0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Cevizli Mahallesi İş Kazası Avukatı

İşverenlerin yapmış oldukları çalışmalarda işçilerin hayatlarını önemsememelerinin önüne geçmek ve aynı zamandaiş kazalarını azaltmak için yeni mevzuatlar yayınlanıyor. Cevizli Mahallesi iş kazası avukatı aracılığıyla işverenin çalışanlarını gözetme, iyi davranma ve haklarını koruma durumuna uymadığı tespit edilirse dava açılabilecektir. Bu davayı iş kazası sonucu hasar alan ve zarar gören işçiler de özel avukatlarla doğrudan Maltepe bünyesinde açtırabilirler.

İş Kazası Avukatı Nasıl Tutulur?

Maltepe genelindeki faaliyetleriyle birlikte insanların ruhsal ve fiziksel sağlığıyla oynayacak şekilde çalışmalar gerçekleştiren firmalar cezai yaptırımlara tabii tutulabilir. Doğru sonuçların alınabilmesi, işçilerin başvurularında lehlerine olabilecek kanıtlar öne sürülerek tazminat davasını kazanmaları sağlanması avukat başarısına bağlıdır. Cevizli Mahallesi iş kazası avukatı çalışılan iş koluna ve hangi sorunun işçiyi etkilediğine bağlı olarak, kanıtlar da elde edildikten sonra dava açılmasını sağlayabilecektir. Önlem alma sürecinde başarısız olan bir işveren bulunuyorsa ve işçilerinin yaşamlarını doğrudan etkileyebilecek durumları göz önünde bulundurmuyorsa, davayı kaybedecek ve tazminat ödemeye mahkum edilecektir. İşçiyseniz ve sağlık raporu doğrultusunda ruhsal veya fiziksel olarak sorun yaşadığınız net olarak anlaşılıyor ve bu durum işten kaynaklanıyor ise, işverenin kusurlu olduğu anlaşıldığı taktirde tazminat davası açılabilecektir.

Meslek Hastalığında Zaman Aşımı

Türkiye’de Cevizli Mahallesi iş kazası avukatı vekaletiyle çok hızlı bir şekilde işveren veya işçiyseniz, iş kazasıyla ilgili süreçte savunmanızın yapılmasını sağlayabilirsiniz Eğer işinizden soğan bir hastalığınız ortaya çıkıyorsa ve doğrudan çalışma sürecinizle ilişkili bir şekilde sağlığınızı etkilemişse, bununla ilgili bir tazminat alma hakkınız bulunuyor. Meslek hastalığına sahip olunduğu anlaşıldığı taktirde, hak kazanıldıktan en geç beş yıl içerisinde tazminatla ilgili bir başvuruda bulunulması gerekiyor. eğer beş yıldan daha sonra başvurursanız, zaman aşımı gerekçesiyle davanız kabul edilmeyecek ve kural gereği işverene herhangi bir yaptrıım uygulamanız mümkün olmayacaktır. Mutlaka bununla ilgili güncel açıklamaları takip etmeniz gerekiyor. eğer işverenin gözetme borcuna aykırı bir davranış ortaya çıkıyorsa ve dava açılmak isteniyorsa ise 10 yıla kadar olacak şekilde zaman aşımına uğramadan İstanbul avukatlarıyla dava açabilirsiniz.

Call Now Button