Cimrilik Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

TV haberlerinde ve gazetelerde kimi zaman enteresan boşanma sebepleri yer alır. Bunların içinde en popüler olanları ağız kokusu, horlama ve eşin ailesine saygısızlık gibi konulardır. Peki cimrilik boşanma nedeni sayılır mı ?. Günümüzde ekonomik açıdan tasarruf etmek isterken evinin ihtiyaçları konusunda eşinden maddi birikimini esirgediği öne sürülen birçok kişi ile karşılaşıyoruz. Bu yazımızda cimriliğin boşanma sebebi sayılıp sayılmadığı konusu üzerinden mahkemenin hangi esaslar üzerinde durarak hüküm verdiğini izah etmeye çalışacağız.

Boşanma Sebeplerine Genel Bakış

Ülkemizde uygulanan Türk Medeni Kanunu’na göre bir evliliğin bitmesi konusunda hüküm verilirken bazı noktalar esas alınır. Bunları genel ve özel sebepler olarak iki başlık altında inceleyebiliriz.

Boşanmanın Genel Sebepleri: Medeni Kanun’da genel sebep olarak adlandırılan etmenler beş tanedir.

  • Zina: Evlilik devam ederken, eşlerden birinin bilerek ve isteyerek başka birisi ile cinsel anlamda yakınlaştığının ispatı halinde sebep geçerli olur. Zina yapıldığını iddia eden eş, aynı zamanda bunu ispat etmekle yükümlüdür.
  • Terk: Eşlerden bir tanesi, ortak yaşanan konuttan dört ay uzak kaldıktan sonra, verilen ihtara uymayıp iki ay içinde geri dönmezse, terk sebebiyle boşanma kararı verilebilir.
  • Hayata Kast, Pek Fena Muamele, Onur Kırıcı Davranış: Kanunda geçtiği gibi yer verdiğimiz bu ibare, taraflardan bir tanesinin diğerini öldürmeye teşebbüs etmesi, alenen fiziki ya da manevi olarak zarar vermesi olarak özetlenebilir.
  • Küçük Düşürücü Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme: Boşanmaya konu olan taraflardan bir tanesi eğer, diğer tarafı etkileyecek şekilde bir suça karışır ya da toplumun kabul etmeyeceği nitelikte bir hayat seçerse, bu hüküm devreye girer.
  • Akıl Hastalığı: Tedavi edilemeyecek durumda olan bir akıl hastasıyla evli olanlar bu hükmün uygulanmasını talep ederek dava açabilirler.

Hak Düşürücü Süre: Yukarıda belirtilen her sebep için mahkemeye taşıma süreleri kanunda belirtilmiştir. Örneğin zina için dava açmak isteyen birisi, zinayı öğrendiği tarihten itibaren en geç altı ay içinde konuyu mahkemeye taşımak zorundadır.

Cimrilik boşanma nedeni sayılır mı sorusuna cevap vermek için bu aşamada boşanmanın özel sebeplerinden bahsedeceğiz.

Boşanmanın Özel Sebepleri

Mahkemelerde değerlendirilen bir evliliğin hakim tarafından sonlandırılmasına karar verilirken, evlilik birliğinin temelden sarsılmış olması esası aranır. Dava konusu ne olursa olsun eğer bu sebeple ilişkilendirilirse, hakim boşanmaya karar verebilir.

Cimrilik boşanma nedeni sayılır mı sorusunda da cevap net olarak evet ya da hayır verilemez. Çünkü burada cimriliğin hakimin gözündeki derecesi önemlidir. Kişi eğer evin ya da bakmakla yükümlü olduğu kişilerin zaruri ihtiyaçlarını karşılamayacak derece bir tutumluluk sergiliyorsa bu geçerli bir boşanma sebebi olabilir. Ancak hediye almaması ya da mevcut bir ev varken daha iyi bir eve taşınmak istememesi gibi keyfe keder durumlar bu kategoriye dahil edilemez.

Ekonomik Şiddete İlişkin Yargıtay Kararları
Şiddet her zaman darp edilerek değil, psikolojik olarak da kişilere uygulanabilmektedir. Bu noktada en çok seçilen yöntem ise kişilerin ekonomik durumlarına karşı oluşan şiddettir. Kişilerin, eşlerinden daha düşük bir ekonomik düzeye sahip olmasıyla beraber kişileri ezme veya küçümsemeye bağlı olarak yaşadıkları sorunlardan kurtulmak amacıyla açtığı davaların birçoğu Yargıtay tarafından kabul edilmektedir.
Boşanma Davasında Şiddetin İspatı Yargıtay
Boşanma davalarında sıkça görülen sebeplerden bir tanesi de şiddettir. Kadına ya da bir erkeğe karşı yapılan bu fiili hareketlerin boşanma davalarında bir resmiyet kazanabilmesi açısından yetkili kişilerce belgelenmiş olması gerekmektedir. Bu noktada kişilerin darp edildikleri yerleri fotoğraflaması ve bu darpların boyutlarının belirlenebilmesi adına hastanelere başvurarak darp raporlarını almaları gerekmektedir. Bu rapor ve fotoğraflar sayesinde kişiler boşanma davalarında gördükleri şiddeti ispatlayabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Cimri Eşe Boşanma Davası Açılır Mı?

Haklı Nedenle Evi Terk Etmek Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

Ses Kaydı Delil Sayılır mı?

Boşanmanın Sebepleri Nelerdir?

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

“Cimrilik Boşanma Nedeni Sayılır Mı?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara