0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Velayet Davası | Anlaşmalı Velayet Davası

Boşanan ya da boşanma aşamasındaki çiftlerden velayeti kendisinde olmayan eşin çocuğun velayetini almak için diğer eşe karşı açtığı aile hukuku davası türü velayet davasıdır.

Velayet davası ile çocuk üzerinde velayetin değiştirilmesi konusu gündeme gelir ve velayet diğer eşe verilebilir. Velayet değişikliği talebinde mahkeme birtakım şartların meydana gelmesi halinde karar vermektedir.

Velayet Davası

Velayet Davası Nasıl Açılır?

Genellikle boşanma davalarında gerçekleşen ve eşler arasında anlaşmazlığa neden olan velayet davası müşterek çocuğun ya da çocukların kime bırakılacağını, çocukların hangi sıklıkta görüleceğini belirleyen bir hukuki süreçtir.

Yetişkin olmayan bireylerin eğitimi, bakımı ve barınması gibi tüm ihtiyaçlarının karşılanması konusunda tarafların karşılıklı olarak talep ettiği dava türüdür. Velayet davası nasıl açılır sorusunun yanıtı ve davanın yargılama süreci adım adım şu şekilde ilerler;

 • Dava dilekçesi ile aile mahkemesine başvuru gerçekleştirilir.
 • Aile mahkemesi tarafından mahkeme süreci basit yargılama usulü ile gerçekleştirilir.
 • Aile mahkemesinin olmadığı yerde yetkili olan asliye hukuk mahkemesidir.
 • Hakim açısından gerekli görülmesi halinde sosyal hizmet uzmanlarından ve pedagoglardan yardım alınır.
 • Sosyal hizmet uzmanları ve pedagogların hazırladığı rapor mahkemeye sunulur.
 • Taraflar avukatları aracılığı ile savunmalarını en iyi şekilde hazırlamalıdır.
 • Çocuğun kendini ifade etme gücü bulunması durumunda hakim tarafından kendisine kalmak istediği taraf sorulur.

Anlaşmalı Velayet Davası Açılabilir Mi?

Anlaşmalı boşanma davalarının ardından velayet davası da çiftlerin anlaşarak açabildiği dava türüdür. Velayet konusunda mahkeme kararları kesin hüküm taşımaz bundan dolayı anlaşmalı velayet davası açılabilir.

Aynı zamanda boşanma davasının ardından gelişen yeni şartlar nedeniyle taraflar velayet değişikliği davası açabilir bunun için kanunen ya da Yargıtay tarafından belirlenmiş herhangi bir süre sınırlaması yoktur.

Çocuğun reşit olacağı süreye kadar istenildiği her an velayet davası açılma imkanı bulunmaktadır ancak bu durumda yeni şartların oluşması ve çocuğun üstün yararına göre karar verilmesi gerekir.

Boşanma davasının ardından anlaşmalı velayet davası açabilmek için deneyimli bir avukat ile iletişime geçerek sağlıklı bir yol izlemek önem kazanmaktadır.

Velayet Hangi Şartlarda Anneye Verilmez?

Boşanma davalarında genel olarak geçici velayet anneye verilir bunun nedeni anne ile çocuk ilişkisinin çok daha iyi olduğu kanaatidir. Ancak geçici velayet tam velayet anlamını taşımaz yargılamanın tamamlanmasının ardından çocuğun kime verileceği belirlenir.

Velayet hangi şartlarda anneye verilmez sorusu özellikle babalar tarafından araştırılmaktadır.

 • Anne tarafından çocuğun istenmediği durumlarda.
 • Annenin akıl hastası olması halinde
 • Annenin akıl ehliyetinin bulunmaması durumunda
 • Çocuğa karşı şiddet uygulamasında
 • Kötü alışkanlıkların olması durumunda hakim tarafından velayet anneye verilmez.

Velayet Neden Değiştirilir?

Boşanma davasının ardından velayet hakkı verilmeyen taraf durumun değişmesi ya da ortaya çıkan farklı nedenlerden dolayı velayetin değiştirilmesi konusunda dava açar. Velayet davası sonucunda velayet hakkını alamayan anne ya da babanın çocuğun üstün menfaati gerekçesiyle açtığı dava velayet değiştirme davasıdır.

Velayet değişikliğinin gerçekleşebilmesi için bazı olayların ve durumların yaşanması gerekir, durum ve şartlar Türk Medeni Kanunu’nun 183. maddesinde açıkça düzenlenmiştir. 183. madde velayet neden değiştirilir konusunda sebepler hüküm altına almaktadır.

Velayet Davası Ücreti Ne Kadardır?

Velayet değişikliği ya da velayet davası açmak için net bir rakam belirlenmesi söz konusu değildir. Mahkeme için gerekli olan harç bedeli dışında aynı zamanda yetki verilen avukatın alanındaki tecrübesi ve uzmanlığına göre davanın ücreti belirlenmektedir.

Velayet davası ücreti ne kadar olduğu konusunda davalı tarafın karşısına çıkan bedel vekil tayin ettiği Avukat ile birlikte belirlenir ancak davada ücretten daha ziyade avukatın davaya olan hakimiyetine özen göstermek uzun vadede çok daha fazla avantaj sağlar.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/velayet-kararinda-hakimin-dikkat-ettigi-hususlar.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davasinda-velayet.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/anlasmali-bosanmak-istiyorum.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/ticari-isletmelerin-hizmetlerine-iliskin-uyusmazliklar-nasil-cozulur.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davasi-ve-velayet-hakkinda-bilgi.html

Call Now ButtonHemen Ara