0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Cevizli Mahallesi İşçi Avukatı

İşçilerin yaşadığı hukuki problemleri mahkemeye taşıması neticesinde ortaya çıkan iş davaları Cevizli mahallesi işçi avukatı gibi faktörlerin olaya dahil olmasıyla sonuca yürür. İşçiler işverenleri ile geçmişte yaşadıkları sorunları da dava türüne göre gerekli görülen zaman için de başvuru yapmak suretiyle dava edebilirler. Maltepe ilçesinde yaşayan kişiler bu davalar için kendilerine uygun bir avukatı rahatça bulabilirler.

İşçiler Hangi Konularda Dava Açabilir?

İşçinin dava hakkı edindiği konular çok çeşitlidir. Ancak ülkemizdeki mahkemelerde görülen dava örneklerine baktığımızda bazı noktaların diğerlerinin içinde ön plana çıktığını söylemek mümkündür. Bunlardan bazılarını açıklayarak yazımıza devam edelim.

  • Haksız Yere İşte Çıkarılma Davaları

Sözleşmesinin işveren tarafından tek taraflı feshedilmesinde bir hukuksuzluk olduğunu düşünen işçilerin dava hakkı vardır. Burada işçinin altı aydan daha uzun bir süredir aynı işyerinde çalışıyor olması gerekir. Aksi durumda dava hakkı düşer.

İşçi bu davalarda ayrıldığı işine geri dönme ve işsiz kaldığı süreler için tazminat talebinde bulunma hakkınsa sahiptir. Ayrıca kıdem ve ihbar tazminatları da davaya konu edilerek toplu bir karar çıkmasına vesile olunabilir. Bu durumda Cevizli mahallesi işçi avukatı ile olan planlamalar davanın seyri konusunda izlenecek yolun belirlenmesinde önemli rol oynar.

  • Fazla Mesai Ücretlerinin Ödenmemesi

İşçi kanun gereği çalıştığı her saatin ücretini almak zorundadır. Bu konuda hesaplama ve ödeme yükümlülüğü ise işverendedir. Haftada 45 saatin üzerinde olan her çalışma fazla mesai olarak ücretlendirilir. İşçi eğer bu süreden daha fazla çalıştığı halde hakkedişini alamamışsa işyerini dava edebilir.

  • Yıllık İzin Hakkının Kullandırılmaması

İşçi çalıştığı işyerinin denem süresi de dahil olmak üzere bir yıldır çalışanıysa bu süre sonunda ücretli olarak izin kullanma hakkına sahiptir. Eğer işveren işçinin bu hakkını kullandırma konusunda olumsuz bir tavır ortaya koyuyorsa işçi mahkemeye giderek hakkını arayabilir. Destek için de Cevizli mahallesi işçi avukatı ile iletişime geçilebilir.

İstanbul ülkemizdeki ticaret ve üretim hacminin diğer illere göre çok fazla olduğu bir yerdir. Çok sayıda işçi ve işverene ev sahipliği yapıyor olması işçi davalarının da her örneğini barındırmasına sebep olur.

Call Now Button