0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Aldatılıyorum Avukat

Evlilik birliğini yasal olarak sonlandırmak istiyorsanız bunun için boşanma davası açmanız gerekir. Aldatılıyorum avukat arayışı içerisindeyim diyorsanız, aldatmalı boşanmalarda tazminat davası gibi yasal haklarınızı bilmeli ve size doğru hukuksal süreçleri gösterecek avukatlarla işbirliği yapmalısınız. Boşanma sürecinde evlilik birliğinin sonlandırılması için gerekli olan nedenler açık bir şekilde Medeni Kanun’da belirlenmiştir. Boşanma nedenlerinden birisine sahip olan evlilik birlikleri için dava açılabilir. Bu nedenlerden biri de aldatmadır.

Boşanma Davası Gerekçeleri Nelerdir?

  • Anlaşmalı boşanma davası: İki tarafın da ortak bir paydada buluştuğu ve genelde en hızlı şekilde sonuçlanan davalardır. Eşlerin her ikisi de boşanma konusunda uzlaşmışladır. Çocuk varsa kimse kalacağı ve mali konularda da anlaşmaya varılması gerekir.
  • Genel boşanma davaları: Şiddetli geçimsizlik olarak sıklıkla duyduğumuz boşanma davalarında, davayı açan taraf kusurlu olmadığını iddia eder ve bunu tanıklar aracılığıyla ispat etmek durumundadır.
  • Özel boşanma davaları: Altı ayı geçmiş terk etme durumları, cana kast etme, akıl sağlığının yitirilmesi, aldatma ve yüz kızartıcı suç işlemek gibi durumlarda özel boşanma davası açılabilir.

Her Boşanma Gerekçesi Kanunda Yazmayabilir

Aldatılıyorum avukat bulamıyorum ya da boşanma nedenim kanunlarda yazmıyor gibi sorunlara sahipseniz her durumun kanunda tek tek yazmayacağını bilmelisiniz. Bunun için durumun anlatılmasından sonra karar Yargıtay’a bırakılır. Boşanmanın gerekli olup olmadığı, tarafların ve şahitlerin de dinlenmesinden sonra belli olur. Yargıtay da kanun metni gibi geçerli olan bir karar verir. Hatta kanunumuza bu şekilde yargıtay kararıyla geçmiş olan ve genelde kadınların hakkını koruyan birçok yeni düzenleme ve ekleme yapılmıştır.

Aldatılan Eş Hangi Durumlarda Manevi Tazminat Davası Açabilir?

Aldatılıyorum avukat arıyorum gibi durumlarda bulduğunuz avukat sizin için manevi tazminat talebinde bulunacaktır. Bu tazminat davasının açılabilmesi için gerekli olan bazı şartlar vardır. Bu şartlardan ilki aldatan eş ile üçüncü kişi arasında fiziksel ve duygusal ilişkinin ispat edilebilmesidir. Aldatma durumunda sadece cinsel yakınlık aranmaz. İki kişi arasındaki duygusal yakınlaşmanın varlığı da aldatmalarda manevi tazminat davası açmak için yeterlidir.

Manevi tazminat açmak için üçüncü kişi, eşin evli olduğunu bilmeli ve buna rağmen duygusal ya da cinsel ilişki kurmuş olmalıdır. Eğer üçüncü kişi, şahsın evli olduğunu bilmiyorsa bu kişiye manevi tazminat davası açılamaz. Üçüncü kişi aldatan eşle beraber kusurlu sayılmalıdır. Yani üçüncü kişinin ilişkiyi kendi rızasıyla kabul etmiş olması şartı aranır. Üçüncü kişinin iradesini etkileyen başka kusurların olmaması gerekir. Aldatılan eşin kişilik hakkı bu olay sonrasında tecavüze uğramış olmalıdır. Aldatılan eşin kişilik haklarının zedelenmesi de manevi tazminat davası açmak için yeterlidir. Üçüncü kişiyle aldatan eş arasındaki ilişkinin açıklığa kavuşması davanın ilerlemesi açısından önemlidir. Bu nedenle profesyonel avukatlarla iş birliği yapılmalı ve davanın seyri buna göre devam etmelidir.

Aldatma Nedeniyle Açılan Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Eğer aldatma nedeniyle açılmış bir boşanma davası varsa, aldatma eyleminin incelenmesi gerekecektir. Zina her ne kadar sadece karşı cinsle yapılan cinsel yakınlık olsa da eşlerin birbirini aldatması için sadece cinsel birliktelik gerekmez. Flört etmek, fazla yakın temas kurmak ve benzeri gizli görüşmeler aldatılma nedenleri arasında sayılacaktır. Aldatmanın ispatı için pek çok farklı prosedür gerekecektir ve bilirkişi raporu almak için de davanın süresi uzayabilir. Bu nedenle kesin bir süre belirlemek de son derece zordur. Boşanmadan sonra aldatan eş karşı tarafa nafaka vermek ya da manevi tazminat gibi hükümlülüklerini kabul etmek zorundadır. Genelde boşanma avukatları aldatma eylemlerinin yapıldığı davalarda 4 ile 6 celse de boşanmayı gerçekleştirse de bu durum kısaladabilir, uzayadabilir. Mahkemenin iş yoğunluğuna bağlı olarak da 8 ay ile 1 sene arasında değişkenlik gösterebilir.

Aldatılan kadının açtığı boşanma davası için yasal haklarını bilmesi çok daha avantajlı olacak ve davanın seyrini takip edebilecek, gelişmeleri anlayabilecektir. Ancak daha önce bu prosedürün nasıl işlediğini bilmiyorsanız mutlaka iyi bir avukatla anlaşmanız gerekir. Aldatma nedeniyle açılan davalarda aldatma eyleminin ispat edilmesi şart olduğundan bu yönde sunacağınız ispatlar ve dinlenecek olan tanıkların ifadesi de çok önemli olacaktır. Savunma da aldattığı iddia edilen kişinin söyleyecekleri de mahkeme seyrini değiştirebilir.

Call Now Button