İşçi Hakları ve Diğer Davalar Nasıl Kazanılır?

Yapılacak açıklamalara harfiyen uyum sağlanması ve temizlemeye müsait bir şey aldıysanız da bununla birlikte nasıl temizlik yapılacağına dair açıklamasını da mutlaka okumalısınız. Mahkemeye başvurmak isterseniz Maltepe tüketici avukatı Mehmet Ali Helvacı ile birlikte davalarınızı kazanma ihtimaliniz artabilir.

İşçilere Tanınan Haklar ve Kurallar Neler?

  • İzinler ve Yemek Molası

İşçilerin gün içerisinde 8 saatten fazla çalışmaları halinde yemek yemeleri için ayrılması gereken süre en az 1 saat olarak tanımlanmak zorundadır. Bunun yanı sıra çalışma sürecinde de molalar ve kısa süreli izinler için de hem erkeklere hem de kadınlara belirli anlaşma kurallarına bağlı olarak izin verilebilir. Bu tarz izin durumları tamamen işverenle işçi arasındaki görüşme ve sözleşmeye eklenecek olan maddeler aracılığıyla kendini gösterebilir.

  • Ücret Belirlemesi ve Alt Limit

Anlaşmanızda eğer full time çalışan bir işçinin gün içerisinde 8 saatten uzun süre işini sürdürmesi halinde de en az 1400 Türk Lirası tutarından yararlanılabiliyor. Bunun dışında ise eğer 1000 TL gibi bir tutar belirleniyorsa da zaten asgari olarak hem yasal haklar nedeniyle hem de geçim sağlanmasıyla ilgili olarak bir ortalama bulunduğu için de firmanın belirlemiş olduğu tutarı en az 1400 TL’ye çekmesi kanunen gerekli olacaktır. Maltepe işçi avukatı arıyorsanız da her zaman için Mehmet Ali Helvacı aracılığıyla da tüm süreci değerlendirmeniz ve dava açmanız mümkün olacak.

Tüketici Olmanın Getirdiği Zorunluluklar

  • Ürünlerin Alırken Kontrolünün Yapılması Gerekiyor

Ürünlerin size gösterilen ve eğer bir reklamla birlikte yayınlanıyorsa da tamamen reklamdaki hali doğrultusunda kutuda ve sıfır ürün olarak teslim edilmesi gerekiyor. Ürünün kontrol edilmesi için öncelikle size deneme ürünü tanıtılabilir. Mağazada tanıtılan bu ürün doğrultusunda eğer gösterilen özellikleri sizin aldığınız cihazda veya üründe bulamazsanız şikayet etme hakkınız bulunuyor. Çünkü herhangi bir şekilde beklenmedik bir kusur veya üründeki eksiklik tamamen tanıtılanın dışında olduğu için, müşteriye gösterilen ürüne kıyasla alınanın daha kalitesiz fakat aynı fiyat olması nedeniyle de dava açma hakkı bulunuyor.

  • Alışverişlerde Garanti Belgesi ve Fiş Talep Edilmeli

En önemli zorunluluklarınızdan bir tanesi olan belgeleri doğru olup olmadığına ve nasıl kullanılması gerektiğine dair kontrol etme sürecinde de garanti belgesi de oldukça önemlidir. Ürünün ne şekilde bir zararla karşı karşıya kaldığı taktirde ilgilenilebileceğini ve servise ödeme yapılmasına gerek olmaksızın da müşteriye hazır bir şekilde sunulabileceğini gösteriyor. Fiş talep edilmediği taktirde de üründe bir problem ortaya çıktığında, firmanın sizin ürününüzün numarasına bakmaması nedeniyle, fişinizi hiçbir şekilde atmamanız gerekiyor. Maltepe işçi avukatı sayesinde servis işlerinde yaratılan sıkıntılar ve müşteri mağduriyetleri de ortaya çıkarılabiliyor. Garantisi geçmiş olan ürünlerin garanti kapsamında sayılmayacağını da unutmamalı ve servisi aramanız halinde de kullanıcı hatası olması veya olmaması fark etmeksizin de ödeme yapmanız gerekeceğini bilmelisiniz.

  • Değişim Hakkı Bulunup Bulunmadığı Öğrenilmeli

Aksi taktirde 30 derecede yıkanması gereken bir ürünün direkt olarak 60 derecede yıkanması ve belirtilmeyen bir şekilde temizleme veya kurulama yapılmaması isteniyor. Ayakkabı ve kıyafet gibi ürünler alındığı taktirde de zaten eğer firma büyük bir mağazaysa, temizlik için de ek bir ürün satmaya çalışıyor. Onu aldığınızda da kurallara göre eğer aldığınız üründe bir ayıp ortaya çıkarsa tamamen siz haklı olacaksınız. Bundan dolayı da Maltepe tüketici avukatı ile birlikte her türlü davayı açabilir ve önemli bir durumda mağdur olduğunuza dair tazminat davası dahi açma hakkınız bulunur.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/menfi-tespit-davasi-nedir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/anlasmali-bosanmada-sartlar-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/maltepe-is-hukuku-davalari-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/en-onemli-isci-haklari-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/istanbul-avukat-mehmet-ali-helvaci.html

“İşçi Hakları ve Diğer Davalar Nasıl Kazanılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara