Babalık Davası

Medeni hukuk kapsamına giren babalık davası sıkça karşılaşılan bir dava türüdür. Bu dava babalığın ispatı olarak da görülebilir. Dava açıldıktan sonra çocuğun ve babası olduğu düşünülen kişinin arasında bir soy bağı bulunup bulunmadığı anlaşılır. Eğer çocuk annenin bir evliliği sürecinde dünyaya geldiyse ve kadının evli bulunduğu kişinin çocuk ile bir soy bağı yoksa yani babası değilse öncelikle soy bağının reddi için bir dava açılması gerekir.

Babalık Davası Nasıl Açılır?

Babalık davasında ihbar kuralı vardır. Davanın açılabilmesi için annenin ya da çocuğun mahkemeye gitmesi gerekir. Anne ya da çocuk aile mahkemesine giderek babalık davasını açabilir.

Eğer çocuğun üzerinde kayyum varsa bu babalık davasını çocuğa atanan kayyumda açabilir. Davanın karşı yani davalı tarafı ise babanın kendisidir. Eğer baba hayatını kaybettiyse onun yerine yasal mirasçısı olarak gözüken kişiler bu davayı yürütebilirler.

Babalık davasını açmak için aile mahkemelerine başvurmanız gerekir. Ayrıca davayı açarken davalı kişinin yani babanın ikametgah yeri ve kişilerin doğum ikametgah adreslerine bakarak bu davayı açmanız gerekir.

Babalık Davasını Kimler Açabilir?

Babalık davasını herkes açamaz. Bir babalık davasının açılabilmesi için çocuğun ya da annenin mahkemeye başvurması gerekir. Dava bu şekilde açılabilir. Babalık – soy bağı davalarının ihbar kuralı vardır.

  • Bu dava cumhuriyet savcılığı tarafından açılmışsa hazine, dava anne tarafından açıldıysa kayyuma ve dava için kayyum mahkemeye başvurduysa anneye ihbar gönderilir.
  • Çocuk üzerinde bir kayyum bulunuyorsa babalık davası çocuğun kayyumunun kendisi tarafından da bizzat yapılabilir.
  • Anne tarafından açılan davalarda annenin toplum ahlak anlayışına uygunsuz bir şekilde yaşam sürdüğü tespit edilmişse bu davalar mahkeme tarafından direkt olarak reddedilir.

Babalık Davasını Açmak İçin Zamanaşımı Nedir?

Babalık davası zamanaşımı süresi eski hükümlere göre çocuğun soy bağı bulunan kişiler ile bağının kopmasının ardından bir yıllık dönem içerisinde babalık davası açılabilirdir. Yeni düzenlemeler ve hükümlere göre babalık davası açmak isteyen bir kişinin süre olarak herhangi bir kısıtlaması bulunmamaktadır.

Babalık Davası Hangi Mahkemelere Açılır?

Babalık için açılan davalar aile hukuku içerisinde yer alan dava çeşitleridir. Bu yüzden babalık davasını açabileceğiniz mahkemelerde aile mahkemeleridir. Eğer ikametgah ettiğiniz adresin yakının herhangi bir aile mahkemesi bulunmuyorsa bu durumda asliye hukuk mahkemelerini kullanabilirsiniz.

Babalık Davası Ne Kadar Sürer?

Babalık davasının sonuçlanması için en fazla 449 gündür. Bu süre Avrupa adalet komisyonunun yasal hak ve kriterleri düşünülerek ortaya çıkarılmıştır.

Babalık davası açarken açtığınız tek dava bu olmaz. Babalık davasından önce soy bağının iptali davası açmanız gerekir. Bu şekilde çocuğun biyolojik olmayan babasından taşıdığı soyadını ayırırsınız.

Babalık davasını açtıktan sonra davalı tarafın çocuğun babası olduğu tespit edilirse çocuğun velayeti annede olsa bile çocuğun temel ihtiyaçları için kendi ekonomik gücü doğrultusunda anneye destek olması gerekir.

Babalık davası kimler tarafından açılabilir?
Babalık davası Türk medeni kanunun 301. Maddesi tarafından anne ve çocuğun açabileceği davadır. Miras davası için baba ölmüşse, anne ve çocuk medeni hukuk çerçevesinde dava açarak, babanın soyu için Cumhuriyet savcılığına başvurabilir.
Babalık davası nedir nasıl açılır?
Babalık davası, çocuğun kimden olduğunun kanıtlanması, DNA testi ile birlikte sürmektedir. Anne ve çocuk tarafından açılabilir.
Babalık davası davalı kimdir?
Babalık davasında davalı baba veya babanın soyundan olan diğer kişilerdir. Ailesi ve çocukları da dahil olmak üzere eğer, baba yaşamıyorsa, miras hakkı için dava açılabilecektir.
Babalik davasi ne kadar sürer?
Babalık davası sürecin karşılıklı olarak kabulü ya da itirazına göre değişir. Genellikle 11 ay ile 330 güne kadar mahkeme süresi devam edebilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/babalik-davasi-nasil-acilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/babalik-karinesi-nedir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/koca-cocugun-babasinin-kendisi-olmadigi-hususunu-nasil-ortaya-koyabilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cocuklu-esin-miras-payi-nedir.html

“Babalık Davası” üzerine 4 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara