Çocuklu Eşin Miras Payı Nedir?

Evliliklerin ölüm ile sonuçlanmasının hemen akabinde miras konuları gündeme gelmektedir. Evlilik sonrasında en önemli adımlardan biri olan miras hukukumuzca çok detaylı bir şekilde hazırlanmıştır. Hiç kimsenin hakkının ihlal edilmemesi üzerine kurulu olan miras hukukundan faydalanmak için sizin de yerine getirmeniz gereken bazı koşullar bulunmaktadır.

Eşin vefat etmesinin sonrasında onun sahip olduğu mal varlığından pay alma gibi bir imkanınız vardır. Bu imkanı değerlendirebilmek için eşiniz ile aranızda remi nikah olması gerekmektedir. Dini nikah ile yapılmış olan evliliklerde hukuken bu tür bir mirasçı olma hakkınız bulunmamaktadır. Çocuklu ya da çocuksuz olmanız hukuki prosedürü değiştirmemektedir, asıl olan nokta resmi nikah sahibi olmanızdır.

Çocuk sahibi olan ve dini nikahlı evli olan kişilerin mirastan faydalanma hakkının bulunmadığını yeniden belirtmek gerekiyor. Özellikle kadın haklarının korunması açısından bu tür detaylara dikkat edilmesi ve önce remi nikahın akabinde de dini nikahın kıyılması gerekmektedir. Çocuklu eşin miras payı nedir sorusu ancak bu çerçevede cevaplanabilir.

Ölüm Sonrası Eşin Miras Hakkı Nedir?

Çocuklu eşin miras payı nedir sorusunun yanıtlanması kişilerin hayatta olan akrabalarına ve yakınlarına göre değişim göstermektedir. Örneğin bir kişinin vefat etmesi üzerine kadın ve çocukları arada kaldıysa, kadının alacağı miras hakkının ¼ olacağı bilinmelidir. Eğer çocuk yoksa ve kişinin mirasçısı olarak anne baba ve kardeşleri bulunuyorsa eşin bu noktadaki oranı ½ ye yükselmektedir. Ölen kişinin mirasçıları anneanne ve dede gibi altsoya bağlı gruplar ise eşin elde edeceği miras oranı ¾ olacaktır. Bu şekilde hayatta kalan kişilerin yakınlık durumuna göre eşin alacağı miktar değişim gösterecektir.

Reşit Olmayan Çocukların Miras Hakkı Nasıl Muhafaza Edilir?

Çocuklu eşin miras payı nedir sorusu kadar merak edilen bir diğer nokta da reşit olmayan çocuklara düşen miras hakkının nasıl muhafaza edileceğidir. Mirasın muhafaza edilmesi için vasi tayin edilmektedir. Örneğin babası ölen bir çocuğun annesi vasisi olarak hukuki boyutta reşit oluncaya kadar onun temsilcisi olacaktır. Reşit olmayan çocuğa düşen mal varlığının tayin edilen vasi kontrolünde olduğu bilinmelidir. Çocuğun muhtaç durumda bırakılmaması ve gerekli olan bütün ihtiyaçların da karşılanması koşulu ile vasi mal üzerinde tasarrufta bulunma hakkına sahiptir.

  • Devlet tarafından belirlenmiş olan yetkililerin çocuğun muhtaç durumda bırakıldığı ve mal tasarrufunun mantık dışı gerçekleştirdiği tespit edilirse vasinin elinden bu hakkına alınacağı bilinmelidir.
  • Devletin denetleme adımının başlaması için bu durumun farkına varan bir kişinin şikayette bulunması gerekmektedir.
  • Bazı durumlarda reşit olan kişiler vekaletname ile yine miras üzerindeki haklarını direkt olarak hayatta kalan ebeveyne devretmektedir. Bu kişinin kendi sorumluluğundadır.

Avukat öncülüğünde miras hakları konusunda araştırma yaparak hak ihlallerinin meydana gelmesini önleyebilirsiniz. Özellikle mirasın bölüştürülmesi konusunda avukat takibi şart olan noktalardan bir tanesidir.

Evlilik Dışı Çocuğun Miras Hakkı Nedir?

2002 senesinde Medeni Kanun’la beraber bir değişiklik yapılmış ve miras konusunda da bazı hükümler değiştirilmiştir. En çok merak edilen konulardan biri de miras konusudur.  Miras hukukuna ait avukatlar sadece miras davalarına baktığı için bu alandaki sorunlarını mutlaka miras avukatlarına danışmanız gerekir. Evlilik dışı olan çocuğun da miras hakkının olup olmadığı kanunlarda belirtilmiştir. Maddi sonuçlarıyla beraber kanunda tek bir babalık vardır ve çocuğun evlilik dışı olup olmadığının önemi kalmaz. Eskiden baktığımız zaman erkekler evli olmadıkları kadınlardan olan çocukları kendi maddi haklarından mahrum bırakabiliyordu. Bu da kanunda büyük boşluklar olmasına yol açtı. Bunun gibi pek çok davanın gelmesi ve hakkın aranması nedeniyle kanunlar 2002 senesinde bu konuda yeniden düzenlendi.  Bununla beraber artık 2002 senesinden sonra evlilik dışı doğmuş olan çocuklar da tıpkı evlilik birliği içerisnde doğmuş olan çocuklar gibi miras ve isim hakkına sahip olabilecektir.

Evlilik dışı çocuğun miras hakkı babalık davasıyla mümkün olabilir. Anne ile olan soybağı zaten çocuk doğduktan sonra başlayacaktır. Evlilik dışı olan çocuğun gerçekten ispatı için kan bağı ve benzeri testler istenebilir. Miras hakkı için alanında başarılı avukatlarla görüşmeli ve miras davalarına bakacak avukatı doğru seçmelisiniz. Böylece çok daha kısa sürede davanız sonuçlanacak, sorunsuz olarak mirası alabileceksiniz.

Kocası ölen kişinin mirası kime kalır?
Kocası ölen kişinin mirası, sağ kalan yakınlarına kalır. Bununla birlikte mirasın 3/4 ü hayatta olan eşine, kalan 1/4 tek kısmı ise dede ya da nineye kalır.
Eşin yasal miras payı nedir?
Eş miras bırakan kişinin çocukları ile birlikte mirasçı konumunda bulunduğu için miras payı yasal olarak ¼’dir.
Eşe ne kadar miras kalır?
Kişi öldükten sonra eşi yasal olarak mirasın ¼’üne sahip olabilir. Burada çocukları ile birlikte mirasın bu oranına sahiptir. Çocuklar olmadığı takdirde miras paylaşımı farklı şekillerde değerlendirilir.
Ölen kişinin eşinin mirastaki payı nedir?
Ölen kişinin eşinin mirastaki payı mirası 1/4 oranındadır. Mal rejimi tasfiyesi sağ kalan eş ya da ölen eş arasında bulunan paylaşımdır. Burada ölen eş mirasını eşine bıraktığı takdirde direkt olarak ona da kalması mümkün.

İlginizi Çekebilir;

Boşanma Davalarında Çocuğun Menfaati Hakim İçin Ön Plandadır

Miras Paylaşımı Davaları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Boşanma Ne Kadar Sürer

Anne Baba Hayatta ise Eşin Miras Payı Ne Olur?

Miras Konusunda Merak Edilen Hukuki Detaylar

“Çocuklu Eşin Miras Payı Nedir?” üzerine 5 yorum

  1. Öncelikle iyi çalışmalar.
    Benim suanki eşim ile aramızda resmi nikah var,fakat ilk evliliğinden 1 kız çocuğu bulunmaktadır.
    Esimin ölüm sonucunda pay oluşumu nasıl yapılıyor bu konu hakkında bilgi alabilirsem müşerref olurum 🙏

    Yanıtla

Yorum yapın

Hemen Ara