Hacizden Kurtulmak Adına Meskeniyet İddiası

Haciz durumları karşınıza çıktığı zaman meskeniyet iddiası üzerinden bu hacizleri kaldırma konusunda şansınız olacaktır. İlk olarak memur işlemlerine karşı bir şikayette bulunulması gerekiyor. Bu şikayet için sizlere sunulan belirli bir süre söz konusudur. Eğer ki bu süre içerisinde işlem yapabiliyorsanız o zaman başarı elde edebilir, dava açabilirsiniz. Bu süre sadece 7 gündür ve haciz haberini aldığınız anda başlar. Eğer ki süre geçerse o zaman işlem yapabilme hakkınızı da kaybetmiş olursunuz. Aile konutlarına gelen hacizlerde bu durumlardan yararlanabiliyorsunuz. Özellikle de meskeniyet iddiasıyla ilgili olan davalarda başarılı bir şekilde sizleri savunacağımı ve başarı yüzdesinin de yüksek olduğunu söylemek isterim.

Meskeniyet İddiası İçin Ne Yapmak Gerek?

Genellikle ön şart aranmıyor olması lehinize bir durumdur. Bu sayede hemen davaya başvurabilirsiniz. Ama burada borcun konut için olmaması gerekiyor. Yani meskeniyet iddia edeceğiniz konut için bu borca girdiyseniz o zaman dava açamazsınız. Ama diğer şekilde hangi borç nedeni ile haciz geldiğinin hiçbir önemi söz konusu olmuyor. Bu aşamada öncelikle mahkeme borçlu olan kişinin araştırılmasını isteyecektir. Bu araştırma aşamasında tüm gelirin hesaplanması söz konusu oluyor. Aynı zamanda sadece borçlunun değil, borçlunun bakmakla yükümlü olduğu kişilerin de gelirleri değerlendirilecektir. Bu sayede kapsamlı bir rapor hazırlanıyor. Hazırlanan bu rapor sayesinde de bilirkişi sizlere net şekilde hizmet veriyor. Bilirkişinin kararı haline münasip oluyorsa o zaman hakkınızdaki haciz davası düşer. Ama değilse o zaman evinizin satılması söz konusu olacaktır. Ev satıldığı zaman alacaklıya borcu direkt olarak buradan ödenecektir.

İlk olarak konutun üzerinde herhangi bir ipotek olmamalıdır. İpotek daha önce dahi yapılmamalıdır. Çünkü burada amaç evden vazgeçmek istemediğinizi vurgulamak olacaktır. Ama ipotek demek daha öncesinde evden vazgeçildiğini gösterir. O nedenle de sadece zorunlu olan ipotekler göz ardı edilebilir. Onlar a yasalar gereği mesken, zirai ya da esnaf kredileri olarak karşınıza çıkıyor. Bu kredilerde ipotek edilmiş olabilir ama başka bir durumda ipotek edilmiş ise meskeniyet iddiası hakkınız söz konusu olmayacaktır.

Aile Konutu Şerhi İle Eşitlik

Genel olarak ailelerin konutları dokunulmaz olmalıdır. Yani hem eşlerin hem de çocukların bir arada yaşamış olduğu konut tanımı Medeni Kanun üzerinde de Yargıtay üzerinde de geçerlidir. O nedenle de aile konutu şerhi sayesinde kendi aile evinizi koruma altına alabiliyorsunuz. Ama bunun için belirli şartlar vardır. Bir kere eşlerin bu evi birlikte almış olması gerekiyor. Çocukları var ise onlar ile birlikte bu konut üzerinde yaşıyor olmaları gerekiyor. Aynı zamanda evliliklerinin de halen devam ediyor olması çok önemlidir. Aile konutu şerhini yapan kişiler eşlerinin haberi olmadan konut ile ilgili herhangi bir karar veremez. Evi devretmek ya da ipotek altına almak istiyorsanız bile eşinizin imzasına da ihtiyacınız olacaktır. Evin satın alınmış olması gerekmez. Kirada olunduğunda d abu işlemleri yapabilirsiniz.

Aile Konutu Şerhi İçin Belgeler Nelerdir?

İlk olarak eşler arasında eşitlik olması aile birliği için önemli bir konudur. Bu nedenle de aile konutu şerhi de yine dokunulmazlığı olan bir durumdur. Bu duruma ulaşabilmek adına öncelikle belirli belgelerin sunuluyor olması gerek. Aile nüfus kayıt belgesi ve muhtarlıklardan alınmış olan ikamet belgesi çok önemlidir. Çünkü aile olmak ve aynı zamanda aynı ev içerisinde yaşamak çok önemli olan detaylardır. Bu konuda da sizler için her türlü hizmeti veriyor, işlemlerinizin de hızla sonuçlanmasına yardımcı oluyorum.

Meskeniyet İddiası Satışa Engel Mi?
Meskeniyet satışı satışa engel olabilen bir durum değildir. Kişilerin mülklerinin satılarak kendilerine belirli bir payın verilmesini kapsayan bir şikâyet türüdür. Bu miktarla kişiler kendilerine uygun başka bir ev alarak yaşamlarına devam edebilmek adına bu başvuruda bulunmaktadırlar.
Meskeniyet Şikayeti Nedir?
Meskeniyet şikâyeti kişilerin evlerinin haciz yoluyla satıldıktan sonra belirli miktarının kendilerine verilmesini sağlamak adına yapılan bir şikâyettir. Bu sayede kişiler kendilerine uygun bir ev alarak yaşantılarına devam edebilmektedir ancak bu şikâyetin yapılabilmesi için kişilerin evlerinin kendi durumlarının çok üzerinde olması gerekir.
Meskeniyet İddiasında Süre Ne Zaman Başlar?
Kişiler meskeniyet iddiasında bulunarak, haciz yoluyla satılacak olan evlerinin satış bedelinden belirli bir miktar almak isteyen kişilerin haciz süresini öğrenmesinden itibaren 7 gün içerisinde bu şikâyetlerini oluşturmalıdır. Aksi takdirde kişilerin şikâyet oluşturma hakları silinecektir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/hacizden-kurtulmak-icin-meskeniyet-iddiasi-ise-yariyor.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/meskeniyet-iddiasi-ile-hacizden-kurtulma.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/haciz-icra-kurtulusu-meskeniyet-iddiasinda-saklidir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/aile-konutu-serhi-sayesinde-hacizden-kurtulma.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/meskeniyet-iddasi-ile-haciz-kaldirma-islemleri.html

“Hacizden Kurtulmak Adına Meskeniyet İddiası” üzerine 4 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara