Maltepe İş Hukuku Davaları Avukatı

İşçilerin çalışmış oldukları kuruluşlar tarafından mağdur edilmeleri ve kendilerine sunulması gereken haklardan mahrum bırakılmaları nedeniyle dava açma hakları saklı tutulur. İstediğiniz her şehirde çalışabilir ve seçmiş olduğunuz kuruluşla gerekli olan karşılıklı mutabakata vardığınız taktirde de zaten sözleşmeyi beraber hazırlayabilirsiniz. Tüketiciler ise bulundukları ortamlarda tamamen kurallara uygun hareket etme şartını alışveriş merkezine veya herhangi bir mağazaya girdikleri andan itibaren kabul ederler. Müşteri olarak tanımlanmayı ve gerektiğinde Maltepe tüketici avukatı ile haklarının savunulması için dava açma hakkını barındırırlar.

Müşterilerin Firmaya Dava Açabileceği Durumlar

  • Haksız Şartların Belirlenmiş Olması

Müşteriyi tamamen mağdur bırakacak şekilde ürünlerle veya abone olunan kuruluşlar tarafından yapılan sözleşmelerde ara maddeler haksız biçimde oluşturulmamalıdır. Aksi taktirde çok büyük problemlerle karşı karşıya kalınabilir ve tarafların birbirlerine karşı olan sorumlulukları ve hakları da bu noktada devreye girebilir. Değişiminin yapılabileceği ve herhangi bir yıpranma sonucunda kullanıcı hatası olmadığı sürece değiştirilebileceği söylenen bir ayakkabı için, birkaç madde aşağıya farklı madde eklenerek tüm haklarınız çöp haline getirilebiliyor. Değişim garantisinin kullanıcı hatası olması halinde gerçekleşeceği belirtilirken, bunun altına farklı bir maddede de, ayakkabının giyildiği andan itibaren kullanıcının sorumluluğunda olduğu ve yıprandığı taktirde kullanıcı hatası olacağı belirtilebiliyor. Doğal olarak da değişim garantisiyle ilgili hakkınız da bir anda ortadan kaldırılabiliyor. Bu tarz maddeler nedeniyle mağdur olan pek çok müşterinin dava açması söz konusu olamadığı için, sadece ürünü alırken size sunulan özelliklerini ve şartlarını iyi bir şekilde kontrol ederek, maddelerin düzenlenmesini talep edebilirsiniz.

  • Ürünlerin Müşteri Ayırt Edilerek Satılması

Satılacak olan herhangi bir ürünün müşterilerin ayırt edilerek satışlarının gerçekleştirilmesi tamamen kanuna aykırı olduğu için dava açılabilmesine imkan tanır. Bunun yanı sıra eğer müşteri firmaya bir dava açmak isterse de Maltepe tüketici avukatı ile görüşme gerçekleştirebilir ve Mehmet Ali Helvacı aracılığıyla rahatlıkla dava açabilir. Bunun için müşterilerle ilgili belirtilmiş olan sınırlı sayıda satışlarda kişi başına düşen maksimum miktar veya stok durumuna göre satışta düzenleme yapılabilir. Fakat elde stok bulunuyorken müşteri ayırt edilmesi ve birine kötü davranılırken diğerinin çok iyi bir şekilde ağırlanması da kanunlara uygun olmayan bir durumdur. Kıyafetinin durumundan, görünüşünden, cinsiyetinden veya ırkından dolayı hiçbir müşterinin diğer müşterilerden ayırt edilmesi veya hor görülmesi uygun görülmez ve tarafların dava açabileceği durumların başında da bu tarz ötekileştirici davranışlar gelir.

Çalışanların Dava Açabileceği Durumlar

İş yerinde bulunulduğu süre zarfında tamamen işverenin sorumluluğu ve karşılıklı olarak belirlenmiş olan sözleşmenin şartları altında işlerin sürdürülebilmesi gerekecektir. Bunun dışında herhangi bir şekilde farklı bir kurumla bağınız olmayacağı belirtiliyorsa, mesai saatleri içerisinde dışarıda farklı bir kuruma bilgi aktarmanız veya kendi hayatınızdan farklı bir mesai bölümünü bu iş için ayırmanız zararınıza olacaktır. İşveren bu durumu fark ettiği taktirde gerekli tazminat işlemleri için Maltepe işçi avukatı sayesinde de gerekli şartlar ve kanıtlar uygun olduğu taktirde mahkemeye başvurabilir. Bu süreçte işvereninin oluşturduğu ve çalışanına teslim ettiği için zarar görmesi ve kurum adına yapılan anlaşmanın dışına çıkılması da yeterli olarak tanımlanır.

  • Sözleşmelerde Maaşın Farklı Gösterilmesi

Yapılan sözleşmelerde devlet kayıtları altına da girecek olan maaş ve izin gibi durumların farklı gösterilmesi fakat çalışanla bu durumun anlaşılmadan yapılması kanuna aykırı olarak tanımlanır. 30 gün çalışmasına rağmen 20 günlük çalışma üzerinden değerlendirilen ve sonradan haberi olan işçiler de Maltepe işçi avukatı aracılığıyla sözleşmelerin bünyesindeki duruma göre dava açabilir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekismeli-davalarda-hangi-kanitlar-gosterilebilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/atasehir-mevlana-mahallesi-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/yeni-mahalle-mahallesi-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cinar-mahallesi-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/girne-mahallesi-olumlu-trafik-kazasi-avukati.html

“Maltepe İş Hukuku Davaları Avukatı” üzerine 4 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara