0 216 459 53 97
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır

Boşanma dilekçesinin temel amacı, boşanmaya niyet edilmesinin somut bir eylemidir. Çekişmeli ya da Anlaşmalı boşanmaya göre çiftlerin tek ya da beraber olarak hazırlayarak, mahkemeye ilettikleri bir dilekçe olmaktadır. Dilekçe olmadan ve boşanmanın temel nedeni açıklanmadan bir boşanma halinin söz konusu olmadığını da belirtmek gerekiyor. Bu yüzden mahkemenin boşanmanızı ciddiye alabilmesi için doğru bir şekilde gerekçeleriyle beraber boşanma dilekçesi mutlaka hazırlanabilmelidir.

Boşanma Dilekçesinin Hazırlanışı

Temelde iki türlü bir boşanma dilekçesi hazırlanma metodu vardır. Bunlardan bir tanesi eşlerin karşılıklı olarak anlaşmaya vardı boşanmalarda hazırlanan türüdür. Diğeri ise bir tarafının çeşitli nedenlere bağlı olarak tek taraflı yazdığı dilekçelerdir. Bunlara bakıldığında;

  • Anlaşmalı boşanma dilekçelerinde, her iki taraf dilekçede ortak bir şekilde karara vardıklarını ifade etmelidirler. Ayrıca boşanma hususlarını doğrudan kabul ettiklerini ve her konuda anlaşarak bir sonuca vardıklarını dilekçe üzerinde beyan etmeleri gerekiyor.
  • Çekişmeli boşanma dilekçelerinde, tek tarafın açtığı ve çeşitli sebeplerin dahil edildiği bir boşanma türüdür. Çekişmeli boşanmalar, şiddet, içki ve uyuşturucu, aldatma ya da daha pek çok konudan dolayı olabilmektedir. Boşanmanın konusu ne ise bunun boşanma dilekçesi üzerinde çok iyi izah edilmesi ve kanıtlarla beraber ele alınması gerekmektedir.

Boşanma Dilekçesini Hazırladıktan Sonra Nereye Verebiliriz?

İyi bir dilekçenin hazırlanması ve daha sonra oluşabilecek problemlerin önüne geçilmesi, deneyimli avukat yardımıyla yapılmalıdır. Böylece olası hak kayıpları ve görülemeyen boşluklar tamamlanarak, istenilen bir boşanma davası süreci ele alınabilir. Boşanma davası için hazırlanan dilekçeler Aile Mahkemesine verilebilir. Eğer ki Aile Mahkemesi ikamet ettiğiniz yerlerde bulunmuyorsa, Asliye Hukuk Mahkemesine vererek, bu konudaki başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Boşanma Dilekçesini Hazırlama Evresinde Püf Noktalar Neler?

Boşanma davalarında hele ki anlaşmalı boşanma davası değilse o zaman onlarda prosedür ve husus ön plana çıkar. Davayı açmak isteyen kişinin dilekçeyi direkt olarak hukuki uygunluğa göre ayarlayabilmesi ve düzenleyebilmesi gerekir. Bu yüzden ise;

Boşanmanın Tam Olarak Neden Gerçekleştiğinin İzah Edilmesi: Boşanmanın tam olarak neden istendiği ve bu konunun detayları ifade edilmelidir,

Mahkemenin Ciddiye Alacağı Sebepler: Kimi zaman mahkemeler boşanma için hazırlanan dilekçeler için davayı kabul etmeyebilir. Bu sebeple davanın geçerli sebeplere dayalı olması gerekmektedir.

Boşanma Davasının Avukat İle Açılması: Davadan geri dönüşün alınması ve mahkemenin bu davayı ciddiye alabilmesi için avukatın tecrübesi ve yönergelerinden yararlanılmalıdır. Bu temel altyapının atılması açısından büyük önem taşıyacaktır.

Boşanma Davalarında Başkalarının Örnekleri

Pek çok boşanma davaları için hazırlanan dilekçe örnekleri bulunabilir. Fakat altyapısı hukuki uygunluğa uyarlanmamış ya da güncel olarak hazırlanmayan dilekçeler, sizler olumlu bir sonuç vermeyebilir. Bu sebeple, etkileri olumlu olan ve mahkemede size fayda sağlayacak boşanma davaları için mutlaka hukuki uyarlılığı olan boşanma dilekçesi hazırlanmaya özen gösterilmelidir.