İstanbul’da Tüketici ve İşçi Hakları Avukatı

Kurumların bünyesinde yer verdikleri işçilerin tam olarak başarılı bir şekilde çalışmaları ve yapılan sözleşmeye sadık kalmaları halinde haklarını da kullanmaları çok daha kolay olacaktır. Bu aşamada ise hazırlanan sözleşmenin maddeleri büyük bir önem kazanıyor. Tüketiciler için de bulundukları ildeki heyetlere giderek hangi sorunu yaşadıklarını ve firmada kendilerine karşı olan tutumu anlatması ve ayrıca dava açması da mümkün olabiliyor. Bu tarz durumlar için Maltepe tüketici avukatı Mehmet Ali Helvacı ile iletişime geçebilir ve bu süreçte gerekli olan her türlü yardımı alabilirsiniz.

Tüketicilerin Kanun Önündeki Hakları Nelerdir?

  • Tüketim Kuralları ve Şartları

Tüketicilerle ilgili olarak kanun önündeki işlemlerin yapılmaya devam edilmesini sağlayan pek çok farklı durum için de kurallar arasında özgür seçim hakkına her zaman yer verilebiliyor. Bir müşteri hangi malı ne şekilde alabileceğine ve hangisini seçmesi gerektiğine kendisi karar verir ve ürünle ilgili kullanım talimatlarına uyulduğu ve kurallara göre kullanılmasına rağmen sorun yaşarsa da dava açma hakkı bulunur. Tüketicilerin her biri için geçerli olan bu durum, bir kuruluşa abone olunduğu taktirde de, alışveriş yapılmasını destekleyen kuruluşların bünyesinde de kendini gösterebiliyor.

  • Eleştiri ve Dava Açma Hakkı

Kanun önündeki haklarına bağlı olarak da müşterilerin her birinin de kanuna uygun bir şekilde ücretleri sorgulayabilmesi, kuruluşları eleştirmesi mümkündür. Eğer bir firma normalde fiyat olarak yazdığı değerde satış gerçekleştirmiyorsa veya satışlarını belirli müşterilere özel olarak gerçekleştiriyorsa da Maltepe tüketici avukatı ile dava açılabilir. Müşteri ayırt edilemeyeceği gibi satışların her şey üzerinde gerçekleşmesi ve eğer demirbaşlar arasında bulunmuyorsa da firmanın tüm ürünlerini elden çıkarma hakkı bulunur.

  • Fiş Kesilmesini İstemek

Müşterilerin yapması gereken işlemlerden bir tanesi olan fiş isteme sürecinde alışveriş yapılan kuruluşların da satın aldıkları ürünleri satmaları mümkün olabiliyor. Fişin kesilebilmesi için öncelikle ilk adımı müşterilerin, isteyerek yapması gerekiyor. Aksi taktirde pek çok farklı kuruluşta fiş kesilmiyor olması nedeniyle de vergi alım sürecinde bazı aksaklıklar ortaya çıkabiliyor.

İşçilerin Kurumlarında Uyması Gereken Kurallar

  • İzinsiz Şekilde İşten Ayrılmak

İşten ayrılmak isteyen kişiler direkt olarak çalıştıkları işteki sürelerine bağlı olarak 2 haftadan 2 haftaya kadar çıkışlarının yapılmasını istemeleri mümkün olacaktır. Bu sürenin temelinde de işlerin aksamaması ve kuruluşların da zarar görmemesiyle ilgili bir amaç güdülüyor. Bunun yanı sıra çalışanlar da kıdem tazminatı gibi şeylerle ilgili istenen işlemleri hızlı bir şekilde yapabilmesi için başvurusunu Maltepe işçi avukatı Mehmet Ali Helvacı ile birlikte sürdürebilmesi gerekiyor. Böylelikle kuruluşlarda da uzun vadeli olarak işçilerle gerekli olan anlaşmalar yapılabileceği gibi, karşılıklı bir şekilde belirlenen kural listesine bağlı olarak tüm faaliyetler de izinsiz ayrılmaya belirli durumlarda izin veriyor.

  • Emzirme İzni Günde Kaç Saat?

Annelere tanınan izin doğrultusunda artık gün içerisinde direkt olarak işten istedikleri zaman ayrılabilir ve 1 yaşından küçük olan çocuklarını emzirmek için de eve dönebilirler. Bu tarz durumlarda işverenle anlaşma sağlanmasının herhangi bir gerekçesi olmadığı gibi, zaten emzirme izni de yasal bir hak olarak tanımlanıyor. Gün içerisinde istediğiniz her zaman için 1,5 saatlik olan iznin bununla ilgili olarak değerlendirilmesine de izin verilmek zorundadır. Eğer bir anne gün içerisinde 30’ar dakikadan üç kez eve gidip gelmek ve bebeğini emzirmek isterse de bunu yapma hakkına sahip olacaktır. Maltepe işçi avukatı ile görüşebilir ve bu izninizi kullanmanıza izin vermeyen firmayla ilgili gereken yasal işlemlerin yapılmasını isteyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/istanbulda-isci-ve-tuketici-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/gocbeyli-mahallesi-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/istanbulda-tuketici-haklari-davasi-nasil-acilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/girne-mahallesi-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/en-onemli-isci-haklari-nelerdir.html

“İstanbul’da Tüketici ve İşçi Hakları Avukatı” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara