Aile Konutu Şerhi Sayesinde Hacizden Kurtulma

Aile konutu şerhinin birçok artısı bulunuyor. Hem eşler arasındaki anlaşmazlıkları çözüme ulaştırıyor hem de haciz konusunda büyük artılar sağlıyor. İlk olarak Medeni Kanuna göre düzenlenmiş olması da önemli bir etkiye sahip oluyor. Kanunun 194.maddesine göre ailelerin bir arada yaşadığı, ortak alan paylaştığı konutlar aile evi olarak kabul ediliyor. Yargıtay üzerinde de belirli bir tanımı bulunuyor. Eşlerin ortak olarak almış olduğu ev içerisinde birlikte ve çocukları ile yaşanmasını öngörüyor. Bu aşamada yaşanılan konutun sadece satın alınmış olması gerekmiyor. Aynı zamanda kirada olan evler için de aynı durum geçerli oluyor. Aile konutu şerhi yaparak eşlerin haklarının korunması da sağlanabiliyor.

  • Eşlerden birinin imzası eksik kaldığında devir işlemlerinin yapılması söz konusu olamıyor.
  • Üçüncü kişi yararına olacak herhangi bir durumda iki eşin de imzasının olması gerekiyor.
  • Üçüncü kişilere kiralama yapılacaksa bunun karar iki eş tarafından verilmelidir.
  • Ortak eşler ortaklık durumunda da birbirlerinden habersiz işlem yapamaz.

Aile Konutu Şerhi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir eşin imzası eksik kaldığı zaman ne bir ipotek ne de bir devir işlemi tamamlanamıyor. Bu nedenle de eşler birbirlerinden habersiz işlem yapma hakkına sahip olamıyor. Kira sözleşmesinin feshi ya da herhangi bir devri işlemi için iki eşin de imzası söz konusu olmalıdır. Aile konutu şerhi yapılacaksa bu belgelerin de olması gereklidir.

  • Nüfus dairesinden alınan aile nüfus kayıt örneği,
  • Taşınmaz içerisinde bir arada yaşanıldığını gösteren muhtardan alınan ikamet belgesi.

Meskeniyet İddiası Nedir?

İcra Kanunu üzerinden düzenlenen ve 82.maddenin 12.bendi üzerinde açıklanan meskeniyet iddiası sayesinde aile evlerinden hacizlerin kaldırılması söz konusu olabiliyor. Yani icra borçlusu eğer ki bir aile evinde ikamet ediyorsa o eve haciz gelmesi engellenebilir. Bunun için de ilk olarak memur işlemlerinin şikayet edilmesi çok önemlidir. bu şikayetin ise belirli bir süresi vardır. İcra durumunu öğrendiğiniz andan itibaren 7 gün içerisinde şikayette bulunulması gerekiyor. Eğer ki şikayette bulunulmuyorsa o zaman 7 günün sonunda yapabileceğiniz herhangi bir işlem söz konusu olamaz.

Meskeniyet İddiasında Hangi Şartlar Olmalıdır?

Meskeniyet iddiasında öncelikle bir ön şart aranmaz. Borcun ne borcu olduğunun da genel olarak bir önemi yoktur. Sadece icra nedeni aile evinin satın alımından kaynaklanıyorsa o zaman bu meskeniyet iddiasında bulunulması söz konusu olamıyor. İlk olarak meskeniyet iddiası yapıldığında mahkemenin araştırması gereken konular söz konusudur. Bunun için de icra borçlusunun gelirinin hesaplanması gerekiyor. Aynı zamanda hane içerisinde kaç kişiye baktığının, bakılan kişilerin de gelir durumunun zabıta tarafından araştırılması gerekiyor. Sonrasında hazırlanan dosya da bilirkişiye ulaştırılıyor. Bu bilirkişi sayesinde de işlemler hızlandırılıyor. Eğer ki bilirkişi haline münasip bir karar verirse o zaman hacizlerin kalktığını görebiliyorsunuz. Eğer ki bilirkişi haline münasip kararı vermiyorsa o zaman icra başlar ve ev satılır. Buradan kalan haline münasip bölüm ayrılarak geri kalan bölüm alacaklıya verilir.

Genel olarak burada ipotek durumunun olması mahkeme tarafından olumsuz algılanacak bir durumdur. Çünkü icra borçlusu evinden vazgeçebilir durumunda yargılanacaktır. O nedenle de sadece zorunlu ipotekler meskeniyet iddiası için geçerli olacaktır. Bu zorunlu ipotekler ise mesken kredilerinde, zirai kredilerde ya da esnaf kredilerinde yapılan ipotekler olarak kabul edilir. Genel olarak tüm aile konutu şerhi ya da meskeniyet iddiası konularında sizlere yardımcı olabiliyorum. Hem işlemlerin daha hızlı ilerlemesinde hem de sorun yaşanmamasında gerekli olan tüm hukuki desteği sağlıyorum.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/meskeniyet-iddiasi-ile-hacizden-kurtulma.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/hacizden-kurtulmak-adina-meskeniyet-iddiasi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/hacizden-kurtulmak-icin-meskeniyet-iddiasi-ise-yariyor.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-sozlesmesi-meskeniyet-icin-onemli-mi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/meskeniyet-davalari-nedir.html

“Aile Konutu Şerhi Sayesinde Hacizden Kurtulma” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara