0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Terk Nedeni İle Nasıl Boşanılır?

Boşanmanın birçok nedeninin olduğu biliniyor. Bu nedenler arasında olan ve çok sık dile getirilen terk etme de, önemli bir gerekçe olarak karşımıza çıkıyor. Terk etme nedeni ile yapılacak olan boşanma davaları başvuruları, değişik şartların tamamlanması halinde mümkün oluyor. Terk etmek, tam anlamı ile kusura dayalı olan bir boşanma nedeni olarak tanımlanmaktadır.

Hangi Durumlarda Terk Nedeni İle Boşanmak Mümkün?

  • Eşin eve girmesini engellemek
  • Eşi evden kovma yolu ile gönderme,
  • Evin kilidini değiştirerek eşi eve sokmama
  • Eşin evden yollayarak ailesine bırakma
  • Çocukları aldıktan sonra evi terk etmek
  • Evi, eşine haber vermeden başka yere taşıma

Yukarıda yazılı olan durumların gerçekleşmesi durumunda prosedür de başlamış olur. Bunun için ilk olarak terk edilen kişi mahkemeye başvurur. Sonrasında da terk eden kişiye bir ihtar yapılır. Bu ihtar yapılırken döneceği evin adresi de açık bir şekilde verilir. Ancak buna rağmen herhangi bir şekilde geri dönüş olmuyorsa, bu defa terk edilen kişi mahkemeye giderek boşanma davası açar. İhtar yapıldıktan sonraki 2 aylık zaman diliminde terk eden kişinin bir şekilde bu ihtara cevap vermesi gerekiyor. Cevap verme durumunun olmaması halinde ise artık boşanma gerekçesi tam anlamı ile netleşmiş olur.

Meşru Terk Etmelerde Dava Açılamıyor

Terk fiilinin yaşanmasına rağmen boşanma davasının açılmadığı haller de söz konusudur. Bunların başında askerlik hizmeti gelmektedir. Eğer eş bu görevi yerine getirmek için evden ayrılmışsa, bu durumda bir boşanma davası açmak söz konusu değildir. Bunun yanı sıra iş nedeni ile yapılan gidişler de boşanma nedeni olarak kabul edilmez. Çünkü bazı işler, sürekli seyahat etmeyi gerektirmektedir. Bu tip işlerde çalışan kişiler belli bir süre evlerinde bulunamazlar. Böyle durumlarda eşin terk etmesi gibi bir durumun olmadığını görüyoruz. Bundan dolayı da dava açılacak bir hukuki gerekçe ortaya çıkmıyor.

Boşanmada terk fiilinin tam anlamı ile bir gerekçe olabilmesi için eylemi yapan kişinin herhangi bir sebep olmadan bunu yapması lazım.

Hukuk Bürosundan Yardım Almak

Boşanma davalarında en çok ihtiyaç duyulan şeylerin başında elbette avukat geliyor. Günümüzde mahkemelere giden kişiler avukat olmadan prosedür ve işleyişi bilemiyorlar. Bu yüzden bir avukat eşliğinde dava açmak ve buna göre hareket etmek gerekiyor. Helvacı Hukuk bürosu uzun yılların getirmiş olduğu tecrübe ile her türlü boşanma davasına bakabilmektedir. Alanında uzman olan kişiler tarafından kurulan hukuk bürosu, farkı hukuk dallarında uzmanlaşmış ve daha önce birçok davaya girmiş olan avukatlar ile faaliyet göstermektedir. Bundan dolayı terk etme nedeni ile ortaya çıkan boşanma davaları da bu şekilde kolay bir biçimde çözülebilmektedir. Böylelikle ortaya çıkan fiil sonrasında sorunsuz bir biçimde boşanmak mümkün olacaktır.

Call Now Button