Nafaka ve Velayet Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Boşanma davalarının önemli bölümünü oluşturan nafaka ve velayet davaları hakkında merak edilenleri bu yazımızda anlatmaya çalışacağız. Konumuza geçmeden önce Maltepe boşanma avukatı ile işbirliği içinde bu davalara yaklaşılmasının yerinde bir karar olacağını belirtelim.

Nafaka Davaları

Hem anlaşmalı hem de çekişmeli boşanma türlerinden nafakaya hükmedilebilir. Anlaşmalı boşanan eşler, dilekçelerinde nafaka konusuna yer vermemiş olsalar dahi, hakim gerekli gördüğü hallerde taraflardan bir tanesinin nafaka ödemesini isteyebilir.

Nafaka Çeşitleri: Boşanma davalarında alınan kararlar neticesinde, nitelik olarak farklılık gösteren 3 ayrı nafaka çeşidinden bahsedebiliriz.

  • Tedbir Nafakası: Dava başlamadan önce veya devam ederken, eşlerden bir tanesinin ekonomik durumunun zora düşeceğine kanaat getirilirse, tedbir nafakasının ödenmesi söz konusu olur.
  • İştirak Nafakası: Evlilikten meydana gelmiş çocukların bakım ve eğitim ihtiyaçları için bağlanan nafaka çeşididir. Çocukların velayetinin verilmediği tarafın nafakayı ödemesi gerekir.
  • Yoksulluk Nafakası: Bir eşin diğerine ödemesi gereken nafaka türüdür. Sebebi ise boşanmanın, taraflardan birini yoksulluğa düşürecek olması şeklinde ifade edilebilir.

Nafaka Bedeli Nasıl Belirlenir?

Bazı batı ülkelerinden ödenecek nafaka miktarı için bir sınırlama getirilmiştir. Ancak ülkemizdeki kanunlarda böyle bir sınır söz konusu değildir. Hakim, davanın taraflarının sosyal ve ekonomik yönden bulundukları konuma bakarak bir nafaka bedeli belirler.

Nafaka talebiyle hakkında dava açılan kişilerin muhakkak bir Maltepe avukat yardımı alması önerilir. Nafakanın artırılması ya da azaltılması konusundaki davalar, bir profesyonelin elinde daha hızlı çözüme kavuşur.

Nafaka Süresi: Nafakanın ödenmesi için belirtilen bir süre yoktur. Nafaka alan kişi eğer evlenmemişse, ölene kadar ödeme alabilir. Ancak başka birisiyle evlilik yaptığı zaman karşı tarafın nafaka yükümlülüğü düşer.

Velayet Davaları

Boşanma sürecinin ardından, çocukların bir yaşam süreceğine karar verilen davalar velayet davaları olarak nitelendirilir. Söz konusu çocukların 18 yaşını doldurmamış olmaları gerekir.

Velayet Davalarında Annenin Hakkı: Kanun ve uygulamalar, özellikle bakıma muhtaç yaştaki çocukların anneye verilmesinden yanadır. Burada ilk üç yaş kriteri uygulanır.

Kanun anneye velayet verirken, gelir durumunun yeterli olup olmadığıyla ilgilenmez. Gerekirse babaya nafaka yükümlülüğü getirilerek çocuğun annede kalması sağlanır.

Velayet Kriterleri Nelerdir?

Çocuğun velayetinin anneye verilmesi konusunda bir pozitif ayrımcılık olduğunu ifade ettik ancak bu ne olursa olsun bu şekilde bir karar verilir anlamı taşımaz.

  • Velayet davalarında daima çocuğun iyiliği gözetilir.
  • Hakim, küçük çocukların fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarının en iyi nasıl karşılanacağını düşünerek karar verir.
  • Okul çağındaki çocukların ise eğitim hayatlarını aksatmadan sürdürmelerine yönelik kararlar alınır.

Vasi Atama: Ebeveynlerin her ikisi de çocuğa bakmaktan aciz olarak nitelendirilirse, hakim uygun gördüğü bir aile büyüğünü vasi olarak atayarak çocuğun bakımını üstlenmesini sağlayabilir. Eğer bu da mümkün olmuyorsa, devlet eliyle çocuğun yetiştirilmesi sağlanır.

Velayet hakkı alamayan tarafların çocuklarıyla görüşeceği gün ve saatler de mahkeme tarafından belirlenir. Bu konuda zorluk çıkartılması da kanunen sakıncalıdır. Maltepe boşanma avukatı ile görüşerek velayet konusunda nasıl bir adım atmanız gerektiğini daha net öğrenebilirsiniz.

Velayetin Değiştirilmesi: Bu noktada taraflar, mahkeme sürecindeki halin devam etmediğini öne sürerek velayetin kaldırılmasına ilişkin dava açma hakkına sahiptir.

Baba, annenin çocuğa kötü örnek oluşturabilecek davranışlar sergilediğini veya çocuğa fiziki ya da psikolojik olarak şiddet uygulandığını düşünüyorsa velayetin kendisine geçmesi için karşı tarafı dava edebilir.

Dava Ne Kadar Sürer?: Velayet davalarında çok farklı dinamikler ortaya çıkabildiği için net bir zaman vermek doğru değildir. Ancak takribi üç celse sürdüğünü ifade edebiliriz. Konunun en hızlı şekilde çözümlenmesi için bir Maltepe avukat ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Nafaka ödeme yükümlülüğü ne zaman sona erer?
Nafaka ödeme yükümlülüğünü taraflardan herhangi bir evlendiği zaman kalkabilir. Aynı zamanda nafaka ödenen kişi hayatını kaybettiği zamanda nafaka kendiliğinden kalkar.
6000 TL maaş alan ne kadar nafaka verir?
Nafaka ödeyen tarafı maaş ve 6000 TL ise ödemesi gereken nafaka miktarı 1500 TL olur.
Kadın ne zaman nafaka alamaz?
Kadın karşı taraftan nafaka almayı evlendiği zaman bitirir ya da kadın öldüğü zaman nafaka alma durumu da sona erer.

İlginizi Çekebilir;

Boşanma Davası Açmak İçin Gerekenler

Boşanma Davasında Velayet

Anlaşmalı Boşanma Davası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Velayet Davası | Boşanmadan Velayet Davası Açılır mı?

Boşanma Davalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

“Nafaka ve Velayet Konusunda Bilinmesi Gerekenler” üzerine 13 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara