Soy Bağının Reddi Davası Hangi Sürede Açılmalıdır?

Evlilik akdinin artık yürütülemeyeceği ile alakalı olarak bir karar aldıysanız bunun hukuki temelde sonlandırılması gerektiğini bilmelisiniz. Özellikle avukat eşliğinde boşanma adımlarının gerçekleştirilmesi sürecin hukuki boyutunun herhangi bir zorluk ile karşılaşmadan atlatılmasını sağlamaktadır. Evlilik ilişkisine dahil olan bir de çocuk söz konusu ise boşanma sürecinde velayet akının talep edilmesi de söz konusu olabilmektedir.

Bir diğer taraftan çocuklar direkt olarak boşanmaya sebep olarak gösterilebilmektedir. Çocuğun kendisinden olmadığını ispat eden babanın ortaya koymuş olduğu soy bağı redde hukuki temellendirmeler ile e kanıtlanırsa herhangi bir sıkıntı meydana gelmeyecektir. Soy bağının reddedilmesi ile alakalı olarak kesinlikle elinizde bir tıbbi dayanak olması lazımdır. Soy bağının reddi davası hangi sürede açılmalıdır sorusu da bu konu ile alakalı olan ve davanın açılması hakkında detay almak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir.

Zaman Aşımına Uğramadan Davanın Açılmasına Özen Gösterilmelidir

Soy bağının reddedilmesi konusunda kişilerin zaman aşımına düşmemesi gerektiği unutulmamalıdır. Özellikle çocuğun sizin nesebinize ait olmadığını öğrenmeniz evliliğin başlamasından çok uzun zaman sonra olduysa hukuki boyutta çok daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Zaman aşımına uğrama konusunda kritik olan zaman dilimi 5 yıllık süreçtir. Beş yıllık sürecin dolmasının sonrasında konunun zaman aşımına uğrayacağını bilmelisiniz.

Soy bağının reddi davası hangi sürede açılmalıdır sorusunun yanıtı da bu şekilde 5 sene içerisinde şeklinde cevaplanmalıdır. Tabi ki bu kanuna aykırı olan bazı kararların da hakimler tarafından verildiği görülmektedir. Kanun ile alakalı olarak araştırma yapıldığı zaman şu ibarelere rastlanmaktadır;

  • Evliliğin hemen başlangıcında çocuk sahibi olmuş bir çiftin soy bağı konusunda kuşku duyması hemen gelişecek bir olay olmadığı için 5 senelik bu kuralın dikkate alınmadığı uzun evlilikler de söz konusu olabilmektedir.
  • Durumun öğrenildiği ve ispat edildiği tarihten itibaren eğer bebek ise 5 yıllık süre içerisinde, ergen ise bir yıllık süre içerisinde davanın açılması gerekmektedir.
  • Birleştirme kararı söz konusu olduğu durumlarda hakimin 5 sene kuralının iptalini istemesi de muhtemel durumlardan bir tanesidir.

Soy bağının reddedilmesi konusu oldukça karmaşık bir yapı olduğu için daha önce bu konu ile ilgilenmiş olan tecrübeli avukatlardan yardım almanız faydalı olacaktır.

Soy Bağı Reddi Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar

Soy bağının reddi davası hangi sürede açılmalıdır sorusu kadar bu süreç içerisinde takip etmeniz gereken esaslar da çok büyük bir önem arz etmektedir. Konu hakkında özellikle kanıtlar ile dava protokolünü hazırlamak gerekmektedir. Bu süreç içerisinde kandırılma durumu söz konusu olduğu için herhangi bir maddi manevi tazminat da talep ederseniz aynı şekilde protokolde yer bulmasına özen göstermelisiniz. Bu şekilde sürecin daha hızlı bir şekilde işlemesini sağlayabilirsiniz. Avukat desteği de daha profesyonel ve kusursuz adımlar atmanızı sağlayacaktır.

Soybaginin reddi davasi kime acilir?
Soybağının reddi davası anneye ya da çocuğa karşı açılabilir. Erkek eş çocuğun kendisinden olmadığını iddia ettiği takdirde soybağının reddi davasını açar.
Soybağının reddi davasını anne açabilir mı?
Soybağının reddi davası genel olarak koca ya da çocuk tarafından açılabilir. Çocuğuna soybağının reddi davası ise anneye ya da babaya karşı olur.
Soybağının reddi davası biyolojik baba açabilir mi?
Biyolojik babaya soybağının reddi davası açılamaz. Ancak biyolojik baba, babaları olarak bulunan çocuğun annesine karşı dava açılabilir.
Soybağının reddi davası kaç gün sürer?
Soybağının reddi davası yaklaşık 11 ay yani diğer bir ifadeyle 330 gün sürer.

İlginizi Çekebilir;

Kavakpınar Mahallesi Ölümlü Trafik Kazası Avukatı

Babalık Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Reddi

Babalık Karinesi Nedir?

“Soy Bağının Reddi Davası Hangi Sürede Açılmalıdır?” üzerine 5 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara