0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yargıç İçtihatları Çerçevesinde Aile Hukuku ve Boşanma Davaları

Maltepe boşanma avukatı kapsamında alınan hizmet sayesinde boşanma aşamasının hem bir uzman yardımı eşliğinde hem de sizin için maddi ve manevi olarak daha az zarar ile tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Yargıç içtihatları özellikle boşanma davalarında büyük bir önem arz etmektedir.

Bu konuda kişilerin yaşadıkları olaylar manevi temellere dayanıyorsa kanunda bu gibi durumların tam karşılığının olmaması sebebi ile gözler daha öncesinde alınmış olan kararlara bir diğer deyiş ile yargıç içtihatlarına çevrilmektedir.

Boşanma Süreci Nasıl İşler

Kişiler karşılıklı olarak anlaşmalı bir biçimde boşanmaya karar verdilerse tek bir dilekçe kapsamında bu isteklerini dile getirebilirler. Bu şekilde ortaya koyulduğu zaman süreç çok daha sorunsuz işlemektedir. Fakat bir taraf boşanmak istemezken diğer taraf boşanma konusunda istekli davranırsa Maltepe avukat yardımı almanızın sürecin kurallara uygun bir şekilde işlemesi bakımından çok büyük bir önem arz etmektedir. Karşılıklı olarak tek bir dilekçede boşanma isteğinizi belirtmek istemezseniz bunun yerine yardım almış olduğunuz avukat temsilcileriniz ile de bu isteğinizi mahkemeye beyan etme gibi bir olanağınız da söz konusudur. Maltepe boşanma avukatı tarafından sağlanan destek mahkemeye boşanma başvurusunu yapma adımından başlayarak davanın sonuçlandırılmasına kadar ilerleyen aşamanın her bir adımını kapsamaktadır.

Boşanma davalarının şekillenmesi adına göz atılabilecek en önemli kriterlerden biri 3 yıllık süreçtir. Örneğin açmış olduğunuz davanın reddedilmiş olması ve boşanmanın gerçekleşmemiş olması bu süreçte başınıza gelebilecek ihtimallerden bir tanesidir.

Bu durumun akabinde geçen üç sene içerisinde evlilik birliği taraflarca yeniden kurulamazsa ve sarsılmış bir biçimde devam ederse mahkemenin boşanma yönünde karar vereceğinden de emin olabilirsiniz. Boşanma sürecinde bu tür keskin nitelikler söz konusudur, bu niteliklere de ancak üstün hizmet veren avukatlık büromuza gelerek bir uzman öncülüğünde erişim sağlayabilirsiniz ve kendi lehinize kullanabilirsiniz.

Boşanma Sebepleri Nasıl Sınıflandırılır? Kategoriler Nelerdir?

Eşlerin evlilik bağını sonlandırmaları için ortaya koydukları sebepler tek bir kategori altında değerlendirilmemektedir. Tarafların evliliklerini bitirmek adına belirtmiş oldukları sebepler özellikle toplumbiliminden yardım alınarak irdelendiği zaman çok daha sağlıklı karar verilmektedir. Sınıflandırma konusunda örnek bir liste verilirse;

  • Eşin alkol tüketmesi
  • Kumar alışkanlığı
  • Ekonomik durum ve bunun beraberinde gelen geçim güçlüğü
  • Aile içi şiddet ( özellikle kocanın eşine psikolojik ya da fiziksel olarak aile içi şiddet uygulaması )
  • Eşlerin ruhsal durumları ve varsa eğer hastalıkları

Bu alt başlıklar her davada farklı yollar ile şekillenebilmektedir. Maltepe avukat uzmanlığında bu süreci yönettiğiniz zaman içerisinde bulunduğunuz durumun hangi kategori içerisinde bulunduğunu ve bu durumun sizin lehinize nasıl çevrilmesi gerektiğini de kısa sürede çözümleyebilirsiniz. Konunun uzmanı olarak boşanma sürecinde yaşanan durumların sınıflandırılmasının ne denli büyük bir önem arz ettiğinin de altını çizmeliyiz.

Cana Kast Sebebi ile Evliliğin Sonlandırılması

Eşlerden herhangi birinin karşı tarafın canına kast etmesi ve sürekli olarak kötü muamelede bulunması yargıç içtihadına bakmaya gerek kalmaksızın olumsuz ve boşanmaya sebebiyet verebilecek bir durum olarak değerlendirilmektedir. Bu konu başlığı altında psikolojik ve bedensel şiddetin ayrı kategoriler altında değerlendirilseler de her ikisinin de evliliği sonlandırmaya sebep olacak nitelikler olduğunun farkında olmalısınız.

Ortaya koyulan son gelişmeler ile beraber tarafların birbirinin ruhi dengesini bozar yönde hareket etmesi de en az fiziksel şiddet kadar olumsuz bir yargı olarak görülmektedir. Aynı şekilde her iki durum da kişilerin tazminat almasına sebep olarak gösterilebilecek niteliklerdendir.

Call Now Button