Babalık Karinesi Nedir?

Evlilikler kadar boşanmalar da oldukça doğal hukuki süreçler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu süreçler içerisinde yetişkinlerin asıl amacının kesinlikle çocukların olabildiğince az zarar görmesi olmalıdır. Çocukların boşanmadan etkilenme durumları hem soy bağı bakımından hem de maddi açıdan meydana gelebilmektedir. Babalık karinesi nedir sorusu da bu konu ile alakalı olarak karşımıza çıkan sorulardandır. Kadın ile erkeğin evlilik bağı bittikten sonra 300 gün içerisinde doğan çocuğun babası önceki evlilikteki erkek şahıstır. Hukuki olarak çocuğun babası boşanma durumlarında bu şekilde belirlenmektedir. Hukukun temel ilkesine bakıldığı zaman kadının korumaya alındığı ve erkeğin görev ve sorumluluklarının hatırlatıldığı da net olarak açıklanmaktadır.

Babalığın Tespiti Hakkında Hukuki Temeller

Babalık karinesi nedir sorusunun yanıtlanabilmesi için hem hukuki hem de biyolojik temellendirmelere ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız. Babalığın tespit edilmesi için özellikle evliliğin bitmesinin ardından 300 gün kadar geçen sürecin dikkate alındığı bilinmektedir. Bu süreç içerisinde dünyaya gelen çocukların soru işaretine mahal bırakmaksızın önceki eşin çocuğu olarak kabul edildiği bilinmektedir. Bunun için herhangi bir test yapılması da zorunlu kılınmamıştır. Kişiler dilerlerse bu konuda net bir sonuç elde edebilmek için sağlık kurumlarına da başvurabilirler.

Soy bağı doğum ile kurulan bir ilişki olduğu için babanın bu 300 gün içerisinde gerçekleşen çocuğu reddetmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Soy bağının kurulabileceği bir diğer nokta da evlat edinmedir.

Ret işlemleri için ancak yapılan testler ile çocuğun sizden olmadığını kanıtladığınız ve bunu hukuki bir protokol haline getirerek yetkililere sunduğunuz zaman çocuğun soy bağını bir kenara itmiş ve onu kütüğünüzden de çıkarmış olursunuz. 300 günün dolmasının akabinde meydana gelen çocukların babasının meçhul olduğu ve herhangi bir erkek ile evlilik gerçekleştirilmezse hukuki soy bağının kurulamayacağı da dikkate alınması gereken noktalardandır.

Soy Bağının Reddi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Babalık karinesi nedir sorusu kadar merak edilen bir diğer nokta da çocuk ile var olan soy bağının nasıl ve hangi koşullarda reddedilebildiğidir. Kişilerin soy bağlarını reddedebilmeleri için tek bir yolları bulunmaktadır. Çocuğun biyolojik olarak size ait olmadığını kanıtlarsanız soy bağını reddetme imkanını bir erkek olarak elde edebilirsiniz Fakat evlilik içerisinde farklı bir durumda soy bağını reddetmenize kanunlar izin vermemektedir.

Soy bağının reddedilmesi ile alakalı olarak dikkate alınması gereken temel noktalardan bazıları;

  • Kocanın gaipliği halinde meydana gelen çocuklarda ise ölen eşin ya da gaipliğine karar verildiği tarihten itibaren işleyen bir 300 günlük süre işleyecektir. Bu şekilde soy bağının reddedilmesi gibi bir durum da meydana gelmeyecektir.
  • Soy bağının reddi demek kişilerin babalık karinesini çürüttükleri manasına gelmektedir. Babalık karinesi hukuki temelde çürütüldüğü zaman çocuk sizin kütüğünüzden de alınacaktır.

Temelde dikkate alınması gereken noktalar bu şekildedir, avukatlar ile irtibat kurarak bu gibi durumlarda nasıl hareket etmeniz gerektiği ile alakalı bilgi de alabilirsiniz.

Babalık Karinesi Nasıl Çürütülür
Bir çocuğun evlilik akdi bitirildikten 300 gün içerisinde bir çocuğun dünyaya gelmesi durumunda çocuklar önceki eşten olduğu kabul edilmektedir. Bu çocukların babalık testi ile kişilere ait olmadığı kanıtlandığı süreçte babalık karinesi çürütülebilinir.
Babalık Karinesi Çürütülmesi
Babalık karinesinin çürütülmesi için bulunan tek yol DNA testidir. Baba ve çocuk arasında yapılacak DNA testine bağlı olarak kişilerin çocuğun babası olmadığı ortaya çıkarsa babalık karinesi çürütülmektedir. Bu resmi bir şekilde sonuçlanmış olup, ilgili mahkemelere bildirilmesi gereken bir evrak statüsünde bulunmaktadır.
Babalık Karinesi 180 Gün
Kişilerin evlenmelerinden itibaren 180 gün içerisinde dünyaya gelen çocuğun evlilik esnasında anne rahmine düştüğü kabul edilmektedir. Bu durumda kanunen hiçbir şüpheye yer yoktur ancak kişiler dilerlerse DNA testi yaptırabilmektedir. DNA testi resmi bir evrak olmakla beraber kişilerin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir;

Babalık Davası

Soy Bağının Reddi Davası Hangi Sürede Açılmalıdır?

Babalık Davası Nasıl Açılır?

Üçüncü Şahıs (Suçsuzluk) Kuralı

“Babalık Karinesi Nedir?” üzerine 4 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara