0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davasında Karşı Davayı Ne Zaman Açmalıyım

Boşanma davalarının söz konusu olması bir takım prosedürlerin ön plana çıkmasını gerektirir. Eşe boşanma davası açılmışsa buna karşılık olarak karşı dava açabilme yetkisi bulunmaktadır. Temelde boşanma davasında karşı dava nasıl açılır konusu için dava açılan kişiye paralel bir davanın olması gerekmektedir. Bu yüzden eşe diğer eş tarafından boşanma davası açılmış ve bu durumda iyi bir hamle gelmişse bunun önlemi ve karşı hamlesi olarak da karşı dava açılabilmektedir. Bunun içinde ilgili prosedürler hukuk yolu ile sağlanarak, kaliteli ve profesyonel bir avukat nezdinde sağlanabiliyor.

Boşanma Davası Ne Tür Hususları Barındırır?

Boşanma davasına ilişkin hususlar, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununa ait olan 132. Maddesi üzerinden ele alınmaktadır. Buna göre bir takım hususların ele alınmasıyla, karşı davanın açılmasına yönelik konunun bulunduğu görülebilmektedir. Buna göre;

  • Boşanma davasının kişiye açılmış olması ve bu davanın güncelliğini koruyarak devam etmesi gerekmektedir,
  • Davada paralel bir bağlantı olmalıdır. Takas ve Mahsup ilişkisi karşı davalarda aranan kriterler arasındadır,

İlgili kişiye hitaben açılan bir davanın açılmasıyla, o davaya karşı önlem olması ve hukuk yolu ile arayış içerisinde olmak karşı davanın gelişimleri açısından önemli bir konu olmaktadır. Bu sebeple davaların belirli bir bütünlük içerisinde ele alınması ve karşı davaya göre önlem alınarak iyi bir hazırlık yapılması boşanma davasında karşı dava nasıl açılır konusu için önem teşkil etmektedir.

Bana Dava Açıldı Karşı Davayı Ne Zaman Açmalıyım?

Boşanma davalarında uygulamaya konulan ve hukuki açıdan bir takım geçerliliğin olduğu durumlar bulunmaktadır. Buradaki temel husus eşe davanın açılmasının ardından, davaya konu olan kişinin karşı davayı açmasında gecikme yaşanmamasıdır. Hukuki yoldan çözümler en kısa vadede etkili bir şekilde çözüm odaklı düşünülerek sağlanmalıdır.

Davayı İlk Açan Mı Avantajlıdır: Davayı ilk açanın avantajı olduğu bir durum yoktur. Davalar somut bulgular, ispatlar ve eşlerin kusurlu-kusursuz olma durumlarının geçerliklerine göre işlem görür.

Davanın Karşı Olarak Açılması: Davayı karşı olarak açmak, var olan davalar arasındaki mücadeleyi tetikler. Temelde önlem, karşı hamle ve hakkın korunması gibi çeşitli konuları barındırabilmektedir.

Karşı davayı açmak: Eğer eş boşanmak istediği eşe dava açıyorsa, o davaya konu olan eşte karşı dava açma yetkisine sahiptir. Kimin ilk olarak davayı açtığı önemli değildir. Önemli olan husus kusurlu olan tarafın ispat ile davada ele alınabilmesidir.

Bunun gibi pek çok husus, boşanma davasında karşı dava nasıl açılır sorusunun yanıtlarını sağlamaktadır. Doğru bir şekilde hukuk mücadelesi aranıyor ve boşanmada kozlar paylaşılmak isteniyorsa, karşı davalar açılarak çeşitli girişimlerde bulunabilir. Fakat burada önemli olan ispatların ele alınması ve doğru bir yolun izlenmesidir. Oluşabilecek problemlere karşı önceden önlem almak ve önlem alınmayan sorunlara karşı da hızlıca çözüm üretebilecek avukatlar ile çalışmak, davaların olumlu neticelenmesi açısından önemlidir.

Call Now Button