0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Nafaka İle İlgili Merak Edilenler

Boşanma davaları neticesinde uygulanan nafaka kararı, bir tarafa destek olurken bir tarafa ömür boyu yük getirebilir. Bu yüzden boşanma sürecinde muhakkak Maltepe boşanma avukatı tavsiyesi alarak hareket etmeniz gerekir. Bu yazımızda nafakanın çeşitlerini ve neye göre belirlendiğini izah etmeye çalışacağız.

Nafaka Nedir?

Boşanan eşlerden birisi evliliğin bitmesinden ekonomik olarak kötü şekilde etkilenecekse, hakimin taktiriyle diğer tarafa ödemesi için belirlenen maddi tutara nafaka adı verilir. Medeni Kanundaki hükümlere dayanarak üç çeşit nafaka türü olduğunu ifade edebiliriz.

Tedbir Nafakası: Henüz dava sonuçlanmamışken ödenen nafaka türüdür. Hakimin taktirine bağlı olarak süresi ve miktarı belirlenir.

Özellikle çekişmeli boşanma davalarında süreç bazen çok uzayabildiği için, eşlerden bir tanesinin geliri olmadığından zorluk çekebilir. Bu durumda mahkemeye başvurulması sonucu hakim diğer tarafın nafaka ödemesine karar verebilir.

 • Tedbir nafakasının nasıl ve ne zamana kadar ödeneceğine hakim, tarafların durumlarına bakarak karar verir.
 • Dava sürecinde nafaka alan eş, boşanma sürecinin sonunda eğer nafaka bağlanmamasına karar verilirse, bu süreçte aldığı ödemeyi vermekle yükümlü değildir.

İştirak Nafakası: Bu nafaka türüne toplumda çocuk nafakası da denir. Çünkü burada bağlanan nafaka çocuğun giderleri için kullanılmak zorundadır.

 • İştirak nafakası, velayeti almayan kişinin ödemesi gereken nafaka türüdür.
 • Çocuğun kendi ayakları üzerinde durabilir seviyeye geldiği ana kadar nafaka ödenmeye devam eder.
 • İştirak nafakasının ne kadar ödeneceği konusunda bir alt ya da üst sınır bulunmaz.
 • Hakim, çocuğun evlilik devam ederken sahip olduğu hayat standartlarını göz önüne alarak uygun bir miktar ödenmesine hükmeder.

Çocuk için ödenen nafakaların ele alındığı davalarda bir tarafın mağduriyet yaşamaması için Maltepe avukat görüşüne ihtiyaç duyulur. Çünkü sürece uzman bir bakış açısı getirilir ve daha pozitif sonuçlar alınmasına olanak tanınır.

Yoksulluk Nafakası: Boşanma sonrasında eğer taraflardan bir tanesi maddi olarak güçlük yaşayacaksa hakim nafaka ödenmesine karar verebilir.

 • Yoksulluk nafakasının miktarı için de bir üst limit konulmamıştır.
 • Hakim ailenin sosyoekonomik durumuna bakarak nafakanın ne miktarda ödeneceğine karar verir.
 • Yoksulluk nafakası, şartlar değişmediği sürece bir tarafın ölümüne kadar devam eder.

Yoksulluk Nafakasını Kimler Alamaz?

Boşanma sürecinde veya sonrasında yoksulluk nafakasının ödenmemesine vesile olacak bazı koşullar bulunur. Nafaka ödeyen taraf, ilerleyen dönemlerde bu şartların değiştiğini öde sürerek nafakanın durdurulması için dava açabilir.

 • Boşandıktan sonra, başka bir kişiyle evlilik dışı bir hayat yaşadığı anlaşılan kişiler, yoksulluk nafakasından mahrum kalır.
 • Çalışma hayatı devam ederken, sebepsiz yere işi bırakan kişiler kötü niyetli davranma ihtimalleri olduğu için nafaka alamaz.
 • Kira geliri, birikmiş mevduatı veya başka bir şekilde düzenli olarak para akışı olan kişilere yoksulluk nafakası bağlanmaz.
 • Gayrimenkul sahibi olan kişiler, bu taşınmazlardan gelir elde etmiyor olsalar dahi eğer varlıkları belli bir seviyenin üzerindeyse yoksulluk nafakasından yararlanamaz.

Nafaka Miktarı Nasıl Değişir?

Mahkemece belirlenen nafaka miktarının artırılması veya azaltılması için her iki taraf dava açma hakkına sahiptir. Nafakanın artırılması konusunda nafaka ödenen kişinin müracaatı sonucu değerlendirme yapılır.

Öne sürülen sebepler mahkeme tarafından değerlendirildikten sonra daha önceden belirlenmiş olan nafakanın artırılması veya sabit kalması yönünde bir karar verilir.

Nafakanın azaltılması ise nafaka ödemeye mahkum edilmiş kişinin başvuru sonrası ele alınır. Burada kişinin ekonomik durumunun değişmesi ve belirlenen nafaka miktarının fazla gelmesi söz konusu olursa miktarda iyileştirme yapılabilir ancak tamamen kaldırılmaz. Konu hakkında Maltepe boşanma avukatı ile irtibat haline olmanız size fayda sağlayacaktır.

Aldatan Eş Nafaka Alabilir mi?

Nafaka bağlanan eşin kusurlu olmaması gerektiği için aldatan eşin nafaka alamayacağını söyleyebiliriz. Çünkü nafaka yoksulluk ve boşanma sonrasında maddi anlamda ciddi kayıplar yaşama konusunda edinilecek bilgilere ve verilere göre belirlenir. Ancak kusurlu olan taraf için herhangi bir yoksulluk ya da benzeri durumların araştırması yapılmaz. Bu da aldatan eşin nafaka alamayacağı anlamına gelmektedir. Aldatan eş için erkek ya da kadın farketmeksizin kesin olarak verilen nafaka talebi reddedilecektir. Erkekler özellikle nafaka konusunda çok hassastır ve boşanma süreçleriyle ilgili en çok sorulan sorular da genelde nafaka ile alakalıdır. Nafakayla ilgili sorularınızın cevabını boşanma avukatlarında bulabilirsiniz.

Nafaka miktarını belirlemek için tarafların maddi durumları ve evlilik sürecindeki yaşam standardı esas alınır. Nafakayı ömür boyu vermek istemeyen erkek bunu reddetmek için yeni bir dava açabilir. Bu davayı sizin için alanında tecrübeli avukatlar açacaktır. Ancak açılan nafaka reddi çocuk için değildir. Erkek sadece kadına verdiği nafakayı reddetmek isteyecektir çünkü ömür boyu çocuğuna nafaka vermekle yükümlü olacaktır. Bu nedenle açılan bu davanın sadece kadın için olduğunu bilmek gerekir. Alanında tecrübeli ve nafaka davalarına daha çok bakan avukatlar tercih ederseniz, başarılı olma ihtimaliniz artacağından tecrübeli avukatlar tercih etmelisiniz. Böylece dava süreci de önemli ölçüde kısalacaktır ve sizin lehinize sonuçlanacaktır.

Call Now Button