Haklı Nedenle Evi Terk Etmek Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

Türk Medeni Kanunu, bir evliliğin hangi şartlarda biteceğine ilişkin konuların birçoğunda oldukça nettir. Ancak her detayın ayrıntılı olarak ele alınması teknik olarak mümkün değildir. Bu yüzden olayın geniş çaplı değerlendirilip bir karara bağlanması için özel eğitimli bireyler olan hakimlere yetki tanınmıştır. Bu yazımızda haklı nedenle evi terk etmek boşanma nedeni sayılır mı sorusu üzerinden Türk hukuk sisteminde evliliklerin hangi geçerli sebeplere dayanılarak sonlandırıldığını izah etmeye çalışacağız.

Boşanmanın Genel Sebepleri

Medeni Kanun’da genel sebepler olarak adlandırılan maddeler, kesin hükümler taşıyan, toplumsal ve uluslararası anlamda geçerlilik kazanmış boşanma sebepleri olarak tanımlanabilir. Bir eşin evi terk etmesi de boşanmanın genel sebepleri arasında sayılabilir. Ancak bu geniş çaplı bir konudur. Bu yüzden evi her terk eden eşe boşanma davası açılamaz. Kısaca konunun detaylarından bahsedelim.

Terk Sebebi İle Boşanma Davası Açma: Öncelikle bu hükmün uygulanması için gereken teknik şartları anlatalım. Bir eşin evi terk etmesi kanunda, ortak yaşanılan mülke belirtilen süre içinde hiç uğramamış olmak ve haklı bir nedene dayanmadan bu kararı vermek olarak tanımlanır. Ancak suiistimal edilme ihtimali çok yüksek olduğu için hakim burada iki tarafın sosyal yaşantılarını analiz ederek ve gerekirse şahitlerin ifadesine başvurarak karar verir. Haklı nedenle evi terk etmek boşanma nedeni sayılır mı diyenler için konunun içeriğini şu şekilde detaylandıralım.

  • Evi terk etmenin haklı nedenleri arasında, profesyonel gereksinim dolayısıyla mülkten uzaklaşmak yer alır. Yani bir kişi çalıştığı yerin kendisini başka bir yere göndermesi sonucu evden uzaklaşmışsa haklı bir neden dayanarak evi terk etmiş sayılır.
  • Haklı neden olarak görülen konulardan biri de, eşin sağlık sorunları nedeniyle başka bir şehirde bulunan hastanede uzun süre kalmasının gerekmesidir.

Görüldüğü üzere bir eşin yaşadığı evi terk etmesi için hayati önem taşıyan konuların peyda olması gerekir.

Terk Nedeniyle Boşanma Davalarında İhtar Konusu

Boşanmak isteyen taraf eğer eşinin evi terk ettiği gerekçesiyle konuyu mahkemeye aktarmak istiyorsa belirli şartların taşınması gerekir. Mahkemenin terk nedeniyle verilen bir dosyayı kabul etmesi için evden uzaklık halinin, dilekçenin verildiği gün itibariyle en az dört aydır devam ediyor olması gerekir.

İhtar Sonrası Süreç: Konu mahkemeye taşındığında, hakim evi terk eden tarafa eve dönmesi için bir ihtar gönderir. Burada kişinin eğer ortak mülkten başka bir adresi varsa oraya gönderim yapılır, yoksa gazeteye ilan verilerek ihtar geçerli hale getirilir. Verilen ihtardan sonra da eşe iki ay mühlet verilir. İkinci ayın sonunda da eğer kişi eve dönmezse, terk sebebi geçerli bir hal alır ve boşanma kararı verilir. Yani teknik olarak terk halinin toplam altı ay devam etmesi beklenir.

Evi Terkeden Es Kusurlu Mu?
Evlilik kurumuna bağlı olarak kişilerin belirli kurallar dâhilinde bu ilişkiyi sürdürmesi gerekmektedir. Şayet bir kişi evi terk etmişse ve boşanma davası evi terk etme sebebine bağlı olarak açıldıysa, evi terk eden taraf tam bir şekilde kusurludur.
Kadın Evi Terk Ederse Ne Olur?
Hukuk önünde kişiler kadın ve erkek olarak ayrılmamaktadır. Bu sebeple erkekler gibi kadınlarında evlerini terk etmeleri hukuki süreçlerde kişiler tam anlamda kusurlu sayılmaktadır. Bu noktada davanın seyrine ve sonucunda verilecek olan nafaka ve tazminata da bu konuya bağlı kalarak karar verilmektedir.
Kadının Evi Terk Etmesi Günah Midir?
Bir kişinin evini terk etmesinin belirli bir sebebi olması gerekmektedir. Örneğin, bir kadın eşinden şiddet ve zarar görüyorsa bu kişinin evinden ayrılarak hukuki süreçlere başvurması gerekmektedir. Ancak kendi zevkleri için, bir şekilde evini terk eden kişiler için durum farklılık gösterebilmektedir. Örneğin; bir sebebi olmadan bir evi terk etmesi kişilerin hukuki süreçlerini olumsuz etkileyecek bir durumdur.

İlginizi Çekebilir;


Terk Nedeni İle Nasıl Boşanılır?

Terk Nedeniyle Boşanma Davası

Terk Suçu, Şartları Ve Cezası

Yakacık Yeni Mahallesi Avukat

Boşanma Dilekçesi

“Haklı Nedenle Evi Terk Etmek Boşanma Nedeni Sayılır Mı?” üzerine 5 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara