0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Aldatan Eş Nafaka Alabilir mi?

Sadakatin ihlal edilmesi, önemsenmemesi gibi durumlar, aldatmaların temel kavramları arasında yerini alır. Bu yüzden evliliğin birliğinin bozulmasının ahlaki açıdan da uygun görünmeyen bir modeli olarak ön plana çıkmaktadır. Özelikle günümüzde aldatmaya bağlı olarak gerçekleşen boşanma davaları, ülkemizde sıklıkla görülmesinin yanı sıra, boşanma sebepleri arasında en ön sıralarda kendine yer edinmiştir.

Genelde merak edilen sorular arasında aldatan eş nafaka alabilir mi konusu söz konusu olabilmektedir. Burada bilinmesi gereken temel husus, boşanmayı konu olan gelişmelerde, eşlerden birinin daha az kusurlu olması ve diğerinin kusurlu olması formatına dayanmaktadır. Bu durum, boşanma davalarında maddi ve manevi istemlerin hakim tarafından kararlaştırılmasını sağlar.

Kusurlu Olan ve Aldatan Eş Nafaka Alamaz!

Boşanma davalarını konu edinen olaylarda, kusurlu olan eş ya da olmayan eş durumları önemlidir. Bu yüzden eğer aldatma nedeniyle boşanma durumu mevcut ise, aldatan eşin nafaka alma durumu oldukça zordur. Hatta ihtimal olarak azlığının da ön plana çıkarmak mümkündür.

Boşanma davalarında aldatan eş, aldattığı eşinden daha yüksek bir kusura sahip olması nedeni ve konunun aldatma olması nedeniyle tazminat ya da nafaka alamamaktadır. Bu durum aldatılan eşin alabileceği bir hak olmaktadır. Bu yüzden kanunlar ön plana çıktığında ve ispat halleri gerçekleştirildiğinde aldatılan taraf nafaka ya da tazminat talep edebilir. Fakta aldatan tarafın aldattığı kişiden bu tür bir talepte bulunma hakkı geçerli sayılmayacaktır.

Aldatmalara Bağlı Nafakalar ve Tazminatların Ödenmesi Durumları

Aldatan eş, aldatıldığını çeşitli ispat yollarıyla profesyonel bir avukat bünyesinde mahkemede sunabilmesi önemlidir. Aldatan eş nafaka alabilir mi konusunda kanıtlar sağlandığından sonra ise yasal olarak maddi, manevi olması dahil, velayet konuları ve diğer işleyişler üzerinde bir hakkı olabilecektir. Fakat çocuğun küçük yaşta olmasına bağlı olarak mahkeme aldatan eşe velayet verebilir. Bu durum çocuğun yaşına bağlı olarak, duyguları ve yaşam koşullarıyla beraber diğer hususlara bağlı gelişebilecek bir karar olabilecektir.

Çocuğun velayeti aldatan eşte olabiliyor mu?: Temel anlamda çocuğun velayetinin aldatan eşe verilme durumu olabilmektedir. Ayrıca aldatan eş yine buna bağlı olarak gelişmelere dayalı iştirak nafakası da alabiliyor. Buna paralel olarak velayetin kendisinde olmasından dolayı da bazı hakları talep edebilme durumu azda olsa bulunabilmektedir. Genel olarak gelişen süreçler, maddi durum, aldatmanın ispatlanması ve diğer olaylara bağlı olarak velayetin aldatan eşte olabilmesi ihtimali de vardır.

Eşimin Beni Aldattığı Kişiye de Dava Açabilir miyim?

Yargının doğru şekilde işlenebilmesi adına birçok husus ve konu bir arada ele alınabilir. Aldatan eş nafaka alabilir mi konusunda alma ihtimalinin az olduğunu ve genel anlamda bulunmadığını eklemek mümkündür. Buna paralel olarak, aldatılan eş ise eşinin onu aldattığı kişiye de tazminat davası açabilme yetkisi vardır. Fakat tüm bu detayların daha iyi belirlenmesi ve kesin neticelerin alınabilmesi için deneyimli bir avukat ile görüşme yapılmalıdır.

Erkek Ömür Boyu Nafaka Vermeyi Reddedebilir mi?

Nafaka kadın ya da erkek farketmeksizin genelde boşanma davalarından sonra çocuklara ve eşlere bağlanabilen ödemelerdir. Özelilkle nafaka, boşanmadan sonra ciddi maddi kayıp yaşayacak olan ve çalışma durumu olmayan kişilere bağlanır. Özellikle erkekler için boşanma sürecinde en çok kafa karıştıran ve sorulan sorulardan biri olan nafaka boşanma türüne göre değişecektir.  Boşanma eğer çekişmeli olarak gerçekleşmişse ve bir taraf aldatmışsa, kusurlu olan taraf nafaka alamayacaktır. Aynı zamanda kusurlu olan tarafın genelde velayet almasında da zorlandığını söyleyebiliriz. Bu nedenle aldatma gibi eylemlerde nafaka talebinde bulunmanız durumunda bu talebin reddedileceğini de bilmeniz gerekir.

Erkekler özellikle eski eşe ömür boyu nafaka ödemekle yükümlü olmak istemeyebilir. Bunun için bir dilekçe verebilir ya da anlaştığınız avukatla durumu görüşerek, çok daha kısa sürede nasıl itiraz edebileceğinizi ve durumu lehinize çevirebileceğinizi anlayabilirsiniz. Boşanma davalarında erkek çocuğa nafaka vermekle ömür boyu yükümlü olsa da aynı durum eş için geçerli olmayabilir. Bu nedenle erkeklerin bu nafakayı reddetme hakkı da bulunur. Bunun itirazı için boşanma avukatlarına danışmanız gerekecektir. Boşanma davalarında alanında uzman avukatlarla çalışırsanız dilekçe süreleriniz ve dava sonuçlanma süreleriniz kısalacaktır. Nafaka davalarına özellikle bakan avukatlar seçerseniz prosedürün nasıl işlediğini daha iyi anlayacak ve en yüksek nafakayı almak ya da reddetmek için işlemlere başlayabileceksiniz.

Call Now Button