemelerin izin vermiş olduğu konularda ipotek yapıldığı zaman dava açma hakkına sahip oluyorsunuz. Bu durumların biri mesken kredileridir. Bunun yanında zirai kredilerde de ipotek hakkınız vardır. Bir de esnaf kredisi çekildiyse onun için ipotek yapılması söz konusu olabilir. Bunların dışındaki hiçbir ipotek davanın seyrini lehinize çeviremez.

Aile Konutu Şerhi

Aile kavramı Medeni Kanun üzerinde çok değerli bir yere sahiptir. Aile bütünlüğünü koruyabilmek adına da aile konutlarının da yasalar ile dokunulmaz olduğunu görebiliyorsunuz. Öncelikle aile konutu şerhi yaparak gerçekten de başarılı bir işlem tamamlamış olacaksınız. İlk önce Medeni Kanun üzerindeki yasalara bakarak eşlerin bir arada yaşayarak hayat paylaşımı yapılan evler aile konutu olarak tabir ediliyor. Bu evlerin ille satın alınmış olması da gerekmiyor. Kira ödenen bir ev de yine aile konutu olarak kabul ediliyor. Eşlerin birbirlerinden habersiz şekilde konut üzerinde karar vermelerinin engellenmesi de söz konusudur. Bunun için de aile konut şerhinin yapılması gerek. Bu sayede eşlerden birinin imzası olmadan diğer konut ile ilgili bir karar veremiyor. Devir ya da ipotek yapılamayacağı gibi iki imza olmadan kiralama ya da kira sözleşmesinin iptali de söz konusu olamıyor. Aynı zamanda gelen hacizlerden kurtulmak adına da devlet sizleri bireysel olarak değerlendiriyor ve aile evine dokunamıyor.

Aile Konutu Şerhi Belgeleri

Üstelik bu işlemleri yapmak bir o kadar kolaydır. Sizler de aile konutu şerhi yapmak istiyorsanız bu konuda sizlere bilgilendirme yapıyor, işlemlerinizi de hızlandırıyorum. Öncelikle kayıt örneğinin önemi büyüktür. Aile nüfus örneğinin olması gerekiyor. Bunun yanında aile konutu olarak adlandırılan konut içerisinde yaşıyor olunmalıdır. Bunun için de mahalle ya da köy muhtarından bir belge almanız gerektiğini unutmamalısınız.

 

 

 

 

 

 

Call Now Button