İstanbul Maltepe İşçi Avukatı

İşçiler için de herhangi bir mağazadan veya firmadan alışveriş yapan tüketiciler için de yapılacak ödemeler sayesinde artık hakkınız yenmeden de gerekli olan adımları atabileceksiniz. İşçi avukatı, boşanma davaları ve tüketici hakları için gereken davaları açan avukat arıyorsanız Mehmet Ali Helvacı’dan her türlü bilgiyi alabilir ve başvuruyu yapabilirsiniz.

Çalışan Hakları ve Çalışma Kuralları

  • Mesaide İşçiden İzin Alınmalı Mı?

Mesaiye kalınması gerekiyorsa kurum bunu tüm çalışanlarına veya belirli çalışanlarına belirtecektir. Eğer kuruma özel bir sözleşme yapılmış ve bu sözleşme bünyesinde de gerektiği taktirde işverenin mesaiye bırakabileceği belirtilmişse de zaten sözleşmede de her zaman için yeni kurallar doğrultusunda, ödenecek ücretten de bahsedilebilir. Onay alındığı taktirde iş kanununa uygun bir şekilde de mutlaka işçinin de onayının alınması gerekiyor. Mesaiye kalmayan bir işçinin de sırf bu yüzden çıkarılması gibi bir durum nedeniyle etkilenemeyeceği belirtiliyor.

  • Ücret Ödemesi Geciktiğinde Faiz İstenir Mi?

Ücretlerle ilgili ödemelerin gecikmesi halinde birkaç gün içerisinde dahi direkt olarak şikayette bulunmanız da hakkınız olarak görülüyor. Özellikle de 2 ay boyunca ödeme yapılmaması halinde ödemelerin acilen yapılması için firmaya tebligat gönderilecek ve Maltepe işçi avukatı aracılığıyla da bu tebligatın oluşturulması için gereken adımlar atılabilir.

  • Çalışanlara Dolar İle Ödeme Yapılır Mı?

İşçilerin yurt dışında bulunan şubelerde bulunması ve çalışmalarına bu bölgelerde devam etmeleri halinde çalışma kurallarına uygun bir şekilde ödeme yapılması gerekiyor. Bunun için de ödemelerin son değerlerinin de direkt olarak Türk Lirası para birimiyle birlikte değerlendirilmesi isteniyor. Ancak bu sayede gerekli olan işlemlerin yapılması ve ödemelerden yararlanılması da mümkün olacaktır.  Maltepe işçi avukatı Mehmet Ali Helvacı aracılığıyla ödemelerin yapım usullerini öğrenebilirsiniz.

Tüketici Olarak Alınabilecek Haklar Nelerdir?

  • Sözleşme Feshedilirse Kıdem Tazminatı Alınabilir Mi?

Bir işçinin ve işverenin birlikte belirlemiş olduğu şartlar doğrultusunda tazminatlarla ilgili belli başlı yaptırımlarla karşı karşıya kalınması mümkündür. Fakat kanuna bakıldığında da 16. Kanunun 4857 / 24. Maddesinde de işçi tarafından sözleşmenin feshedilmesi halinde de kıdem tazminatı alınması mümkündür. Bunun temel nedeni ise bir işçinin yıl içerisinde kesintisiz bir şekilde sözleşme doğrultusunda çalışması halinde 30 günlük bir kıdem kazanıyor olmasıdır. O yıl boyunca alınan maaş değerine uygun bir şekilde, günlük oranı doğrultusunda, 5 yıl çalışıldığında da işten ayrılmak istendiği taktirde 150 günlük bir kıdem ortaya çıkar. Bu kıdem sonucunda da günlüğü 80 TL olan bir çalışanın alabileceği kıdem tazminatı Maltepe işçi avukatı aracılığıyla da 12 bin Türk Lirası olarak tahsis edilir.

  • Maaşa Hangi Aralıklarla Zam Yapılabileceğinin Belirsizliği

Maaşla ilgili olarak yapılacak olan karşılıklı görüşmeler sonucunda ortak bir karara varılması da mümkün olabilir. Fakat büyük bir farklılık görülmediği sürece herhangi bir şekilde çalışanların da direkt olarak maaşla ilgili bir değişikliğe lüzum görmemesi halinde, görüşme yapılmadığı ve belirsizlik oluşmadığı belirtilebilir. Sonrasında ise çalışan ve işçi arasında belirlenecek olan tutar bazı durumlarda çalışma saatlerinin artırılmasına, hafta sonlarının da firmada normal işinin dışında farklı işlerde çalışmasına imkan tanıyabilir. Bu tarz durumlarda firma her ne kadar şart sunuyor olsa da, şart sunmayan ve işçinin performansına bağlı olarak değişiklik yapmak isteyen işverenler de yeni maaşı kağıda geçirerek de ödemeleri aylık bu durum doğrultusunda yapabilirler. Maaşın son halinin uygun görebileceğinden bahsedilebilmesinin yanı sıra, karşılıklı olarak anlaşma sağlandığının da not edilmesi ve ödemelerle ilgili usulsüzlük olduğunda Maltepe işçi avukatı tutularak dava açılabilir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/siddet-goruyorum-bosanabilir-miyim.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/istanbul-tuketici-haklari-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/ahmet-yesevi-mahallesi-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kidem-tazminati-nedir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/beykoz-merkez-mahallesi-isci-avukati.html

Yorum yapın

Hemen Ara