Koca, Çocuğun Babasının Kendisi Olmadığı Hususunu Nasıl Ortaya Koyabilir?

Evliliklerin sonlandırılması ile alakalı olarak en sık dikkate alınan nokta şiddetli geçimsizlik olsa da zaman zaman aldatmalar nedeni ile erkeklerin karılarından boşanmak istedikleri görülebilmektedir. Erkeklerin aldatma nedeni ile dava açması daha az rastlanır bir durumken kadınların aldatma sebebi ile karşı taraftan boşanmak istemesi durumu çok daha sık rastlanan bir yapıdadır. Her iki durumda da ortada bir çocuk varsa koca, çocuğun babasının kendisi olmadığı hususunu nasıl ortaya koyabilir sorusu sıklıkla dile getirilmektedir.

Soy Bağının Reddi ve Geçerli Hukuki Prosedürler Nelerdir?

Bu aşamada soy bağının reddi durumu ortaya çıkmaktadır. Soy bağının reddedilmesi ve baba-evlat ilişkisinin hukuki olarak bitirilmesi için uyum sağlanması gereken bazı hukuki prosedürler bulunmaktadır.

Bunlardan bazıları;

  • Tıbbi gelişmeler sayesinde yapılan testler ile beraber çocuğun babasının siz olup olmadığınız neredeyse %99.9 oranında tespit edilmektedir. Bu nedenle yapılmış olan babalık testinin dosyaya eklenmesi gidişatı direkt olarak etkileyecek ve sürecin sizin lehinize işlemesini sağlayacaktır.
  • Soy bağının düşürülmesi söz konusu olursa çocuğun artık hayatına sizin soyadınız ile ve kütüğünüze bağlı bir şekilde hayatını sürdürmeyeceği de dikkate alınması gereken unsurlardandır.
  • Hukukumuzda bunun tıbbi olarak belirlenmesi ve hukuka uygun şekilde dava açılması sonucunda soy bağının düşürülmesi mümkündür. Bu kanıtlar olmaksızın soy bağının düşürülmesine hukukumuzca izin verilmemektedir. Bu durum çocuk ve annenin hukuki haklarının korunması için atılmış adımlardan bir tanesidir.

Bu hukuki prosedürleri dikkate alarak ve konusunda uzman bir avukatın yönlendirmesi ile gerçekleştirirseniz sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Dava sonucunun daha hızlı elde edilmesi için farklı raporların ve tıbbi sonuçların da usulüne uygun bir şekilde dosyaya dahil edilmesi gerekmektedir. Koca, çocuğun babasının kendisi olmadığı hususunu nasıl ortaya koyabilir denildiği zaman temelde bu noktala göz atmalısınız. Ortada bir aldatma durumu söz konusu olduğu için karşı taraftan maddi manevi tazminat talep etme gibi bir hakkınız olduğunu da bilmelisiniz.

Maddi Tazminat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Koca, çocuğun babasının kendisi olmadığı hususunu nasıl ortaya koyabilir sorusunun yanıtını uzman gözü ile aldıktan sonra bunun akabinde bir tazminat talep edip etmediğinize de karar vermelisiniz. Maddi tazminat talep ederek kandırılmış odluğunuzu hukuki bir düzlemde ispatlarsanız tazminat alma imkanınızın daha yüksek olduğu da belirtilmelidir. Maddi ve manevi tazminat talep ederken karşıdaki kişinin ödeyebileceği bir seviyenin belirlenmesi de dava içerisinde hakim tarafından kabul edilebilirliği de yükseltecektir.

Maddi ve manevi tazminat talep ederken kişilerin uzman bir avukattan yardım almaları sürecin hızlı şekilde işlemesini sağlayacaktır. Kişilerin süreç içerisinde sıkıntı yaşamadan ve hukuki düzleme aykırı herhangi bir hareket etmeden işlem gerçekleştirmeleri için muhakkak daha önce konu hakkında bilgisi olan avukatlar ile iş birliği içerisinde olması tavsiye edilmektedir.

Biyolojik baba babalık davası açabilir mi
Baba olduğunu düşünen kişi yani diğer bir ifade ile biyolojik baba tarafından herhangi bir davanın açılması mümkün değildir.
Babalık davası hak düşürücü süre
Babalık davasında hak düşürücü süre yaklaşık 1 yıl kadardır.
Babalık davasını Kimler açabilir
ölürse dava mirasçılar tarafından da açılır.
Gerçek babanın babalık davası açması
Anne ya da çocuk birlikte babalık davası açabileceği gibi ayrı ayrı da açabilirler. Babalık davası yalnızca baba olduğunu iddia eden kişi tarafından açılmaz. Gerçek babada, babalık davası açabilir.

İlginizi Çekebilir;

Babalık Davası

Soy Bağının Reddi Davası Hangi Sürede Açılmalıdır?

Babalık Karinesi Nedir?

Babalık Davası Nasıl Açılır?

“Koca, Çocuğun Babasının Kendisi Olmadığı Hususunu Nasıl Ortaya Koyabilir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara