0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

İş Yeri Sahibinin Kaza Sonrası Hakları

İş yerlerinde çoğu zaman maddi manevi birçok kayıp yaşanmaktadır. İş yerindeki insanlar veya iş yeri bazı durumlarda zarara uğrayabilir. Bunun için öncelikli olarak tedbir alınmalı fakat tedbir alınsa da öne geçilemeyecek durumlar bulunmaktadır.

İşletme sahibinin işletmesinin, kendisinin veya personelinin kazayı yaşaması durumunda zarar sadece tek taraflı olmayıp her açıdan kendini göstermektedir. İşletme sahibi işletmesinin başında duramayacak durumlarla karşı karşıya gelebilir. Bu gibi durumlar iş yeri sahibinin kaza sonrası hakları meydana gelecektir.

  • Kaza geçirebilir,
  • Sağlığında sıkıntı olabilir.
  • Bu gibi durumlarda iş yerinde işinin başında olamayacağından ötürü iş görememezlik sigortası varsa işletme sahibi avantajlı duruma geçmektedir.

İşveren için  iş yeri sahibinin kaza sonrası hakları bu aşamadan sonra gündeme gelmektedir. Çünkü sigortası bulunan işletme sahibi, sigortaya başvurarak  iş yeri sahibinin kaza sonrası haklarından faydalanmak isteyebilir. Sigorta öncelikle detaylı bir araştırma yapmak isteyecektir. Araştırmanın sonucunda sigorta zaten bir kısmını karşılayacağı gibi karşılayamayacağı kısmını kazaya sebep olan taraftan edinecektir.

Kazaya başka birinin sebep olması durumunda;

İş yeri sahibin kaza sonrası haklarını koruyabilmek adına maddi manevi ne kadar mağduriyet varsa kazaya sebebiyet veren sigortanın karşılaması talep edilir.

Çalışan kaza mağduru olmuşsa;

Aynı zamanda iş yeri sahibinin de mağdur olması demektir. Kimi zaman işletme sahipleri zarar görse de çalışanların da zarar görme oranları bir o kadar yüksektir. İş veren, zarar görmüş olan iş yeri personeli için her gelmediği gün için maaş ödemek zorundadır. Bu maaş ödemeleri işletme sahibini sıkıntıya sokacaktır. Bu maaş ödemesi 2 yıldan fazla yapılmasa da 2 yıl da işletme yetkilisi için maddi,manevi çok uzun bir zamandır. Bu şekilde, çalışmayan işçinin parasını ödeyerek zarar elde etmiş olur. Böyle bir örnekte hem işveren hem de zarara uğramış olan işçi kazaya sebebiyet veren karşı tarafın sigortasından tazminat hakkı isteyebilmektedir.

İşletme sahibi bunun gibi mağduriyetlerin önüne geçmek istiyorsa gereken bütün önlemlieri almalı, kendi bünyesinden kaynaklanmayan karşı taraf kaynaklı problemler için de sigorta şirketlerinden tazminat hakkını sonuna kadar aramalıdır. İş yerinde yaşanan bir kaza sadece işvereni personelinden etmeyeceği gibi o personele iki yıl gibi uzun zaman zarfında çalışmamasının karşılığında para ödemesi yapmak zorunda kalarak maddi olarak çöküntü yaşamasına neden olacaktır.

İş yeri sahibinin sadece personeli ile ilgili değil kendiyle ilgili de yaşayacağı problemlerde, kazalarda; iş görememezlik sigortasının olması bu kazanın ardından yaşanacak süreci daha iyimser hale getirebilmiştir. Kazaya bir üçüncü kişi neden olmuşsa tüm mağduriyetlerin karşılığı, karşı tarafın sigortasından talep edilebilmektedir. Sigortaların varlığı bu gibi durumlarda büyük önem taşımaktadır. O yüzden bireysel ya da şirketlere yaptırılan poliçeler kaza geliyorum demeden gerçekleştirilirse hem zarar veren hem de zarara uğrayan bir nebze durumu daha kurtarılabilir hale getirebilirler.

Call Now Button