Kimler Yoksulluk Nafakası Alamaz?

Boşanma süreci sonrasında maddi olarak kayba uğrayacak ve ekonomik durumu kötüleşecek olan kişilerin nafaka talepleri genel olarak olumlu bir şekilde yanıtlanmaktadır. Yoksulluk nafakası özellikle kadınların mahkemeden sıklıkla talep ettiği maddi desteklerden bir tanesidir. Siz bir talepte bulunmadan yoksulluk nafakasının bağlanması ya da maddi manevi tazminat almanız gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece talepte bulunan kişiler için bu tür bir inceleme başlatılmaktadır.

Nafaka Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar

Kimler yoksulluk nafakası alamaz sorusu da durumun temelinde nasıl koşulları sağlamanız gerektiği ile alakalı size bilgi verecektir. Yoksulluk nafakası alamayacak olan kişiler ile alakalı bilinmesi gerekenler;

  • Boşanma gerçekleşmesine rağmen fiilen evli hayatı süren eşlerin herhangi bir yoksulluk nafakası talep etme imkanları yoktur.
  • Resmi nikah kıymamış olan kişilerin nafaka ve tazminat gibi maddi gelir sağlayacak olan unsurları talep etme imkanları bulunmamaktadır.
  • İşsizlik parası alan kadınların ya da erkeklerin yoksulluk nafakası alması söz konusu değildir. Devletten hayatlarını idame ettirebilecek bir yardım alan kişilerin yoksulluk nafakası talep etme imkanı yoktur.
  • Devlette memur kadrosunda alışan, özel sektörde geçerli bir maaş ile çalışan kişilerin yoksulluk nafakası alması mümkün değildir.

Bu durumların herhangi birine sahip olan kişilerin nafaka taleplerin olumsuz bir şekilde yanıtlanacağının da bilincinde olmalısınız. Yoksulluk nafakası alabilmek için hangi koşulların yerine getirilmesi gerektiğini konusunda tecrübeli olan bir avukat ile öğrenebilirsiniz. Fakat temelde karşı taraftan daha az kusurlu olmak gerekmektedir. Hem boşanmaya sebebiyet verme hem de bu durumda biten evlilik nedeni ile nafaka talep etme imkanınız yoktur.

Kimler yoksulluk nafakası alamaz denildiği zaman karşı taraftan daha kusurlu olan kişilerin yoksulluk nafakası alamayacağı kanunlar ile net bir şekilde belirtilmiştir. Unutulmaması gereken bir diğer nokta da nafakanın karşı tarafı fakirleştirmek, nafaka alacak olan kişiyi de zenginleştirmek gibi bir amacının olmamasıdır. Kanunların mağduriyetleri gidermek maksadı ile ortaya koymuş olduğu uygulamalardan bir tanesidir. Aynı durum maddi ve manevi tazminat için de geçerlilik arz etmektedir.

Nafaka Neye Göre Belirlenir?

Kimler yoksulluk nafakası alamaz konu başlığı kadar önemli olan bir diğer konu da nafakanın neye göre belirlendiğidir. Nafaka öncelikli olarak karşı tarafın ödeme gücüne göre belirlenmektedir. Ödeme gücü düşük olan kişilerden güçlerinin çok üstünde bir miktar talep etmek yeni mağduriyetlere zemin hazırlayacaktır.

Nafakanın ödenmesi ve ödeme sorunları ile karşılaşılması durumlarında neler olacağı konusunda da birçok soru gelmektedir. Kişilerin karşı tarafa nafakayı hak ettikleri halde ödememesi durumunda icraya verilecekleri bilinmelidir. İcra takibi sonunda el konulacak herhangi bir malınız yoksa hapis cezasına varan bir sürece dahil olacağınızı da bilmelisiniz. Bu nedenle nafakanın gününde ödenmesi ve ödemelerde de herhangi bir aksaklık yaşatılmaması dikkate alınması gereken noktalardandır.

Yoksulluk Nafakasının Koşulları Nelerdir?

Yoksulluk nafakası isteyen taraf öncelikle ağır kusurlu olmamalıdır. Boşanma davası sürecinde hakim nafaka isteyen eşi az kusurlu ya da kusursuz bulması durumunda nafaka talebini kabul edecektir. Ancak ağır kusurlu eşin nafaka isteme hakkı yoktur. Ayrıca nafaka isteyen iş fiilen bir başkasıyla yeni bir hayat kurmuş ve evlenmişse de yoksulluk nafakası alamayacağını söyleyebiliriz.Yoksulluk nafakasının alınmasının asıl sebebi, boşanmanın gerçekleştiği an gerçekten de kişinin yoksul kalacak olmasıdır. Eğer bu eş boşandıktan sonra gıda, barınma, sağlık ve giyim gibi giderlerini karşılayamıyorsa o zaman yoksul sayılacaktır. Burada asıl önemli konu yoksulluğun boşanma sebebiyle gerçekleşecek olmasıdır. Örneğin normal ve yeterli bir maaşı olan eş sadece eşinden nafaka alabilmek için işten ayrılırsa bu kişinin nafaka almasına karar verilmez.

Eğer eşin kusurlu sebeplerden dolayı yoksulluğa düştüğü belirlenirse de nafaka talebi reddedilebilir. Örneğin eşin içkiye ve kumara para vermesi, nafakanın reddedilmesi için önemli sebeplerdir. Nafaka miktarı için, tarafın bir miktar belirlemiş olması gerekir. Hakim hiçbir zaman bu miktarın üstüne çıkamaz. Yoksulluk nafakası boşanma davası içerisinde istenebilir. Ancak boşanma kesin olarak gerçekleşmişse o zaman nafaka istemek için tarafın yeni bir dava açması gerekecektir. Bu sürede boşanma gerçekleştikten sonra en geç bir yıldır. Bu süreyi aşarsanız yoksulluk nafakası talebiniz doğrudan red alacaktır diyebiliriz.

Erkekler yoksulluk Nafakasi alabilir mi?
Erkeklerin yoksulluk nafakası alabilmeleri için boşanma ile birlikte yoksulluğa düşecek olması gerekir. Maddi açıdan boşanma sonrasında erkeğin yoksulluğa düşmesi, yoksulluk nafakası talebini almasını hak kazandığının bir göstergesidir
Yoksulluk nafakası için kusur şart mı?
Yoksulluk nafakası için kusur önemli bir şarttır. Etmenleri göre kusur şart olarak görülmez.
Yoksulluk nafakası neye göre belirlenir?
Yoksulluk nafakası boşanma sonrasında kişi ciddi anlamda yoksula düşeceği takdirde alınabilir.
Yoksulluk nafakası sonradan istenebilir mi?
Yoksulluk nafakası boşanma sonrasında tekrardan istenebilir. Bu durum çocuk ya da kişinin gelir durumuna göre farklılık gözetir.

İlginizi Çekebilir;

Yoksulluk Nafakası Davası

Yoksulluk Nafakası | Yoksulluk Nafakası Ne Kadar 2022

Nafaka İle İlgili Merak Edilenler

Yoksulluk Nafakası Nasıl Alınır?

Boşanma Sonrası Çocukların Bakımının Sağlanması ve İştirak Nafakası

Hemen Ara