0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Velayet Kararında Hâkimin Dikkat Ettiği Hususlar

Boşanma sürecinde durumdan en fazla etkilenen çocuklarolmaktadır. Anne ve babalarının evliliklerini sonlandırmalarına alışması zor olabilirken üstenekimde yaşayacağı konusunda anlaşmazlık yaşanması daha da yıpratıcıdır. Velayet konusunda anlaşmazlık yaşayan çiftlerin boşanma davalarında Maltepe avukat deneyimlerimizle hâkimin çocuğun menfaatini göz önünde bulundurarak karar verdiğini söylemeliyiz. Bu kararı verirken de belirli hususlara dikkat etmektedir.

Velayet Kararında Hâkimin Dikkat Ettiği Hususlar

Boşanmadavalarının en büyük sorunlarından biridirvelayet konusu. Çocuklarının kendilerinde kalması konusunda ısrarcı olan ebeveynler kimi zaman bu süreçte çocuklarını da yıpratabilirler. Kanunlar nezdinde çocuğun velayetinin kimde kalacağı konusundahâkimler belirli hususlara dikkat etmektedirler.

  • 0-3 yaş arasındaki çocuklarınvelayetleri anne şefkatine ihtiyaç duymalarından dolayı annelere verilmektedir.3 yaşa kadar çocuğun annede kalmasına karar verilirken hâkim annenin iş durumuna, yaşam koşullarına, evine bakmamaktadır.
  • 3-7 yaş arasında olan çocuklarındavelayetiçoğunlukla anneye verilmektedir. Babaya verilmesi için annenin çocuğa bakamaması, sağlığına zarar vermesi ya da annenin sağlık durumunun çocuğuna bakmaya elverişli olmaması gerekir.
  • 6-12 yaş arası çocuklarınvelayetine karar verilirken tarafların çocuklara sunacakları maddi imkânlar belirleyici olmaktadır. Eşlerden hangisinin çocuğa eğitim ve yaşam olarak iyi imkânlar sunabileceği hâkimin karar vermesinde rol oynamaktadır.
  • 12 yaş ve üzeri çocuklarınvelayetlerine karar verilirken çocuklara kendi düşünceleri sorulmaktadır. Ne istediklerine karar verebilecek olgunluğa sahip olan çocuklara kiminle yaşamak istedikleri sorulur ve istekleri doğrultusunda karar verilir.

Maltepe boşanma avukatı olarak boşanma süreçlerinde eşlerin en fazla sorun yaşadıkları velayet konularında çözümler sunmaktayız. Bu süreci sizin ve çocuğunuzun daha az hasarla atlatması için tüm hukuki süreçleri titizlikle takip etmekte ve davalarımızı 11 yıllık tecrübelerimizle sonuçlandırmaktayız.

Boşanma Davalarında Geçici Velayet Kararı

Geçicivelayet boşanma davası sürecinde çocuğun eşlerden birinde kalması için alınan bir karardır. Boşanma davasının sonuçlanmasına kadar geçerli olan bir karardır.

Dava devam ederken geçici velayet için iki tarafta talepte bulunma hakkına sahiptir. Geçici velayetin kime verileceği konusunda da hâkim karar verirken çocuğunmenfaatlerini göz önünde bulundurmaktadır. Yaşı da velayetin kime verileceğinde belirleyici olmaktadır.

Boşanmadavalarındaözellikleçocuklar tarafından en merak edilen konulardan biri kardeşlerinden ayrı kalma konusudur. Kardeşinden ayrılacağı endişesini yaşayan çocuklar boşanma döneminden daha fazla etkilenmektedirler.

Hâkimvelayet kararını alırken kardeşlerin ayrılmamasını göz önünde bulundurmaktadır. Kardeşlerin hepsinin bir arada yaşaması içinvelayetlerini aynı kişiye vermektedir. Bu aşamada yaşı büyük olan ve kendi kararlarını verebilen çocuklarınhâkimden kiminle yaşamak istediğine dair fikir beyan etmesi halinde bu istek değerlendirilmeye alınmaktadır.

Velayet kararının alınmasının ardından şartların değişmesi durumunda tekrar velayet davası açılabilir. Velayet değiştirme davası açmak istediğinizde Maltepe avukat büromuza başvurabilirsiniz. Bizlerle iletişime geçmeniz halinde talebiniz üzerine dilekçe hazırlamakta ve Aile Mahkemesine dilekçemizi sunmaktayız.

Velayet değiştirme davası açılma sürecinde geçerli nedenlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu süreçte uzman avukatlar eşliğinde davaların açılması ve takip edilmesi kazanma oranızı arttırmaktadır. Bizler bu süreçte devreye girerek sizlerin taleplerini hukuki süreçlerle yerine getirme konusunda uzmanız. 11 yıldır hukuki süreçlerde farkımızı ortaya koyarak davaları kazanma konusunda çalışmalarımızı titizlikle devam ettiriyoruz.

Velayet konusunda çalışmayan kadınların çocukların velayetine sahip olup olamayacağı konusu da merak edilen konuların başında gelir. Çocukların menfaatine bakılarak hâkim velayeti çalışmayan annelere de verilebilmektedir. Burada kadınların eşlerinden çocuklarına bakabilmek adına nafaka hakları doğmaktadır. Boşanma sonrasında nafaka talebinde bulunmanız halinde de Maltepe boşanma avukatıolarak süreci sizin adınıza takip ediyor çocuğunuz ve sizin için kanunlar nezdinde hakkınız olanı almanız için çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Velayet hangi durumlarda değiştirilir?
Anneye ya da babaya velayet verildiği taktirde velayet verilen taraf, çocuğa bakamayacak durumda olduğu zaman velayet değişikliği gerçekleşebilir. Velayet değişikliği dava ile birlikte mümkün olur.
Boşanmada velayet hangi durumlarda anneye verilmez?
Anne çocuğa bakabilecek gelire sahip olmadığı takdirde anne alkol ya da sigara gibi çeşitli kötü alışkanlıkları kullanıyorsa velayet anneye verilmez. Bununla birlikte anne çocuğa bakamayacak bir yaşam stiline sahip olduğu takdirde de boşanma sonrasında velayet anneye verilmez.
Velayet davasında Kardeşler ayrılır mı?
Velayet davasında kardeşlerin ayrılması mümkün. 18 yaşından büyük çocuklar kendi kararlarını verebilir. Ancak 0-2 yaş grubundaki bebek anneye muhtaç olduğu için direkt olarak velayeti anneye verilebilir.
Çocuğun velayetini almak için ne yapmalıyım?
Çocuğun velayetini almak için ilk olarak velayet davası açılabilir. Ancak velayet davasının kazanılabilmesi için de her türlü koşulun karşılanması gerekir.

İlginizi Çekebilir;

Boşanma Davasında Velayet

Nafaka ve Velayet Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Velayet Davası | Boşanmadan Velayet Davası Açılır mı?

Edimin İfasına Fesat Karıştırma Suçu ve Cezası

İş Kazalarındaki Önemli Hususlar Nelerdir?

Call Now ButtonHemen Ara